YÖK Diploma Sorgulama Sistemi Nedir?

Bir kimseye herhangi bir okulu veya öğrenim programını başarıyla Tamamladığını; bir dereceye veya unvan kullanmaya hak kazandığını; bir iş, sanat veya meslek dalında çalışabilme yetkisi elde ettiğini belirtmek için öğretim kurumunca düzenlenip verilen resmi belge olan diplomanın maalesef Kamu Kurum ve Kuruluşlarca tam olarak denetlenememektedir. Bu durumda sahte öğretmen, doktor, memur.. vb kişiler halkı dolandırmakta ve kamu israfına neden olmaktadırlar.

Diploma Sorgulama Sistemi (DSS)

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu ve özel sektörde sahte diplomaları ortaya çıkaracak “Diploma Sorgulama Sistemi” (DSS) çalışmalarını tamamladı. Türkiye’deki tüm üniversitelerin son 5 yılda verdikleri diplomaların kayıtlarını sisteme giren YÖK, sistemi eylül ayında e-devlet üzerinden kullanıma açacak. 6 milyon diplomanın yer aldığı sisteme, e-devlet üzerinden kişiler ve kurumlar girebilecek ve diplomaları kontrol edebilecek. Sistemden alınan belge, iş başvurularında diploma yerine geçecek. Türk Silahlı Kuvvetleri asker alımlarında, YURTKUR yurt ve burs işlemlerinde, SGK sağlık hizmetinden yararlanan öğrencilerin işlemlerinde DSS’den sorgulama yapacak. Sistemin ilk toplu sınav uygulaması gelecek yıl KPSS’ye girecek adayların diplomasının denetiminde uygulanacak.

Habere göre daha önceden Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu ve özel sektörde sahte diplomaları ortaya çıkaracak “Diploma Sorgulama Sistemi” (DSS) çalışmalarını tamamlamıştı. Bu çalışmanın sistemi eylül ayında e-devlet üzerinden kullanıma açılacağını, e-devlet üzerinden kişiler ve kurumlar gerek işe girişte gerekse sonradan söz konusu diplomaları kontrol edebileceği ayrıca sistem üzerinden alınacak bir belge diploma yerine geçeçeği belirtilmektedir.

Sonuç olarak;

1- Söz konusu sistemin çok kısa zamanda öncelikle tüm Kurumlara açılmalıdır. Özelikle Kamu Kuruluşların Personel Daire Başkanlıklarına bu sistem hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

2- Kurum ve Kuruluşlarda Diplomasız Memurların memur olması Kamu vicdanını yaralayan bir durum olduğu dikkate alındığında sorumlular tespit edilerek, haklarında Memurluğa alınma şartlarından her hangi birinin taşınmadığının sonradan anlaşılması veya memurluk sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybetme kapsamında gerekli yasal işlem yapılmalıdır. Memuriyet boyunca aldıkları paralar faizi ile birlikte tahsil edilmelidir.

YÖK Diploma Sorgulama Sistemi Giriş için Tıklayınız

Kategori: YÖK