YKS Sınavlarına Nasıl Hazırlanmak Gerekir?Üniversite hedefi olan adayların sınavlara hazırlık sürecinde izlemleri gereken yöntem şöyle olmalıdır.

Gireceğin sınavları tanı

Alanını ve haırlancağın puan türünü iyi tanı,titizlikle değerlendir ve hdefini belirle.

Yerleştirme puanını nasıl artırabileceğini düşün

Sınavda hazırlanacağın bölümün sana neler kazandıracağına,hangi konularda kendini geliştireceğine ve nasıl daha iyi bir puan alabileceğine odaklan.

Puanını artırmak için hangi derslerden neler yapman gerektiğini planla

Yeni sınavda hazırlandığın alanın puanını oluşturan dersleri dikkatle incele,hangi derler sana ne kadar puan kazandıracak değerlendir. Çalışma sitemini buna göre biçimlendir.

Kendini sınava psikolojik olarak hazırla

Sistem değişikliği niçin senin döenminde yapıldı diye kızgın olabilirsin.
Hatta bu sitmde eksikliklerin olduğunu fark edebilirsin.Bunlara rağmen bu sistemin herkes için aynı koşulları oluşturduğunu düşün ve sistemi doğru algılayıp doğru biçimde kazanmanın fark oluşturacağına odaklan.Olumlu yönde düşünmeye ve çözüm arayan bir tutuma yönelmeye çalış.

Hazırlık sürecinde başarının planlı çalışmaktan geçtiğini bil

Yeni sınavda konu sayısı arttığı ve kapsam genişlediği için özellikle daha ayrıntılı ve daha dikkatli olman gerekiyor.Öğrenim gördüğün her dersi dikkatle dinle,derse katıl ve konuları çok iyi öğren.Öğrendiklerini tekrarla pekiştir.

Sistemle örtüşen sorularla bolca pratik yap

Öğendiklerini sınava taşımanın bolca tekrar ve uygun sorularla öğrendiklerini pratik yapmaktır.Bunun için yeni siteme en uygun sorularla kendini sına.Sonuçlarını iyi yorumla ve eksiklerini gider.

Kendine güven ve moralini yüksek tut

Sınava hazırlanmak sabırlı,dikkatli ve özenli haırlık gerektirir.Bu süreçte iniş ve çıkışlar olabilmekte,hayatını etkileyen her şey sınav hazırlığını da etkilemektedir.Bu nedenle kendini,hedeflerinden uzaklaştıracak durumlardan uzak tut.

Deneme sınavı sonuçlarını iyi değerlendir

Sınava hazırlıkta ölçme - değerlendirme ve düzelteme çok öenmlidir. Doğru sorularla kendini sına,sonuçlarını iyi değerlendir,eksiklerini fark et ve düzelt.