Yaşam Kalitesini Yükselten Meslekler Revaçta Olacakİstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın gıda, sağlık, eğitim ve teknoloji alanındaki mesleklerin asla ölmeyeceğini belirterek gençlerin bu yönde tercih yapmalarını önerdi

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) bu hafta sona erecek. Puanların açıklanmasıyla adaylar için tercih maratonu başlayacak. İyi bir kariyer sahibi olmak için üniversite adaylarına önemli tavsiyelerde bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın insanların yaşam kalitesini yükselten mesleklerin her dönemde revaçta olacağını söyledi. Aydın 'Gıda, sağlık, eğitim ve teknoloji alanlarındaki meslekler asla ölmez. Bunlar günün şartlarına göre hep ön planda olacak meslekler. İnsanlar yaşamak için önce doğru beslenecek. Beslenmeyle ilgili alışkanlıklar değişti. Organik ve GDO'suz gıdalar talep görüyor. Bu nedenle gıdayla ilgili her bölüm revaçta olacak. Öte yandan daha uzun yaşamak için hastalandığında tedavi görecek. İnsanlar bu konuda artık daha bilinçli. Dolayısıyla sağlık hizmetlerine de her zaman ihtiyaç duyulacak. Eğitim bilimleri için de aynı şey söz konusu. İnsan hayatını kolaylaştıran bilimlerle ilgili mesleklere de hep talep olacak. Teknoloji, elektronik, makine bunlardan bazıları' diye konuştu.

ÖNCE KAZAN SONRA SEV

30 yıllık bir eğitimci olan Aydın, doğru meslek seçimi için adaylara şu önerilerde bulundu:

MODA MESLEK SEÇMEYİN:

Sırf kulağa hoş geliyor, beni entellektüel gösteriyor diyerek geleceği olmayan bir meslek seçmeyin. ben bunlara 'moda' meslekler diyorum. Toplumdaki arz-talep dengesini iyi değerlendirin

MADDİ GİRDİSİNE BAKIN:

Mesleğinizin kazancı hem size hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişilere yetmelidir. Bugün Türkiye'de üniversite mezunlarının yüzde 32'si kendi işini yapmıyor. Çünkü o mesleği icra eden çok kişi var. Talep yok.

UNVANA DİKKAT:

Hayatınız boyunca taşıyabileceğiniz bir meslek seçin. Hiçbir ortamda söylemekten çekinmeyeceğiniz bir meslek edinin.

SEVECEĞİNİZ MESLEK:

Bu kriteri genelikle psikologlar birinci sırada gösterir. Ben son kriter diyorum. Çünkü diğer 3 kriteri yerine getirmiyorsa mesleğinizi zaten sevemezsiniz.

KAMPUSLARI GEZİN:

Üşenmeyin, ilgilendiğiniz üniversitelerin kampuslarını mutlaka gezin. Okul gerçekten vaat ettiklerini verebiliyor mu? Gidin yerinde görüp karar verin.

TEKNOLOJİK HAMAL YETİŞTİRİYORUZ

Türkiye'deki genç nüfus oranının yüksekliğine dikkat çeken Aydın 'Bununla övünüyoruz ama dünya insanı yetiştiremiyoruz. Beyin ihracı yapmamız lazım. Teknolojik hamal yetiştirmeyelim. Gençlerimiz Avrupa'da fabrika işçisi değil, teknoloji üreten beyinler olmalı. Tekstilde de dünyanın hamallığını yapıyoruz. Deri İtalya'ya bizden gidiyor. Ayakkabı onlardan çıkıyor. Dünyanın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak eğitim vermeliyiz' dedi.

YGS-LYS Net Sihirbazı Tıkla İndir

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

YGS LYS Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir