Email: [email protected]   |   24/7 Support: 123-456-7890

YKS Sınavı Nasıl Çözülür? – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Ocak 2021

by | Feb 5, 2022 | Uncategorized

YKS Sınavı Nasıl Çözülür? – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

YKS Sınavı Nasıl Çözülür?

Her soruyu çözmek için 1,125 dakikanız olacak. Cevaplamakta zorluk çektiğiniz soruyu geçin, tüm soruları tamamladıktan sonra yapamadığınız sorulara dönersiniz.

TYT Sınavı’nda 1 dakikadan fazla zaman harcadığınız takdirde diğer sorular için ayrılan süreyi kullanmış olacaksınız. Bu yüzden yapamadığınız sorularda uzun zaman geçirmemeniz gerekiyor. Bunun için de “turlama tekniği” denilen yöntemi kullanabilirsiniz.

Bu yönteme göre okuduğunuz, çözmeye çalıştığınız ancak belirtilen sürede çözemeyeceğinizi anladığınız soruyla inatlaşmaktan vazgeçip işaret koyabilir ve sıradaki soruya geçebilirsiniz. Sınav kitapçığındaki tüm soruları tamamladıktan sonra işaret koyarak geçtiğiniz bu sorulara tekrar dönebilirsiniz. İşte bu teknik “turlama tekniği” olarak adlandırılıyor.

CEVAPLAR NASIL İŞARETLENECEK?

Soru kitapçığındaki bütün sorular çoktan seçmeli olacak. Her soru için 5 farklı seçenek verilecek. Bu seçeneklerden yalnızca biri sorunun doğru cevabıdır.
Cevaplar, cevap kâğıdına işaretlenecek. Cevapların mutlaka cevap kâğıdına işaretlenmesi gerekiyor. Soru kitapçığında işaretlenen cevaplara hiçbir işlem yapılmaz.

VAZGEÇTİYSENİZ İYİCE SİLİN

Sınav soruları çoktan seçmeli olacak, her sorunun 5 cevap şıkkı bulunacak. Şıkkınızı yuvarlak alanın dışına çıkarmayaçak şekilde işaretlemelisiniz. İşaretlediğiniz bir sorunun cevabından vazgeçtiğinizde şıkkı çok iyi silmelisiniz. Çünkü optik okuyucu iyi silinmemiş şıkları da okuyabiliyor. İyi silmezseniz aynı sorunun birden çok cevabı işaretlenmiş görünecek ve yanlış sayılacak.

CEVAP KÂĞITLARINIZ DAĞITILACAK

Üzerinde fotoğrafınızın, TC kimlik numaranızın, ad ve soyadınızın yazılı olduğu cevap kâğıtları dağıtılacak. Her aday, sınavda kendi fotoğrafının ve kendi kimlik bilgilerinin bulunduğu kendisine ait cevap kâğıdını kullanmak zorunda.

CEVAP KÂĞIDINA GEÇİRİN

Sınav kitapçığının üzerindeki soru kitapçık numaranızı cevap kâğıdındaki ilgili alana kodlayın ve imzalayın. Bu kodlamayı yapmadığınız ya da yanlış yaptığınızda sınavınız değerlendirilmeyecek.

POŞETTE GELECEK

Poşet içinde soru kitapçıkları dağıtıldığında hemen eksik sayfa olup olmadığını kontrol edin. Kitapçığın üzerindeki TC kimlik numarası, adı, soyadı, salon no. ile sıra no. bilgilerini boşluklara doldurmanız gerekiyor.

NUMARANIZIN OLDUĞU YERE

Sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtulacaksınız. Görevliler önce tek tek kimlik kontrollerini yapacak ve sınava giriş belgelerini toplayacak. Sonra salon başkanı kuralları açıklayacak.

KAREKODLAR YAPIŞTIRILACAK

Salon görevlileri soru kitapçığınız üzerinde yer alan soru kitapçığı karekod etiketini, salon aday yoklama listesinde bu kitapçığı kullanan adayın adının yer aldığı bölüme yapıştıracak.

SADECE SU GÖTÜREBİLİRSİNİZ

Sınavda kullanacağınız kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından verilecek. Sınava yalnızca şeffaf pet şişe içinde su götürebilirsiniz.

