YKS’de Konu Tekrarı için Geç Değil – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Nisan 2021

YKS’de Konu Tekrarı için Geç Değil – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Nisan 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

YKS’de Konu Tekrarı için Geç Değil

YKS’de konu tekrarı için geç değil Yaklaşık 2.5 milyon öğrenciyi ilgilendiren ve üniversiteye girişte ilk adım olanYKS ye az bir zaman dilimi kaldı.

YKS’de konu tekrarı için geç değil Yaklaşık 2.5 milyon öğrenciyi ilgilendiren ve üniversiteye girişte ilk adım olan YKS ye az bir zaman dilimi kaldı. Kalan haftaları verimli bir şekilde değerlendirmenin önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, öğrencilere panik yapmadan konuları tekrar etme ve soru çözme tavsiyesinde bulunuyor. Üniversiteye geçişte ilk basamak olan sınav zamanı yaklaşıyor.

Sınav öncesi öğrencilerde huzursuzluk, panikleme, ders çalışırken dikkati toplayamama gibi problemler ortaya çıkıyor. Bu durumda önemli olan şey, öğrencinin eksiklerinin farkında olması ve çalışmalarına devam etme motivasyonunun olması.

Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç, sınava kalan sürenin düzenli çalışan adaylar için oldukça fazla, çalışma alışkanlıkları yetersiz adaylar içinse az geldiğini söylüyor. Bazı öğrencilerin kalan sürenin kısalığına verdiği panikle çalışmayı bıraktığını dile getiren Ardıç, “Duyulan endişe ve korku ile verilen bu tepki sınava değil aslında tüm geleceğe verilen bir tepkidir. Sınava kadar kalan zaman az, çalışılacak konu çok olabilir. Fakat bu durumda akıllıca yapılması gereken pes etmek yerine düzgün ve uygulanabilir bir programla sınav için çalışmaya kalınan yerden devam etmektir.” diyor. Ardıç’a göre sınava hazırlık sürecinde ders çalışmayı etkileyen birçok faktör var. Bunlardan en önemlisi motivasyon eksikliği ve ders çalışırken dikkati toplayamama. Mükemmeliyetçi yaklaşımın da başarıyı etkileyeceğini ifade eden Ardıç, şu tavsiyelerde bulunuyor: “Panik yapmadan eksiklerin giderilmesi gerek. Çünkü bu durum hem zihin yorgunluğuna hem de bazı konulara gereğinden çok zaman ayrılmasına neden olur. ‘Hiçbir eksik kalmasın’ düşüncesi ayrıntının içinde boğulmaya ve telaşlanmaya yol açar. Artık deneme sınavına gerçek bir sınav gibi ağırlık verilmeli. Cep telefonu, bilgisayar gibi dikkati dağıtacak aletler, ders çalışırken kapalı tutulmalı.”

Hazırlıklarını tamamlamaya çalışan lise son sınıf öğrencisi Ümmügülsüm Kaya ise endişelerini şöyle dile getiriyor: “Konuları neredeyse tamamladık. Ancak dershanelerin kapatılmasının gündeme gelmesi ciddi şekilde bizi etkiledi. Öğretmenlerimizin ‘bu sene kazanamazsanız seneye daha çok zorlanırsınız’ sözleri bile dershaneye olan ihtiyacımızı açıklıyor.”

YGS-LYS Net Sihirbazı Tıkla İndir

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

YGS LYS Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir

Kategori: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com