YKS Sınavından Önce Yapılması Gerekenler – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Ekim 2020

YKS Sınavından Önce Yapılması Gerekenler – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Ekim 2020 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

YKS Sınavından Önce Yapılması Gerekenler

Çınar Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi öğretmeni Muhammet Zahit Okudan, LYS öncesi yapılması gerekenlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

LYS için 2 ayınız var!

Sınava hazırlanan değerli öğrenciler hepinize başarılar. Zamanın nasıl hızlı aktığını YGS’de hep beraber gördük. LYS için zamanı iyi kullanmak ve derslere odaklanmak gerekli… Yazıyı okuyan birçok kişinin içinden şunu geçirdiğini düşünüyorum: ‘Bunu yazmak kolay, peki kendimizi nasıl motive edeceğiz?’. Şu anda bu yazıyı okuyorsanız 2 ayınız var demektir.

LYS’de önemli olan bilgi.

YGS’de hem konuları bilmek hem de muhakeme yapmak gerekiyordu. LYS’de ise tamamen bilgiye dayalı bir sınava gireceğiz ve sadece kendi alanımıza ait sorularla muhatap olacağız. Bu nedenle çalışmamız gereken ders sayısı da azalmış olacak. Şimdi ilk olarak yapmanız gereken, rehber öğretmeninize gidip sınava gireceğiniz konuları istemek ve eksik olan konuları çıkarmak. İkinci aşama eksik konularınız ve anlatılmaya devam eden konulara uygun, yapabileceğiniz sıkı bir ders çalışma programı ayarlamak. Unutmayın, iki ay yeterli bir süre. Ancak çalışan öğrenci için teknik bir bilgi verecek olursak sıralaması 900 binde olan bir öğrenci sınavda çıkacak soruların 3/2’si kadar net yaparsa sıralaması 100 bin civarına gelecektir. Şimdi yüzünüzde bir tebessüm oluştuğunu düşünüyorum. Sıralaması 500 binde olan grup için ise soruların yarısını net olarak yaparsanız sizin de sıralamanız 100 bin civarına gelmiş olacak. Değerli arkadaşlar, uzun yazının kısası LYS sıralamaları yaptığınız netlere göre değişecek.

Rehavete yer yok.

Sıralaması kendi alanında ilk 15 binde olan arkadaşlarım öncelikle sizleri tebrik ederim. Unutmayın, yukarı da yazdığım her şey aslında sizin içinde geçerli. Sınavdan çıktıktan sonra rehavete kapılmamanız ve nasıl olsa YGS’de güzel sonuç aldık artık bitti dememeniz gerekiyor. Yapacağınız yüksek netlerle daha üst sıralamalara çıkabilirsiniz. Ancak tersi bir durumla da karşılaşabilirsiniz. Sorular tamamen bilgiye dayalı olduğundan ders çalışmayı bırakmamanız gerekiyor.

İlk 40 binde netler çok yakın.

Kafaları karıştırmak istemem ancak bu yıl sınavda yapılan netlere bakıldığında ilk 40 bin içerisindeki öğrencilerin netleri birbirine çok yakın. Birkaç net fazla yapınca çok yukarı, birkaç kez az yapınca sıralamada aşağılara düşme ihtimaliniz çok yüksek.

Doğru tercih sınav kadar önemli!

LYS’ bittikten sonra yapacağınız doğru tercihlerin çok önemli olduğunu unutmayın. Tercih yaparken bir uzmana danışmayı asla ihmal etmeyin.

Kategori: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com