Email: [email protected]   |   24/7 Support: 123-456-7890

YKS Sınavında En Çok Yapılan Hatalar – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Eylül 2020

by | Feb 5, 2022 | Uncategorized

YKS Sınavında En Çok Yapılan Hatalar – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Eylül 2020 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

YKS Sınavında En Çok Yapılan Hatalar

YKS sınavında en fazla hangi hatalar yapılıyor? Uzmanlardan YKS adaylarına uyarı geldi. Soruları tam olarak okumadan cevap vermeyin. Olumsuz ve altı çizili sözcüklere dikkat edin. En büyük hatalar sorular tam okunmadığı ve olumsuz soru kökleri, olumlu gibi düşünülerek cevap verildiği için yapılıyor.

İyi bir üniversite eğitimi almak için Haziran Pazar günü saat 10.00’da başlayacak. Adaylar son hazırlıklarını tamamlarken uzmanlar da bazı uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

Son güne kadar adayların test çözmesinde, ders çalışmasında bir sakınca görmeyen uzmanların uyarıları şöyle:

– Konu tekrar çalışmalarını son güne kadar sürdürebilirsiniz. Unutmayın ki yanlış yaptığınız her sorunun doğrusunu öğrenmeniz size gerçek sınav öncesi bir anahtar ipucu sağlar.

– Özellikle olumsuz soru köklerine dikkat edin. ‘Değildir, olmamalıdır’a benzer sözcükler olumlu olarak algılandığı için adaylar yanlış cevap verebiliyor. En büyük hatalar bu tür sorularda yapılıyor.

– Soru köklerine dikkat edin, altı çizili sözcükleri dikkatlice okuyun. Gerekirse heceleyerek okuyup, tam olarak ne istendiğini anlayarak cevap verin.

– Sınava gireceğiniz okulu sınav öncesinde mutlaka görün.

– Sınav öncesi sağlığı bozabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya çalışın.

– Sınavdan bir gün önce ders çalışmak, konu öğrenmeye çalışmak, sizi strese sokarak bildiğiniz konular üzerinde olumsuz etki yapar. Günü dinlenerek sakin bir ortamda, sevdiğiniz şeylerle uğraşarak geçirmeye çalışın.

– Sınavdan bir önceki gün, sınav ile ilgili konuşmalar yapmaktan ve böyle konuşmaların yapılacağı çevrelerden uzak durun.

– Sınavda sizden istenilen belgeleri ve malzemelerinizi eksiksiz olarak hazırlayın. Hepsini bir zarf içinde kolay bulabileceğiniz bir yere koyun. (Sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı, su)

– Sınavdan bir gece önce ”erken yatmam gerekiyor” düşüncesine kapılmayın. Her zaman yattığınız saat, uyku için alışık olduğunuz saattir. Bu yüzden o saatte yatağa girmeye özen gösterin. Uyumanızı kolaylaştırmak adına herhangi bir sakinleştirici ilaç almayın.

Paragraf sorularına dikkat!

Türkçe testinde dilbilgisi soruları bilgi ağırlıklı olurken öğrenciler en çok paragraf sorularında hata yapıyor. Paragraf sorularında hata yapmamak için önce soruyu okumak, ardından soruda istenen cevabı paragrafta aramak gerekiyor. Önce paragrafı sonra soruyu okuyan ya da paragrafı sonuna kadar okumayan öğrenciler çok kolay çözebilecekleri sorularda bile hata yapabiliyorlar. Benzer hatalar sözcükte ve cümlede anlam sorularında da yapılabiliyor.

Felsefe grubunda da yine Türkçe testine benzer hatalar olabiliyor. Soruyu okumadan paragrafı okumaya başlayan aday doğru cevabı bulmakta zorlanıyor. Bu nedenle Türkçe testinde dikkat edilmesi gereken konular felsefe testi için de geçerli.

Önce uzak çeldiricileri eleyin

Tarih testinde soruların bir kısmı yoruma dayalı, bir kısmı da bilgiyi ölçmeye yönelik. Özellikle son yıllarda sorulan bilgi ve kavramı eşleştirmeye yönelik sorularda adaylar zorlanıyor. Bu tür sorularda hata yapmamak için önce uzak çeldiricileri elemek, daha sonra yakın seçenekler arasında kıyas yapmak genellikle doğru cevabı bulmada işe yarayan bir yöntem.

‘Ne, nerede?’ sorularında hata yapılıyor

Coğrafya testinde daha çok ‘ne, nerede’ sorularında hataya düşülüyor. Bu nedenle yer kavramı ile ilgili sorularda adayların daha dikkatli olmaları gerekiyor. Türkiye ve Dünya’daki önemli yerlerin nerede olduğunu bilmek gerekiyor. Özellikle tablo ve grafik sorularında üstte verilen bilgiyi okumadan soruyu çözmemek şart.

İşlemleri kağıt üzerinde yapın

Matematikte en çok hatayı işlemleri kağıt üzerinde değil de, akıl yürüterek çözmeye çalışan öğrenciler yapıyor. Soruyu basit bulan ve işlem yapmaya gerek duymayan adaylar, en basit sorularda bile hataya düşebiliyorlar. Ayrıca sorunun uzunluğu, çok karışık işlemli gibi görünmesi de öğrenciyi korkutarak, belki doğru cevaplayabileceği soruya hiç dokunmamasına neden olabiliyor.

Kategori: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com

Written By admin2

من افضل كتابة المحتوى المخضرمين في عدد من المجالات مثال المجالات العلمية والمعلوماتية وله العديد من الاعمال في الكثير من المواقع مثال موقع شركة مقابر للبيع في مصر ويساهم في تقديم محتوى مفيد وجذاب للزوار cell seo

مقالات ذات صلة

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

تعتبر المنازل من أهم الأصول لأي عائلة. يمكن استخدامها كمكان للعيش ومكان لتربية الأطفال وحتى مكان لتخزين الأشياء الثمينة. يعد المظهر الخارجي لمنزلك الهاشمي ستون من أهم الميزات التي تجعل منزلك فريدًا.فك وتركيب العفش كتالوج المنزل الخارجي هو سوق عبر الإنترنت يساعد أصحاب...

read more
فك وتركيب العفش

فك وتركيب العفش

تفكيك وتركيب الاثاث عملية تتطلب عناية وصبر ومهارة. إنها عملية يجب أن تكون على دراية بها لتجنب سدن للخدمات إتلاف أثاثك.ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين فيما يلي بعض النصائح المفيدة في شركة نقل عفش بالقطيف فك وتركيب الأثاث:ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين شركة نقل...

read more
ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

شرم الشيخ هي مدينة جميلة في مصر تشتهر بشواطئها الخلابة ومياهها الزرقاء الصافية. يمكن لزوار شرم الشيخ الاستمتاع بالكثير من الأنشطة مثل السباحة والغطس وركوب الأمواج شراعيًا. إذا كنت تبحث عن إجازة أكثر استرخاء، فهناك أيضًا العديد من المنتجعات الصحية الموجودة في شرم...

read more

0 Comments