YKS Sisteminde Yeni Yöntem

Öğrencilerin sınav kaygısını azaltacak bir sınav tarzı var mıdır bilemiyorum. Sınav olduğu müddetçe kaygı gerçeği her zaman olacaktır.TAma uygulanacak olan sınavın daha yalın ve anlaşılır olması kişinin bilerek hareket etmesine ve aydınlık yolda yürümesine de imkan sağlayacaktır.YKS sisteminde sınavın işleyişi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına maddeler halinde sınav sistemini ele almak faydalı olacaktır.

YKS SINAV NASIL OLACAK?

YKS sınav sistemi daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir bir sistem,

*Sınav puan türleri 18’den, 5’e indirilmiştir,

*Sınav 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna çekilmiş, 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir.

*Türkçe ve Temel Matematik’in merkezde olduğu Temel Yeterlilik esaslı değerlendiren,

*Mesleki eğitimi önemseyen ve bu kapsamda tek bir puanla farklı MYO programlarını tercih etmeye imkan veren,

*Orta öğretim kazanımlarını ve sürecini odağına alan ve önemseyen,

*Önceki sistemde orta öğretim üzerinde 4 ay baskı oluşturarak, eğitimi aksatan olumsuzluğu ortadan kaldıran,

*Öğrenciler üzerindeki sınav kaygısının etkilerini azaltan bir sistemdir.

Adayların cumartesi günü sabah gireceği Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT), yeterliliğe dayalı bir değerlendirme esas alınacak. TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için, adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olacak, bütün adaylar için fırsat eşitliği sunacak.

Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına geçiş için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40'ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60'ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek.

Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT'den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek.

Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek.