YÖK Başkanı Saraç’tan Birincilere Mektup – YÖK | Ocak 2021

YÖK Başkanı Saraç’tan Birincilere Mektup – YÖK | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

YÖK Başkanı Saraç’tan Birincilere Mektup

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, devlet ve vakıf üniversitelerinin fakültelerine birincilikle yerleşen bin 351 öğrenci ve ailelerini tebrik etmek için birer mektup gönderdi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bir ilke imza atarak, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında devlet ve vakıf üniversitelerinin fakültelerine birincilikle yerleşen bin 351 öğrenci ve ailelerini tebrik etmek için birer mektup gönderdi.

Saraç, mektupları fakülte birincilerinin başarıları nedeniyle onları teşvik etmek ve genç nesilleri içtenlikle desteklediğini göstermek için yolladı. Başkan Saraç’ın imzasıyla gönderilen mektuplar, tüm üniversitelerin fakültelerine birincilikle yerleşen öğrencilere iletilecek.

Saraç, eğitim yılının başlamasıyla Anadolu’daki bazı üniversitelere ziyaretlerde bulunacak ve fakülte birincisi öğrencilerle buluşarak onları kutlayacak ve mektubunu bu öğrencilere bizzat verecek. Bu kapsamda ilk ziyaret Perşembe günü Kırklareli Üniversitesi’ne gerçekleştirilecek. Saraç, üniversitede düzenlenecek törende, 6’sı erkek, 1’i kız olmak üzere fakültelerine birincilikle yerleşen 7 öğrenciye kutlama mektubu verecek. Diğer üniversiteler de mektupları öğrencilere senato toplantılarında iletecek.

YÖK Başkanı Saraç’ın, ‘Değerli Öğrencimiz’ hitabıyla başladığı mektupta, şu ifadelere yer verildi:

‘2015-2016 üniversite giriş sınavlarında aldığınız puanla fakültenizi birinci olarak kazandınız ve kayıt yaptırdınız. Bu sonuç sizin, ailenizin ve bizim ortak sevincimizdir. Bu mektubu, bu ortak sevincin bir ifadesi olarak yazıyorum. Ülkemizin geleceği ve yüksek hedeflerimiz için sizleri fevkalade önemsiyoruz. Sizleri yetiştirirken nitelikli bir meslek sahibi olmanızı, mesleğinizin yanı sıra evrensel değerler ve de kendi kültürümüzün değerleri ile donanarak yetişmenizi arzuluyoruz. Bu süreçte 21. yüzyıl size yaşam boyu öğrenmeyi zorunlu kılıyor. Üniversite eğitimi, size mesleki bilginin yanında, araştırmayı, ifade özgürlüğünü ve farklı fikirlere saygı ile yaklaşmayı da öğretecektir. Bilim felsefesi, insana saygı, yurt sevgisi ve iman duygusu en önemli hayat göstergeniz olmalıdır.

Sevgili öğrencimiz, güçlü ve güvenli bir ülke konumunu hedefleyen Türkiye’nin geleceği, sizlerin elinde olacaktır. Sizler yeni beyin gücü ile Türkiye’nin kalkınma odağısınız. Ülke 2023 hedeflerine sizlerle ulaşacaktır. İnancınızın, çalışma ve yücelme azminizin sonsuz olmasını dilerim. Sizi ve ailenizi başarınız dolayısı ile gönülden tebrik eder, sevgi ile selamlarım.’

Kategori: YÖK

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com