TYT 2018 Başvuruları için Adayların Yapmaları Gereken İşlemler – Temel Yeterlilik Testi | Kasım 2020

TYT 2018 Başvuruları için Adayların Yapmaları Gereken İşlemler – Temel Yeterlilik Testi | Kasım 2020 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

TYT 2018 Başvuruları için Adayların Yapmaları Gereken İşlemler

*** 2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu İndirmek için Buraya Tıklayınız

2018 Temel Yeterlilik Testi (2018-TYT) : Başvurular

2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS 2018) kapsamında Haziran 2018 tarihinde Merkezimiz tarafından uygulamaya alınan 2018 Temel Yeterlilik Testi (TYT 2018) sonuçlarına göre TYT puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (TYT 2018) başvuru yapabileceklerdir.

YKS’ye girme hakkı kazanan adaylardan, TYT’ye başvuru yapmak isteyenlerin, belirtilen Mart 2018 tarihleri arasında YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvuru süresi uzatılmayacaktır.

TYT için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. 2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS 2018) Kılavuzu ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adaylar, başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemelidir.

TYT başvuruları ile sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar; tüm PTT işyerlerinden, Akbank, T. Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve DenizBank’ın tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabileceklerdir. Adaylar, sınav ücretini ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırabilirler.

TYT 2018 Başvuru Ücreti Online Ödeme Yapmak için Buraya Tıklayınız

TYT başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

1) TYT’ye girmek istediklerine karar vermek

2) Sınav ücretini yatırmak (Sınav ücretini yatırmak başvuru için yeterli değildir, başvurunun tamamlanmasını sağlamaz.)

3) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak (Sınav ücreti yatırıldıktan sonra başvuru işlemi bireysel olarak İnternet aracılığıyla aday işlemleri sisteminden (ais.osym.gov.tr ) ya da bir başvuru merkezinden tamamlanmalıdır).

4) Başvuru tamamlandıktan sonra başvuru süresi içinde başvuru bilgilerini ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden mutlaka kontrol etmek, başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklamak

TYT 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Adaylar, girmek istedikleri TYT’nin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekir. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYS’lere gireceğini bildirecektir. Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler (*) vb. durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2018-TYT’nin tamamında sınava girmeleri yararlarına olacaktır.

* Turizm Fakültelerinin TYT puanı ile öğrenci alan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunları (M.T.O.K.) programlarına, 2018-ÖSYS’de Yükseköğretim Kurulu kararı gereğince YKS puanları ile öğrenci alınacaktır.

Adayların TYT’ye gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı.” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalıdır.

İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacaktır.

Başvuru Merkezi aracılığı ile başvuru yapan adaylar, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinde yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan ONAY KODUNU görevliye bildirecekler ve görevli onay kodunu sisteme girdikten sonra başvuru tamamlanacaktır. Onay kodu girilmeyen başvurular tamamlanmayacağı için geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir.

Adaylar, bireysel olarak İnternet aracılığıyla veya bir başvuru merkezi aracılığıyla sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra TYT başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeli ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmelidir.

2018 ÖSYS KILAVUZU İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

2018 TYT Başvurusu Yapmak için Lütfen Tıklayınız

Kategori: Temel Yeterlilik Testi

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com