YKS 2018 Başvuru Tarihi Ne Zaman Bitiyor Saat Kaçta? YKS 2018 Kayıt Başvuru Ücreti

2018 ÖSYS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2018 ÖSYS Başvuru İşlemlerini Yapmak için Tıklayınız

Yükseköğretime geçerek akademik eğitim almak isteyen öğrenciler sınava başvurmak için bekliyor. YKS Sınavının ayrıntıları ve detayları burada. Sınava başvurmak için bekleyen öğrenciler için zaman yaklaşıyor. YKS Sınavı 2018 başvuru tarihi ne zaman son başvuru ne zaman? Yaklaşık 3 milyon öğrenci bu sınava girecek. YKS ve sınavsız geçiş başvuruları ne zaman sona erecek? 2018 ÖSYS başvuru süresi uzatılacak mı?

Yükseköğretime geçiş sınavı ne zaman yapılacak. 2018 YKS için başvurular başladı mı? Başvuru için ne kadar ücret ödenecek. YKS sınavı ne zaman yapılacak. Başvurular ne zaman başlıyor. İşte YKS hakkındaki ayrıntılar ve 2018 başvuru tarihleri.

Buna göre,Haziran'da yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na başvurular Mart'ta başlayıp sona erecektir.Mart 2018 tarihinde başvurularını yapan adaylar saat 23:59'a kadar T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile internet adresinden, eğitim bilgileri dışında diğer başvuru bilgilerinde güncelleme yapabileceklerdir. Eğitim bilgilerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar ise ekteki '2018-ÖSYS EĞİTİM BİLGİLERİ DEĞİŞİKLİĞİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ' ile direk ÖSYM'ye yapılmalıdır.

Başvuru işlemini bir başvuru merkezinde yapacak adayların son gün yoğunluk olabileceğini göz önünde bulundurmaları uyarısına yer verilen açıklamada,Haziran 2018'de yapılacak YKS için başvuru kayıt bilgilerine bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2018-ÖSYS başvuru süresinin uzatılmayacağı uyarısı yapıldı.

Adaylar 2018-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna ÖSYM'nin internet adresinden ulaşabilecek. Kılavuz satışı yapılmayacak. Adaylar sınav başvurularını belirtilen ücret karşılığında yapacak. Bir ortaöğretim kurumundan henüz mezun olmamış adaylarla mezun durumdaki adaylardan önceki yıllarda ÖSYS'ye başvurusu olan ve kayıtlarda geçerli bir fotoğrafı bulunan adaylar, başvurularını internet üzerinden ya da okullardan yapabilir.

Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak, soru sayısı 80 olacaktır. Türkçe ve Matematik sabah oturumunda yapılacak. Temel yeterlilik testi puanını en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecektir. 200 ve üzeri olan puanlar, adaylar istedikleri taktirde bir sonraki yıl da geçerli olacak. Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. İlk oturumda sayısal-sözel beceri ölçülecek.

İkinci oturumda 4 test yer alacak sorular müfredata dayalı olacaktır. Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve adaylarımızın sınav stresi yaşamamaları hususu göz önüne alınarak belirlenecektir. Belli programlar için getirilen başarı sıralaması şartına aynen devam edilecektir. Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı aynı tutulmuştur. Sınav puan türleri 18'den 5'e indirilmiştir. Sınavlar tek hafta sonunda 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir.

YENİ SİSTEM HAKKINDA BİLGİLER

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemine ilişkin açıklama yapıyor. Yekta Saraç şunları söyledi: '18 puan türünde azaltmaya gidiyoruz. 4 puan türünde sınav yapılacak. Bir hafta sonunda yapılıp bitecek. Türkçe ve matematik merkezde olacak. Sınavın adı Yüksek Öğretim Kurumları sınavı olacak. Sınavda 80 soru olacak.'

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç: 'Temel Yeterlilik Testi, önlisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için yükseköğretime giriş baraj puanını belirleyecektir. Bu sene geçen seneki önlisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için gerekli baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecektir.'

Aksayan tarafları giderecek, öğrenciler üzerindeki stresi azalatacak, daha yalın bir sistem için gerekli düzenlemenin Türkiye'ye kazandırılmasının kaçınılmaz olduğu gerçektir. Lise eğitimi, yükseköğretim de dahil, eğitimin bel kemiğidir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlatıp bitirmeyi planladık.

Şu an var olan 18 puan türü yeterlilikleri sağlamak açısından önemli işlev görse de süreyi zorlaştırmaktadır. Bazı puan türleri arasında akademik farklılık az olarak ortaya çıkmaktadır. 18 puan türünde azaltmaya gidiyoruz fakat her bir puan türünde Türkçe ve Matematik ağırlıkta olacaktır.

Eğitim ve öğretimdeki her bir değişiklik anne ve babalarının canlarına, yani çocuklarına dokunmak demektir. Öğrencilerimiz çalışma yöntemlerimizi değiştirmesinler. Yeni düzenleme ile sınavı, öğrencilerimiz, aileleri, rehberleri ve bizler için daha yalın hale getirmeyi planlıyoruz.