Üniversitenin Bölümleri Arasında Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?Üniversitelerde Farklı Bölümlere Yatay Geçiş Hakkı Var mı,Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? Yükseköğretim Kurumu (YÖK), üniversitenin bölümleri arasında yatay geçişe imkan tanıyan düzenlemeyi uygulamaya koyuyor. Yeni düzenleme ile öğrenciler okudukları bölümleri eğer isterlerse ve de sınava girdikleri yıldaki puanları yeterli olursa başka fakülte ya da bölüm değiştirebilme imkanına sahip olacaklar.

Yeni yönetmelikle beraber, üniversite öğrencilerinin farklı puan türleri arasında yatay geçişleri kolaylaştırıldı. Öğrenciler yerleştikleri belli bir puan türündeki bölümden farklı bir puan türündeki bölüme yatay geçiş yapmak isterlerse YÖK'e başvuru yapıp, öğrencinin sınava girdiği yıldaki ösym merkezi yerleştirme puanları dikkate alınarak geçişi sağlanacaktır.

Mesela, işletme bölümünde okuyan bir öğrenci inşaat mühendisliğine geçiş yapmak isterse, bu öğrencinin MF 4 puanının bulunması gerekiyor. Eğer o puan öğrencinin sınava girdiği yıl ki taban puanına eşit veya yüksek ise öğrenci geçiş yapabilecek.

Ancak, bölümlere başvurular yüzde 10'u geçer ise o zaman en yüksek puandan sıralama yapılacak.

KISACA YATAY GEÇİŞ YAPABİLMEK İÇİN;

Üniversiteye yerleştiğiniz yıl geçmek istediğiniz üniversite ile sizin aldığınız puan arasında en fazla +15 -15 arası bir puan farkı olmalı.
Okuduğunuz üniversitedeki not ortalamanız en az 2.00 olmalı.
Okuduğunuz üniversitede alttan kalan bir dersiniz olmamalı.

Bundan dolayı YÖK yetkilileri lise mezunlarına, LYS sınavı başvurularına son 3 gün kala yatay geçiş imkanı olduğu için LYS'nin tamamına kayıt yaptırmaları ve tüm sınavlara girmeleri konusunda uyarılarda bulunuyor.Üniversitenin Bölümleri Arasında Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? Detaylı Bilgiye Ulaşmak için BURAYA TIKLAYINIZ

NOT: ÖSYM Puanı ile Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? ÖSYM Puanı ile Yatay Geçiş Yapacaklar için Gerekli Belgeler Nelerdir? İlgili Yazıya Ulaşmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Kategori: YÖK