Üniversiteye E Kayıt ile Kaydolan Öğrenci Sayısı Ne Kadar?

Kaç öğrenci e-Kayıt ile üniversiteye kaydoldu? Devlet üniversitelerine e-kayıt yaptırma imkanı olan 514 bin 622'i öğrencinin 311 bin 329'u e-kayıtı tercih etti.

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), tüm devlet üniversitelerinde bu yıl hayata geçirdiği üniversiteye elektronik kayıt (e-kayıt) uygulamasından, kayıt yapabilecek 514 bin 622 öğrencinin yaklaşık yüzde 61'ini oluşturan 311 bin 329'u yararlandı.

Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında ilk olarak 2017-2018 eğitim öğretim döneminde üniversitelerin büyük bölümünde başlatılan e-kayıt işlemi, bu yıl devlete ait tüm yükseköğretim kurumlarında uygulamaya geçilecek.

Bu kapsamda, devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, elektronik kayıt (e-kayıt) işlemlerini Ağustos 2018 tarihleri arasında 'https://www.turkiye.gov.tr/' internet sitesi üzerinden, e-devlet şifrelerini kullanarak yaptı. E-kayıt sistemine, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gibi belge gerektirenler hariç) bazı programlar dahil edilmedi.

Bu kapsamda, devlet üniversitelerine yerleşme hakkı kazanan 832 bin 674 adaydan 514 bin 622'si e-kayıt yaptırma imkanına sahip oldu. Bu öğrencilerin yaklaşık yüzde 61'ini oluşturan, 311 bin 329'ü e-kayıt yaptırdı.

Öğrencilerin yerleştikleri üniversiteye gitmeden kayıt olanağı tanıyan e-kayıt uygulaması, zaman ve paradan tasarruf sağlayacak. Elektronik sistemi tercih eden öğrencilerin, üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmasına gerek olmayacak. Öğrenciler, işlemin ardından, üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak, eğitime başlayabilecek.

Devlet üniversitelerine teknolojik açıdan 'ayrıcalık' sağlayan uygulamanın vakıf üniversitelerinde de hayata geçirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Üniversiteye E Kayıt ile Kaydolmak için Tıklayınız