Üniversite Tercih Kılavuzunda Değişiklik Olacak mı? – ÖSYM Tercih Kılavuzu | Ocak 2021

Üniversite Tercih Kılavuzunda Değişiklik Olacak mı? – ÖSYM Tercih Kılavuzu | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

Üniversite Tercih Kılavuzunda Değişiklik Olacak mı?

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) oturumları Haziran itibarıyla sona erdi. Öğrencilerin önünde şimdi tercih dönemi var. Süreç Temmuz’da başlayacak Ağustos’ta sona erecek. Ancak bu yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) adayları etkileyecek önemli kararlara imza attı.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonrası adayları tercih heyecanı sardı. Ancak ÖSYM, bu yıl tercih kılavuzunda birçok değişiklik yaptı. En önemlisi ise meslek liselilere ek puan uygulamasının kalkması.

Üniversite hayali kuran yüz binlerce genç için en önemli maraton Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) oturumları Haziran itibarıyla sona erdi.

Öğrencilerin önünde şimdi tercih dönemi var. Süreç Temmuz’da başlayacak Ağustos’ta sona erecek. Ancak bu yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) adayları etkileyecek önemli kararlara imza attı.

700 bin aday etkileniyor

Her sene ortalama 700 bini aşkın aday isabetli tercih yapamadığı için tekrar imtihana hazırlanıyor. Üstelik bu sayı her yıl artıyor. Problemin farklı sebepleri bulunuyor. Adayların üniversite tercih kılavuzunu yeterince incelememesi de bunlardan biri. Aynı sıkıntının 2017-2018 döneminde de yaşanma ihtimali var. Zira ÖSYM tercih kılavuzunda birçok değişiklik yaptı.

Akreditasyon önemli

Adayları etkileyebilecek en önemli yenilik üniversitelerin niteliklerini ortaya koyan akreditasyon bilgileri. Ayrıca program mezunlarının ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlardaki başarı durumunu gösteren bilgiler de yenilikler arasında. Bunlar, üniversite tercihinde rehberlik edecek önemli ayrıntılar.

EKSTRA BİLGİ EKLENDİ

ÖSYM, üniversitelerin tanınabilirliğini artırmak için akreditasyon bilgilerini, okul mezunlarının en son girdikleri tıp, diş hekimliği uzmanlığı sınavı, Adalet Bakanlığı adli yargı sınavı ve KPSS puan ortalamaları tercih kılavuzuna eklendi. Listede başta Türkiye, ABD ve Almanya’daki kuruluşlardan alınan bilgiler yer alıyor. İşte o kuruluşlardan bazıları:

AQAS: Almanya’nın önde gelen akreditasyon kuruluşu, Akademik Programların Akreditasyon Kalite Güvence Ajansı.

ABET: Uygulamalı bilim, mühendislik, teknoloji ve bilişim programlarını akredite eden kuruluş.

ASIIN: Bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri programlarında verilen eğitimlerin akreditasyonu üzerinde uzmanlaşan Alman akredite kuruluşu.

ECZAKDER: Eczacılık eğitimi programları için değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapan akredite kuruluşu.

FEDEK: Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri öğretim programları için değerlendirme ve bilgilendirme yapan akreditasyon kuruluşu.

IACBE: ABD’de bakanlık bünyesinde hizmet veren, işletme fakültelerini akredite eden kuruluş.

MÜDEK: Farklı disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapan sivil toplum kuruluşu.

TEPDAD: Tıp Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği. Tıp eğitimi programları için akreditasyon çalışmaları yapan kuruluş.

VEDEK: Veteriner hekimliği eğitim kurumları ve programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapan sivil toplum kuruluşu.

BÖLÜM SAYISI ARTTI

Önceki yıllarda sadece tıp ve hukuk fakültesine uygulanan başarı puan sınırlamasına bu sene mimarlık ve mühendislik programları eklendi. Öte yandan başarı sırası sınırlamasında, vakıf üniversiteleri senato kararı ile başarı sırasını yukarıya çekebiliyor. Değişiklikler sonrası bölümlerin son durumu şu şekilde düzenlendi…
—————————————————————————————————————————-
YÖK Başkanı Saraç, bu yıl üniversite tercih kılavuzunda değişiklikler yapacaklarını belirterek, bu sene kılavuza bazı yeni bilgiler de eklemek istediklerini bildirdi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bu yıl üniversite tercih kılavuzunda değişiklikler yapacaklarını belirterek, ‘Bu seneye yetiştirebilirsek öğrencilerin gireceği programla ilgili, bölüm hocalarına o programın mezununa kazandıracağı yetkinliği, bizzat görsel olarak sunduğu bir platform oluşturmak istiyoruz. Bu gerçekten de YÖK’ün yeni yüzü olacak’ dedi.

Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite sınavı tercih kılavuzunda geçen yıl bölümlerin öğretim üyesi sayısına yer verdiklerini hatırlattı.

Bu sene kılavuza bazı yeni bilgiler de eklemek istediklerini bildiren Saraç, ‘Programların akredite edilip edilmediği hususu. Çünkü Kalite Kurulu’nu da bu şekilde sahada daha faal hale getireceğiz. Akredite edilip edilmemesi konusu önemli. Üniversite mezunlarının merkezi sınavlardaki başarıları var. Sayısal olarak değil, oransal olarak bu başarıların da kılavuzda belirtilmesi. Bu da önemli’ diye konuştu.

Yeni proje üzerinde çalıştıklarını da bildiren Saraç, ‘Bu seneye yetiştirebilirsek öğrencilerin gireceği programla ilgili, bölüm hocalarına o programın mezununa kazandıracağı yetkinliği, bizzat görsel olarak sunduğu bir platform oluşturmak istiyoruz. Bu gerçekten de YÖK’ün yeni yüzü olacak. Bu açıdan tercih kılavuzunda daha bilinçli bir tercih yapılmasını sağlamak istiyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘Vakıf üniversitelerinin e-Kayıt’a geçmesini teşvik ediyoruz’

Devlet üniversitelerine, 311 bini aşkın öğrencinin e-Kayıt sistemiyle kaydolduğunu bildiren Saraç, uygulamanın maddi olarak ailelere büyük yarar sağladığını dile getirdi.

Vakıf üniversitelerinin kayıt sırasında ücret aldığını anımsatan Saraç, ‘Vakıf üniversitelerinin e-Kayıt’a geçmesini icbar etmek (zorlamak) değil, teşvik etmek istiyoruz. Yani kendi iç düzeneklerini ona göre ayarlamalarını ve süreç dahilinde e-Kayıt’a geçmelerini öğrencilere böyle bir kolaylığı sağlamalarını da istiyoruz’ bilgisini paylaştı.

YGS-LYS Net Sihirbazı Tıkla İndir

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

YGS LYS Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir

Kategori: ÖSYM Tercih Kılavuzu

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com