Email: [email protected]   |   24/7 Support: 123-456-7890

YÖK Yükseköğretim Program Atlası Giriş – YÖK | Ocak 2021

by | Feb 5, 2022 | Uncategorized

YÖK Yükseköğretim Program Atlası Giriş – YÖK | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

YÖK Yükseköğretim Program Atlası Giriş

YÖK Başkanı Yekta Saraç, ‘Yükseköğretim Program Atlası ile üniversite tercihlerinin yönlendirilmesi hususunda öğrencilerimiz sanal ortamda, cep telefonuyla bile erişebilecekleri güvenilir bir bilgi kaynağına, sanal bir rehbere kavuşmuş olacak’ dedi.

YÖK Yükseköğretim Program Atlası Giriş için Tıklayınız

Saraç, ‘Yükseköğretim Program Atlası’ uygulama ve uygulamada yer alan ‘YÖK Lisans/ YÖK Önlisans Atlası’ ve ‘YGS-LYS Net Sihirbazı’ tanıtım toplantısında, bu yıl ÖSYS’ye başvuran 2 milyon 255 bin 386 kişiden, 2 milyon 178 bin 563’ünün pazar günü YGS’ye gireceğini anımsattı. Başarı dileyen Saraç, adayların sınav sonrası tercih aşamasında karşılaştıkları problemlerinin çözümü için ‘Yükseköğretim Program Atlası’ hazırladıklarını belirtti. Saraç, sınava girenlerin öğrenim durumlarıyla ilgili ÖSYM istatistikleri incelendiğinde, adayların yaklaşık yüzde 30’unun üniversite öğrencisi, mezunu ya da üniversiteye yerleşip daha sonra ayrılmış kişiler olduğunu belirterek, ‘Kendini sınamak için sınava girdiği düşünülebilecek çok küçük bir kitle dışında, bu adayların hali hazırda okumakta ya da mezun oldukları üniversiteden, programdan memnun olmadıkları, zamanında bilinçli tercih yapmadıkları, yeni bir arayış içinde oldukları söylenebilir’ diye konuştu.

HER 100 ADAYDAN 63’Ü ÖRGÜN PROGRAMLARDA YER BULMUŞ

ÖSYM’nin 2015 yerleştirme istatistiklerine göre, tercih yapan 1 milyon 239 bin 800 adaydan 784 bin 950’sinin örgün programlara yerleştiğini dile getiren Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘YÖK, yükseköğretim sistemini tercih edip üniversiteli olma niyetini ÖSYM’ye bildiren her 100 öğrenciden 63’üne, adayların tercihleri çerçevesinde, örgün programlarda bir yer sunmuş. Bu iyi bir oran. Ancak gelin görün ki bu adaylardan 100 bin 732’si kazandıkları programlara gidip kesin kayıt yaptırmamışlar. Bu, hem bu adaylar hem üniversiteler hem de yükseköğretim sistemimiz için kayıp demek. Kayıt yaptırmama davranışının ardında da bilinçli yapılmayan tercihlerin yattığını söyleyebiliriz.’

KALİTE İÇİN BİLİNÇLİ TERCİH ÖNEMLİ

Yükseköğretimde girdi kalitesinin yükseltilmesi için son bir yılda önemli kararlar aldıklarını, tıp, mühendislik, mimarlık, hukuk programlarına girişte taban başarı sırası şartı getirdiklerini ve YGS baraj puanını 140’tan 150’ye çıkardıklarını anımsatan Saraç, başka programlar için de aynı istikamette karar almak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Diplomanın pul olduğu bir dönem yaşanmasını istemediklerini vurgulayan Saraç, süreç ve çıktı esaslı düzenlemelerin de gerekli olduğunu ve bu yolda da adımlar attıklarını ifade etti.

Kalitenin yükseltilmesi için diğer önemli boyutun ise adayların bilinçli tercih yapması olduğunu söyleyen Saraç, bunu sağlamak amacıyla geçen sene lisans programlarındaki öğretim üyeleri sayısını ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda paylaştıklarını hatırlattı.

ÖĞRENCİLER SANAL BİR REHBERE KAVUŞACAK

Ellerindeki fayda sağlayacak diğer ek bilgilerin basılı ortamda paylaşılmasındaki zorlukları göz önüne alarak Yükseköğretim Program Atlası’nı geliştirdiklerini belirten Saraç, şöyle devam etti:

‘Yükseköğretim Program Atlası ile öğrencilerimizin üniversite tercihlerinin yönlendirilmesi hususunda öğrencilerimiz, sanal ortamda, cep telefonuyla bile erişebilecekleri güvenilir bir bilgi kaynağına, sanal bir rehbere kavuşmuş olacak. Bu noktada, önemle vurgulamak istiyorum, YÖK Program Atlası bir ‘tercih robotu’ değil. Ondan daha da ileri noktada, sadece YÖK tarafından derlenebilecek veya paylaşılabilecek işlenmiş verilerin yer aldığı seçkin ve güvenilir bir referans kaynak. YÖK, yıllar yılı, gençlerin gözünde soğuk, uzak, sevimsiz bir kurum hüviyetindeydi. Geçmişin kötü algısını artık sırtımızda taşımak istemiyoruz. Yeni ve yenilikçi YÖK olarak gençlerimizin gözünde onları kucaklayan, fayda sağlayan, yol gösteren bir yere gelmeyi hedefliyoruz.’

