YKS Sınavı soru dağılımı ve puanlama sistemi değişecek mi? – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Ocak 2021

YKS Sınavı soru dağılımı ve puanlama sistemi değişecek mi? – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

YKS Sınavı soru dağılımı ve puanlama sistemi değişecek mi?

YKS’de adaylar, girmek istedikleri bölümlere alanlarıyla ilgili soruları ya hiç çözmeyerek ya da Türkçe, Matematik sorularının yarısı kadar soru çözerek girecekler. Adaylardan felsefe öğretmenliği bölümü için felsefe soruları; 2 yıllık ağız ve diş sağlığı, anestezi gibi sağlık bölümleri için fizik, kimya, biyoloji soruları çözmeleri istenmeyecek.

YÖK’ün, bu yıl ilk kez uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nı (YKS) açıkladığı 12 Ekim’den bu yana yeni sisteme dair tartışmalar dinmiyor. Sınavdaki soru dağılımı ve puanlama en çok eleştirilen konular arasında yer alıyor. YÖK, geçen hafta bir dizi revize yaptı. Buna göre Eşit Ağırlık (EA) puanının hesaplanmasında etkili olacak Türk Dili ve Edebiyatı Coğrafya-1 testinin adını Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testi olarak değiştirdi. Sistem ilk açıklandığında hukuk başta olmak üzere EA puanlamasında tarih soruları yer almıyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte tarih, 10 soruyla teste girdi. Ancak sadece tarihte yapılan düzenleme, tartışmaları sona erdirmedi.

YÖK, puanlama sistemini açıklamadı ama uzmanlar, soru sayılarının azaltılmasının belli puan aralığında yığılmaları artıracağını, bir sorunun bile yanlış yapılmasının öğrencilere büyük puan kaybettireceğini kaydediyorlar. Yine adayların girmek istedikleri bölümlerle ilgili soruları ya hiç çözmeyerek ya da Türkçe, Matematik sorularının yarısı kadar soru çözerek girecek olmaları da çok eleştiriliyor.

Adları değiştirildi

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre geçen yıl Türkçe-Sosyal (TS) olarak adlandırılan puan türü Sözel; Matematik-Fen (MF) Sayısal; Türkçe-Matematik (TM) puan türü de Eşit Ağırlık oldu. Bir program geçen yıl hangi puan türüyle alıyorsa bu yıl ona karşılık gelen puan türüyle alacak. Örneğin geçen yıl MF ile alan tıp fakültesi bu yıl Sayısal puan türüyle öğrenci kabul edecek.

Kategori: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com