Email: [email protected]   |   24/7 Support: 123-456-7890

YKS Test Çözme Teknikleri Nelerdir? – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Kasım 2020

by | Feb 5, 2022 | Uncategorized

YKS Test Çözme Teknikleri Nelerdir? – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Kasım 2020 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

YKS Test Çözme Teknikleri Nelerdir?

YGS’ye sayılı günler kaldı. Sınava girecek adaylar için yeterli bilgi birikimine sahip olmanın yanında soruların özellikleri, konu dağılımları ve test çözme stratejilerini bilmeleri gerekiyor. Geçmiş dönemlerde uygulanan YGS’ler analiz edildiğinde sorular ortaokul 7 ve 8. sınıflar dâhil olmak üzere ağırlıklı olarak lise 1. sınıf konularından gelmektedir.

Hiçbir testi dışlamayın

ÖSYM sınav sorularının zorluk derecelerini 5 kategoride değerlendirmektedir. Bunlar % 40 herkesin çözebileceği normal zorluktaki sorular, % 20’şer orta derecede zorluk ve kolaylığa sahip sorular ve % 10’ar çok kolay ve oldukça seçici sorulardan oluşmaktadır. Buna göre ortalama soruların % 70 tüm adaylar tarafından çözülebilecek türde sorulardır. Adaylar bütün soruları doğru cevaplama beklentisi içinde olmamalıdır Seçme sınavlarında sıralamaların yapılabilmesi için farklı zorluk derecelerinde sorular da olacaktır. Bu nedenle tüm soruları doğru cevaplayamamanın da doğal olduğu kabul edilmeli ve cevabına ulaşılamayan sorularla karşılaştırıldığında güven kaybedilmemelidir.

Soru çözümünde stratejik olun

Aynı test içindeki soruların zorlukları düzeyleri birbirinden farklı; fakat puan getirileri aynıdır. Bu özelliğin bilinmesi test tekniği açısından çok önemlidir. Buna göre strateji gereği her testin çok zor bir sorusuna ayrılan sürede, aynı testin en kolay sorusunu yanıtlama tercih edilmelidir.

Turlama tekniğin kullanın

Sınavda cevaplanacak tüm testlerde, birinci turda, cevabı kolayca bulunabilecek soruların öncelikle çözülerek zaman alıcı ve zor soruların ikinci tura bırakılmasına turlama tekniği denir. Turlama stratejisini bilen ve uygulayan öğrenci, birinci turda, her testte var olan kolay ve normal soruları çözerek soruların % 70’ini yapabilme şansına sahiptir. Bunun için adayların zamanı iyi kullanabilme ve kapasite oranında, en yüksek puana ulaşma için turlama tekniğinde uzmanlaşması büyük önem taşımaktadır.

Çözüme en çok bilinen testten başlayın

Testlerin çözüm sırası öğrenciden öğrenciye farklılık gösterir. Önemli olan, öğrenci için zamanlama ve verim açısından en uygun stratejiyi uygulamasıdır. Burada genel yaklaşım, öğrencinin en başarılı olduğu testten başlamasıdır. Bu tür uygulama öğrencilere moral kazandırmanın yanında, sınav kaygısını da belli düzeyde olmasını sağlayacaktır. Ancak sınavda yüksek puan getiren testleri öncelikle cevaplamak gerektiği de unutulmamalıdır.

Soru kökünü iyi okuyun

Soruları cevaplarken soru kökleri dikkatli okunmalıdır. Sınavda bazı soru kökleri “hangisi değildir, olamaz, ulaşılamaz ” gibi olumsuz olarak verilmektedir. Olumlu soru köklerine alışkın olan öğrenci, bu tip soruları yanlış cevaplandırabilir. Bu nedenle acele etmeden, soruda ne istendiği iyi bilinmelidir.

Sıralı soru çözümünden vazgeçin

Sınavda zamanın yetmemesinin en önemli nedeni, sıralı çözüm yapma alışkanlığıdır. Sıralı çözüm alışkanlığı, öğrencinin yeterince güçlü olmasa dahi, sorularda zor – kolay ayırımı yapmadan ve bir soru başına düşen puan değerinin aynı olduğuna dikkat etmeden soruları sırayla çözmesidir. Adaylar, zor ve uğraştırıcı sorulara takılıp gereğinden fazla zaman kaybetmemelidirler.

Yapabileceğiniz sorular boş bırakmayın

Bir soru başlangıçta çok karışık görünse bile, o soruyu hemen geçilmemelidir. Sınavdaki soruların güçlük derecelerini belirleyen uzun veya karmaşık görünmeleri değil içeriklileridir. Bu tür sorulara yanlış yapma düşüncesiyle okumama veya yarıda bırakmak test tekniği açısından son derece hatalı bir tutumdur. Ancak belirli bir işlem yapıldığı halde soru çözülemiyorsa bırakılmalı kalan zamanda tekrar o soruyla yoğunlaşmalıdır.