ÖĞRENCİ DOSTU YÖK

Programın hazırlanmasında gençlerin beklenti ve tercihlerinin dikkate alındığını söyleyen Saraç, uygulamanın tamamen mobil uyumlu olarak geliştirildiğini söyledi. Görsellerin seçimi, kullanılan dil, hatta program isimlerinin bile gençlere hitap edecek şekilde belirlendiğine dikkat çeken Saraç, öğrenci dostu YÖK olmak için üniversite adayı lise öğrencilerine de hizmet sunduklarını söyledi.

YGS sonrası adayların hedeflerine ne kadar yakın veya uzak olduklarını merak edeceklerini anlatan Saraç, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘Yanlış kapıları çalmasınlar ve yanlış arayışlara girmesinler istiyoruz. YÖK Program Atlası’nda, hedefledikleri programlara geçen sene yerleşenlerin YGS sonrasındaki ortalama başarılarını görebilirler. Böylece kendilerine gerçekçi hedefler belirleyebilirler. LYS aşamasından sonrasındaki tercihlerinde bu atlas yine kendilerine yol gösterecek.’

CEP TELEONUYLA BAĞLANABİLECEKLER

Çalışmanın arka planında çok ciddi bir veri analizi ve bilgi üretim süreci bulunduğunu anlatan Saraç, kararlarını alırken mümkün olan en üst seviyede veri ve bilgiye dayalı analizler yaptıklarını söyledi.

Tercih sayısının 30’dan 24’e indirilmesi yönündeki kararında da analiz ve simülasyonlar sonucu alındığını hatırlatan Saraç, ‘Atlas adaylarımız için nitelikli bir rehber hoca görevi üstlenecek. Bu programa ulaşmak cep telefonuyla bağlanabilecek kadar kolay. Adayların girmek istedikleri programlarla ilgili sunulan bilgiler şimdiye kadar adaylar için rehberlik yapanların ulaşamadığı bilgiler. Her bir öğrenci alan programın, bir anlamda kimlik bilgileri verilmekte. On bini aşkın programın her birisi için 500 bin yerleşen verisi derlenerek girildi’ diye konuştu.

ADAYLAR HANGİ TESTTEN, KAÇ NET YAPMALARI GEREKTİĞİNİ HESAPLAYABİLİR

Adayların, hedefledikleri programlar için hangi testten, kaç net yapmaları gerektiği bilgisine de buradan ulaşabileceğini söyleyen Saraç, her bir yükseköğretim programı için o programa geçen sene yerleşenlerin tek tek testlerdeki netlerinin hesaplandığını ve bunların ortalamalarının alındığını anlattı.

Verilerin tahmini değil, gerçek değerler olduğunu vurgulayan Saraç, YÖK’ün yükseköğretim gören öğrenciler dışında liseden yükseköğretime geçiş aşamasındaki öğrencilere yönelik sunduğu ilk hizmet niteliği taşıdığını söyledi.

Saraç, YÖK Program Atlası’nın sadece üniversite adayları ve veliler değil, eğitimciler, rehber öğretmenler, eğitim yöneticileri, yükseköğretim seviyesinde akademisyen, araştırmacı ve yöneticiler ve hatta bu konuda bilimsel çalışma yapmak isteyen kişiler ile bakanlıklar ve devlet kurumlarına da fayda sağlayacağını söyledi.

MEZUN İZLEME BİRİMİ

Üniversiteleri, mezun izleme birimi kurmaları için de teşvik ettiklerini anlatan Saraç, KPSS ve TUS’a giren mezunların merkezi sınavlardaki başarılarını da açıklamak istediklerini belirtti. Saraç, SGK ile imzaladıkları protokolle de mezunların hangi alanlarda çalıştıkları bilgisine de ulaşabileceklerini söyledi.

Adaylar, Yükseköğretim Program Atlası’na ‘yokatlas.yok.gov.tr’ adresinden ulaşabilecek.

Kategori: YÖK

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com

Written By admin2

من افضل كتابة المحتوى المخضرمين في عدد من المجالات مثال المجالات العلمية والمعلوماتية وله العديد من الاعمال في الكثير من المواقع مثال موقع شركة مقابر للبيع في مصر ويساهم في تقديم محتوى مفيد وجذاب للزوار cell seo

مقالات ذات صلة

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

تعتبر المنازل من أهم الأصول لأي عائلة. يمكن استخدامها كمكان للعيش ومكان لتربية الأطفال وحتى مكان لتخزين الأشياء الثمينة. يعد المظهر الخارجي لمنزلك الهاشمي ستون من أهم الميزات التي تجعل منزلك فريدًا.فك وتركيب العفش كتالوج المنزل الخارجي هو سوق عبر الإنترنت يساعد أصحاب...

read more
فك وتركيب العفش

فك وتركيب العفش

تفكيك وتركيب الاثاث عملية تتطلب عناية وصبر ومهارة. إنها عملية يجب أن تكون على دراية بها لتجنب سدن للخدمات إتلاف أثاثك.ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين فيما يلي بعض النصائح المفيدة في شركة نقل عفش بالقطيف فك وتركيب الأثاث:ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين شركة نقل...

read more
ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

شرم الشيخ هي مدينة جميلة في مصر تشتهر بشواطئها الخلابة ومياهها الزرقاء الصافية. يمكن لزوار شرم الشيخ الاستمتاع بالكثير من الأنشطة مثل السباحة والغطس وركوب الأمواج شراعيًا. إذا كنت تبحث عن إجازة أكثر استرخاء، فهناك أيضًا العديد من المنتجعات الصحية الموجودة في شرم...

read more

0 Comments