Yeteneğe Göre Meslek Seçimi Uygulanacak – ÖSYM Tercih Kılavuzu | Ocak 2021

Yeteneğe Göre Meslek Seçimi Uygulanacak – ÖSYM Tercih Kılavuzu | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

Yeteneğe Göre Meslek Seçimi Uygulanacak

Artık Üniversitelerin, yeteneğe ve kişiliğe göre meslek seçimi testi uygulayarak öğrenci alma düşünceleri yeni üniversite adayları için umut ve ilham kaynağı olacak…

Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) istediği puanı alamayan ancak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na katılarak belli bir puan elde eden adaylar için üniversiteli olma şansı devam ediyor.

Güncel: Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına girişte kullanılan Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) uygulanan 140 baraj puanının 150’ye çıkartılması kararı aldı.’Barajın 140 puandan 150 puana çıkartılması, başarı beklentisinin yüzde 10’dan yüzde 12,5’a çıkması yani 16 ham puan eşiğinin 20 ham puana yükselmesi anlamını taşımaktadır’ ifadesi kullanıldı.

Tiyatrodan, operaya, grafikten spor yöneticiliğine kadar farklı programlar için üniversiteler özel yetenek sınavı ile öğrenci alıyor. Ressamlık, iç mimarlık, müzik, tiyatro, antrenörlük gibi programlar ayrı bir sınav ile öğrenci alacak. Bu bölümleri tercih edecekler de çalışmalarına devam ediyor. Üniversitenin aradığı kriterler dışında başvuru şartları arasında bu yıl yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) katılmak ve puan türlerinin herhangi birinden en az 150 almak gerekiyor. Ön başvurular temmuz ve ağustos aylarında alınıyor, sınavlar ise ağırlıklı olarak ağustos ve eylülde yapılıyor. Ön kayıt ücretleri 50 ile 200 TL arasında değişiyor. Vakıf üniversiteleri başarılı öğrencilere burs imkanları sağlayabiliyor. Bazı üniversitelerin özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarının başvuru koşullarını ve tarihlerini derledik:

Müzisyenlere başvuru ağustosta

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın müzikal, koro şarkıcılığı, trombon, akordeon programlarına Temmuz – Ağustos arasında başvuru yapılacak. Sınavlar Ağustos ile Eylül arasında. Programlar 16-30 yaş grubundaki adaylara açık. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde müzik bölümü için Ağustos tarihleri arasında başvurular alınacak. Sınavlar Ağustos ile Eylül’de. Kayıtlar ise Eylül arasında. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ses sanatları tasarımı ile müzik toplulukları bölümlerine başvurular Ağustos arasında. Sınavlar Ağustos tarihlerinde uygulanacak. Kayıt dönemi ise Ağustos olarak açıklandı. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi müzik programı başvuruları Ağustos, sınavı ise Ağustos arasında yapılacak. Üniversitenin Devlet Konservatuvarı’ndaki programlarına ise Ağustos’ta başvuru alınacak. Sınavlar Ağustos’ta.

Sanatseverlere alternatif çok

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin, tiyatro eleştirmenliği ve dramaturji bölümü sınavları Ağustos’ta. Temmuz’a kadar başvurular alınıyor. Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım programı için de aynı şartlar geçerli. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde endüstri ürünleri tasarımı, fotoğraf, geleneksel Türk sanatları, grafik, heykel, içmimarlık, resim, seramik – cam ve tekstil bölümleri için Ağustos dönemimde ön kayıt yapılıyor. Sınavlar Ağustos ile Eylül’de yapılacak. Kayıtlar, Eylül arasında alınacak. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi bileşik sanatlar, fotoğraf ve video, sanat yönetimi, iletişim tasarımı programları için başvurular Ağustos, sınavlar Ağustos, kayıtlar Ağustos tarihleri arasında.

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi resim-iş öğretmenliği programı başvuruları Ağustos arasında kabul edilecek. Sınavlar Ağustos arasında. Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki programlara ise Temmuz tarihleri aralığında başvuru alınırken, Ağustos tarihleri arasında sınav olacak. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde grafik, resim, heykel, seramik bölümleri için Ağustos tarihleri arasında ön kayıt yapılacak. Sınavlar Ağustos’ta düzenlenecek.

Sporculara son şans temmuzda

İstanbul Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu programına ön başvurular Temmuz’a kadar alınacak. Sınavlar Ağustos’ta, kayıtlar Eylül tarihleri arasında yapılıyor. Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’ne beden eğitimi ve spor öğretmenliği, antrenörlük eğitimi ve spor yöneticiliği bölümleri için Temmuz tarihleri arasında başvuru yapılıyor. Sınavlar Ağustos’ta.

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde beden eğitimi ve spor öğretmenliği, rekreasyon ve antrenörlük programı başvuruları Temmuz’da sona eriyor. Sınav Temmuz’da düzenlenecek. Sonuçlar Temmuz’da açıklanacak.

Film tasarımına merkezi yerleştirme

YÖK’ün yaptığı açıklamaya göre, Marmara, İpek, Yaşar ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin film tasarım bölümlerine LYS puanıyla öğrenci alınacak. Merkezi ve özel yetenek sınavı ile öğrenci alınması konusunda farklı uygulamaların olması ve üniversite yönetiminden gelen istekler nedeniyle böyle değişiklik yapıldığı açıklandı. Buna göre ÖSYS tercih kılavuzunda da bulunan ve film tasarımı programının yer aldığı 4 üniversitede, toplamda 112 kontenjan için öğrenciler yetenek sınavı ile değil, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS-TS-1 puan türü) sonucunda yerleştirilecek.

YGS-LYS Net Sihirbazı Tıkla İndir

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

YGS LYS Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir

Kategori: ÖSYM Tercih Kılavuzu

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com