DİKKAT : SINAVINIZ İPTAL EDİLİR

Sınav süresince konuşursanız
Kopya çekerseniz veya kopya verirseniz
Salondaki görevlilere soru sorarsanız
Yanınızda müsvedde kâğıt getirdiyseniz
Soru ve cevaplarını başka bir kâğıda yazarsanız
Soru ve cevapları cevap kâğıdının arkasına yazarsanız
Birbirinizden kalem, silgi vb. şeyler alıp verirseniz
Sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunursanız
Sınav kitapçığınızda bir sayfa bile eksik çıkarsa
Sınav giriş belgenizi teslim etmezseniz
Sınav süresi bittiği halde soruları okumaya ve cevap kâğıdında işaretleme yapmaya devam ederseniz
Sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunursanız

SAKIN GÖTÜRMEYİN

Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar
Kulaklık, kolye, küpe, alyansı hariç yüzük, bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar (Basit başörtüsü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç) l Her tür elektronik, mekanik cihaz ve telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlar
Her türlü plastik ve güneş gözlüğü dahil cam eşya (şeffaf, numaralı gözlük hariç), banka, kredi kartı, ulaşım kartı gibi kartlar
Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar
Her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizat
Çağrı cihazı, telsiz, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete gibi yayınlar
Pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlar
ÖSYM’ye daha önce bildirilmeyenler dışında ilaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği gibi sağlık malzemeleri ve araçlar

MUTLAKA YANINIZDA OLSUN

Sınava Giriş Belgesi: ÖSYM’nin internet sitesinden alacağınız sınava nerede gireceğinizi gösteren belge. Renkli ya da siyah-beyaz çıktısı sınavda yanınızda olmalı.

Belgenin arka yüzüne sakın bir yazı, resim, işaret yapmayın. Kopya sayılır ve sınavınız iptal edilir. Ayrıca bu belge üzerinde fotoğrafınız görünür olmalı. Nüfus cüzdanı veya pasaport: Nüfus cüzdanında güncel fotoğraf ve TC kimlik numaranız bulunmalı, pasaportunuzun süresi geçerli olmalı.

SORULARI NASIL ÇÖZECEKSİNİZ?

TARİH: TYT’de tarih soruları ağırlıklı olarak bilginin yorumlanması şeklindedir. Yorum yapılırken günümüz değerleri değil, o günkü koşullara göre yorum yapılmalı. Tarihte en çok hata yaptıran sorular, çeldiricisi en yüksek olan öncüllü sorulardır. Genellikle iki seçenek arasında tercih yapılmak zorunda kalınır. Öğrenciler olaylar arasındaki neden-sonuç ilişkisini doğru olarak kuramadıkları için hata yaparlar.

COĞRAFYA: TYT’de coğrafya soruları çok zor olmuyor. Coğrafyada harita, grafik, tablo ve paragraf okuma, okuduğunu algılama ve yorumlama çok önemli. Coğrafyanın doğa-insan etkileşimini konu edindiği, dağılış, karşılıklı bağıntı ve sebep sonuç ilkeleri ile yakından ilgili olduğu unutulmamalı.

FELSEFE: Öğrenciler TYT’de felsefe sorularını çözerken okudukları paragrafın felsefenin hangi bölümü veya problemi ile ilgili olduğunu tespit etmelidir. Genelde felsefi akım isimlerinin yazılı olmadığı seçeneklerin her biri bir görüşü ifade etmektedir.

Uzun paragraf demek mutlaka zor soru demek değildir. Bu önyargıyla yaklaşan öğrenci hata yapabilmektedir. Felsefe sorularında çeldiricileri aşmanın yolu, seçeneklere gelmeden paragrafı doğru yorumlamaya dayanmaktadır.

Kategori: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com

Written By admin2

من افضل كتابة المحتوى المخضرمين في عدد من المجالات مثال المجالات العلمية والمعلوماتية وله العديد من الاعمال في الكثير من المواقع مثال موقع شركة مقابر للبيع في مصر ويساهم في تقديم محتوى مفيد وجذاب للزوار cell seo

مقالات ذات صلة

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

تعتبر المنازل من أهم الأصول لأي عائلة. يمكن استخدامها كمكان للعيش ومكان لتربية الأطفال وحتى مكان لتخزين الأشياء الثمينة. يعد المظهر الخارجي لمنزلك الهاشمي ستون من أهم الميزات التي تجعل منزلك فريدًا.فك وتركيب العفش كتالوج المنزل الخارجي هو سوق عبر الإنترنت يساعد أصحاب...

read more
فك وتركيب العفش

فك وتركيب العفش

تفكيك وتركيب الاثاث عملية تتطلب عناية وصبر ومهارة. إنها عملية يجب أن تكون على دراية بها لتجنب سدن للخدمات إتلاف أثاثك.ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين فيما يلي بعض النصائح المفيدة في شركة نقل عفش بالقطيف فك وتركيب الأثاث:ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين شركة نقل...

read more
ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

شرم الشيخ هي مدينة جميلة في مصر تشتهر بشواطئها الخلابة ومياهها الزرقاء الصافية. يمكن لزوار شرم الشيخ الاستمتاع بالكثير من الأنشطة مثل السباحة والغطس وركوب الأمواج شراعيًا. إذا كنت تبحث عن إجازة أكثر استرخاء، فهناك أيضًا العديد من المنتجعات الصحية الموجودة في شرم...

read more

0 Comments