YKS Kolay Olursa Okul Notu Fark Oluşturur

Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) sayılı günler var. Ancak LYS’de sorular Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) olduğu gibi kolay olursa bu kez “okul notu”devreye girecek ve notu yüksek olan öne geçecek.

LYS’ler eğer çok kolay olursa işte o zaman bu yıl okul notlarının yaratacağı adaletsiz tablo ile karşılaşacağız. Çünkü Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) adaylar arasında fark yaratacak ve sıralamayı yerleştirme puanlarına etkisi en yüksek yüzde 12 olan OBP’ler değiştirecek. Burada da “bol keseden not veren” yani hormonlu notlara sahip okulların öğrencileri öne geçecek. Notu bol okulun öğrencisi 60, kıt olan 30 puan alacak.

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt da LYS’nin ayırt edici sorulardan oluşmak zorunda olduğunu söyleyerek, “ Eğer ayırt edici olmaz ise Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (OBP) belirleyici olma olasılığı artabilir. OBP’nin belirleyici olması ise büyük haksızlıklara yol açacaktır. Çünkü bazı okullar notları bütün öğrencileri için çok yüksek verebiliyor” diyor.

Final Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Celil Vardar da LYS sorularının YGS gibi olmaması gerektiğini vurgulayarak, “Aksi halde en çok tercih hatasının yaşandığı bir yıl olur” diye konuşuyor. Vardar da LYS’nin kolay olması durumunda okul notlarının daha da önem kazanacağına ve haksızlıklar yaşanacağına dikkat çekiyor.