YÖK’ten Üniversitelere Yeni Düzenleme! – YÖK | Ekim 2020

by | Feb 5, 2022 | Uncategorized

YÖK’ten Üniversitelere Yeni Düzenleme! – YÖK | Ekim 2020 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

YÖK’ten Üniversitelere Yeni Düzenleme!

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından düzenlenen ‘Bölgesel Gelişmede Üniversitelerin Rolü’ toplantılarının ilki Bingöl’de gerçekleştirildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A.Yekta Saraç başkanlığında gerçekleşen toplantıda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan Adıyaman, Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Atatürk, Batman, Bitlis Eren, Bingöl, Dicle, Erzincan, Erzurum Teknik, Fırat, Hakkâri, Harran, Iğdır, İnönü, Kafkas, Mardin Artuklu, Muş Alparslan, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinin rektörleri hazır bulundu.

YÖK’ten yapılan açıklamada ülkelerin gelişme ve kalkınma odaklı stratejilerinde bölgesel gelişmenin en önemli gündem başlığı haline geldiği vurgulanarak ülke olarak 2023 yılı hedeflerine ulaşılmasına yönelik olarak ‘Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi’ hazırlandığı hatırlatıldı. Bu süreçte bölgelerin rekabet gücünün geliştirilmesinde üniversitelerin bulundukları bölgelere sağlayacakları katkının önemine dikkat çekilen açıklamada üniversitelerin öncelikle bulundukları şehir ve bölge ile bütünleşerek iktisadi, sosyal ve beşeri sermayeyi geliştirmeleri gerektiğini vurgulanıyor.

YÜKSEKÖĞRETİMDE YAPISAL DEĞİŞİM

Yükseköğretim Sistemindeki yapısal değişim sürecinin, üniversitelerin belli alanlara odaklanması yoluyla başlayacağına değinilen açıklamada YÖK’ün üniversitelerin misyonlarını tekrar gözden geçirmeleri, tek tipten uzaklaşarak kurumsal farklılık ve çeşitliliğe yönelmeleri, güçlü yönlerini dikkate alarak üniversite olmanın bütüncül yapısından uzaklaşmadan belli alanlarda uzmanlaşmaları (markalaşmaları) yönünde adımlar atacağı belirtiliyor.

Yükseköğretim Kurulunun koordinasyonunda üniversiteler ile birlikte sürdürülecek çalışmalar farklı bölgelerde benzer toplantılarla sürecek ve somut adımlar atılacak.

”YÖK ÜÇÜNCÜ NESİL ÜNİVERSİTEYE İŞARET EDİYOR”

Konu hakkında görüş bildiren Üniversite Tercih Merkezi Direktörü Burak Kılanç, YÖK’ün üniversiteleri birer fayda merkezine dönüşmeye teşvik ettiğini söyleyerek şöyle devam etti:

”YÖK’ün attığı bu adım, ülkemizin geleceği için çok önemli. Türkiye’nin bilimsel gelişmeleri izleyen değil, bizzat yönlendiren bir rol üstlenebilmesi için üniversitelere büyük görevler düşüyor. YÖK’ün çizdiği yolun sonunda tarım, hayvancılık, eczacılık, maden, petrol vb benzeri pek çok alanda markalaşmış üniversitelerimiz oluşacaktır. Bilindiği üzere yüzyıllardır üniversitelerin üç temel işlevi var. 1. Eğitim-Öğretim, 2. Bilim Üretmek/Araştırma-Geliştirme Yapmak, 3. Topluma Fayda Sağlamak.

Üniversitelerin bu üç temel işlevden hangisine ne oranda öncelik verdiği geçmiş dönemlerde farklılıklar gösterdi. Günümüzün ve geleceğin iletişim ve bilişim ağırlıklı dünyasında ise her üç işlevi hakkıyla ve dengeli şekilde yerine getirmek, başarılı bir üniversite olmak için olmanın olmazsa olmaz şartı. Peki bu yeterli mi ? Üniversitede üretilen bilginin dört duvar arasında kalmasının kime ne faydası olabilir ? Bu bilgiyi toplumun faydasına dönüştürebilmek gerek. İşte üçüncü nesil üniversite olabilmek bu noktada önem kazanıyor. Üçüncü nesil üniversiteler ürettikleri bilgiyi toplum için faydaya dönüştüren kurumlar. Bu dönüşüm ne kadar büyükse üçüncü nesil üniversite kimliğine o kadar yaklaşıyorsunuz.”

Kategori: YÖK

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com

Written By admin2

من افضل كتابة المحتوى المخضرمين في عدد من المجالات مثال المجالات العلمية والمعلوماتية وله العديد من الاعمال في الكثير من المواقع مثال موقع شركة مقابر للبيع في مصر ويساهم في تقديم محتوى مفيد وجذاب للزوار cell seo

مقالات ذات صلة

الاستقدام ام خادمات تنازل ايهما افضل

عاملات للتنازل بالرياض الاستقدام ونقل الخدمات هما اثنان من خادمات للتنازل باقل الاسعار الطرق التي يمكن استخدامهما لتوظيف العمالة المنزلية أو الخدم في السعودية وبلدان أخرى. إليك الفرق بينهما:شركة تنظيف منازل بالرياض 1. الاستقدام (التوظيف من الخارج): الاستقدام يعني...

read more
عاملات للتنازل  بالرياض

عاملات للتنازل بالرياض

عاملات للتنازل بالرياض يجب علينا خادمات للتنازل أن نتعرف علي الحقوق التي تتمتع بها العاملة المنزلية عند الحصول عليها بعد التنازل.شركة تنظيف منازل بالرياض فالعديد من العاملات لا يتلقون التقدير الكافي من قبل ربات البيوت أو أصحاب البيوت لذا فقد وضع خادمات للتنازل بسعر...

read more
شركة تنظيف منازل بالرياض

شركة تنظيف منازل بالرياض

افضل شركة تنظيف منازل بالرياض نحن شركة تنظيف منازل بالرياض تنظيف منازل بكفاءة وجودة عالية هو ما يأتي من أجله عملاء شركات تنظيف المنازل بالرياض عمالة فلبينية وذلك لثقتهم الكاملة في تقديم أفضل ارخص شركة تنظيف منازل بالرياض خدمة تنظيف منازل وخاصة بعد تجربة عدد كبير من...

read more

0 Comments