YGS’ye kadar kalan zamanda tekrarlara yer verin

Tekrar, bir hatırlama yoludur. Özel bir yetenek söz konusu değilse öğrenmenin temeli tekrara dayanır. Düzenli tekrar yapmayan öğrenciler, öğrendiği bilgilerin çok azını hatırlayacak ve bilgiler arası bağlantı kurmakta zorlanacaklardır. Tekrar yaparken beyin ilk ve son şeyleri daha iyi hatırlayacaktır. Aralıksız 4 saat çalışmak yerine, çalışma saatlerinin birer saatlik dilimlere bölünmesi “ilk ve son” durumların hatırlanması açısından önemlidir. Öğrenmek için ders başında çok vakit geçirmek değil, verimli çalışmak ve çok sayıda tekrar yapmak önemlidir.

YG’de Hangi Teste Ne Kadar Süre Ayrılmalıdır?

Gerek OSYS gerekse TEOG sınavlarına az bir zaman kaldı.

Sınav stratejilerinden birisi de hangi teste ne kadar zaman ayrılması gerektiğidir.

Bu konuda belirlenmiş bir yaklaşım yoktur. Temel ilke, her teste yeterli zamanı ayırmaktır. Bu da sınav öncesi yapılan çalışmalar ve sınav sırasında uygulamanız önerilen turlama tekniğinin kullanılması ile olasıdır. Bununla birlikte puan değeri açısından yüksek olan teste çok zaman ayırıp diğer testlere az zaman ayırmak ya da hiç zaman ayırmamak son derece yanlış bir tutumdur. Puan değeri yüksek olan testteki zor bir soruya ayıracağınız beş dakika yerine puan değeri daha az olan testten 2-3 soruya zaman ayırıp çözmeniz daha akıllı ve doğru bir yoldur.

Örneğin sayısal alandan tercihlerde bulunacak bir adayın sayısal puanı yüksek olması gerekir. Bu adayın önce sayısal derslerden en çok puanı getirecek olan matematik veya fen bilimleri testine daha sonra da Türkçe ve sosyal bilimler testine bakması en rasyonel bir yaklaşımdır. Eşit ağılık puanının yüksek gelmesini isteyen bir adaylar için önce matematik sonra Türkçe ve sosyal bilimler ile fen bilimleri testi eşit ağırlık puan için önemli bir sıralamadır. Sözel alandan hazırlanan bir aday için en yüksek getirisi olan test banko Türkçe’dir. Bu aday getirisi yüksek olan testler sırasıyla sosyal bilimler, matematik, fen bilimleri gelmektedir. Dil tercihinde bulunacak adaylar için öncelik Türkçe testidir. Daha sonra sırasıyla sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri soruları dil puan oluşumuna etki etmektedir.

Kategori: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com

Written By admin2

من افضل كتابة المحتوى المخضرمين في عدد من المجالات مثال المجالات العلمية والمعلوماتية وله العديد من الاعمال في الكثير من المواقع مثال موقع شركة مقابر للبيع في مصر ويساهم في تقديم محتوى مفيد وجذاب للزوار cell seo

مقالات ذات صلة

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

تعتبر المنازل من أهم الأصول لأي عائلة. يمكن استخدامها كمكان للعيش ومكان لتربية الأطفال وحتى مكان لتخزين الأشياء الثمينة. يعد المظهر الخارجي لمنزلك الهاشمي ستون من أهم الميزات التي تجعل منزلك فريدًا.فك وتركيب العفش كتالوج المنزل الخارجي هو سوق عبر الإنترنت يساعد أصحاب...

read more
فك وتركيب العفش

فك وتركيب العفش

تفكيك وتركيب الاثاث عملية تتطلب عناية وصبر ومهارة. إنها عملية يجب أن تكون على دراية بها لتجنب سدن للخدمات إتلاف أثاثك.ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين فيما يلي بعض النصائح المفيدة في شركة نقل عفش بالقطيف فك وتركيب الأثاث:ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين شركة نقل...

read more
ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

شرم الشيخ هي مدينة جميلة في مصر تشتهر بشواطئها الخلابة ومياهها الزرقاء الصافية. يمكن لزوار شرم الشيخ الاستمتاع بالكثير من الأنشطة مثل السباحة والغطس وركوب الأمواج شراعيًا. إذا كنت تبحث عن إجازة أكثر استرخاء، فهناك أيضًا العديد من المنتجعات الصحية الموجودة في شرم...

read more

0 Comments