Email: [email protected]   |   24/7 Support: 123-456-7890

Üniversite sınavında alan dışı soru çözmek puan getiriyor mu? – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Kasım 2020

by | Feb 5, 2022 | Uncategorized

Üniversite sınavında alan dışı soru çözmek puan getiriyor mu? – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Kasım 2020 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

Üniversite sınavında alan dışı soru çözmek puan getiriyor mu?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversiteye giriş için değişen sistemle bu yıl ilk kez uygulanacak sınava ilişkin puan ağırlıklarını açıkladı. Öğrenciler Alan Yeterlilik Testi’nde tercih yapacağı puan türüne göre soru yanıtlayacak. Alan dışından soru çözmek puan getirmeyecek.

Cumhuriyet’in haberine göre, sınavın ilk oturumunun adını Temel Yeterlilik Testi (TYT) olarak açıklayan YÖK, ikinci oturuma da Alan Yeterlilik Testi (AYT) adını verdi. YÖK’ün yeni sisteminde puan ağırlıkları soru sayısıyla orantılı olarak belirlendi.

YÖK, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla değiştirilen YGS ve LYS yerine getirilen yeni üniversiteye geçiş sistemi YKS’ye ilişkin yeni düzenlemesini açıkladı.

YÖK, martta yayımlanacak sınav kılavuzu için testlerin puanlamaya ağırlıklarını belirleyerek üniversite sınavında tüm adayların gireceği ilk oturum olan TYT ve ikinci oturum olan AYT’deki testlerin, adayın yerleştirme için toplam YKS puanına yapacağı etkiyi açıkladı.

YKS puanının yüzde 40’ını oluşturacak TYT oturumunda adaylar, tam puan alabilmek için Türkçe ve temel matematiğin yanı sıra sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerindeki tüm soruları çözmek zorunda olacak.

İkinci oturum olan AYT’de ise adayların yalnızca tercih yapacakları puan türünün gerektirdiği testleri çözmeleri yeterli olacak. Böylece daha önceki sistemde alan dışından çözülen her soru için gelen puan katkısı, yeni sınav sisteminde TYT ile sınırlandırılmış oldu. Adaylar yalnızca TYT testinde alan dışından soru çözerse ek puan alacak ancak sınavın yüzde 60’ını oluşturan ikinci oturumda alan dışı soru çözmek adaylara puan kazandırmayacak.

Hepsi çözülecek

120 soruluk TYT bölümünde Türkçe ile temel matematik testlerinin ağırlığı yüzde 33’er; sosyal bilimler ve fen bilimleri testlerinin ağırlıkları ise yüzde 17 olarak belirlendi. Adayları Türkçe ve matematik başarısı ön planda tutulmasına karşın, sosyal ve fen bilimleri testlerinin toplam ağırlığı da bu iki temel dersten birinin ağırlığına eşit olacak. YÖK’ün puan türlerini 4’e indirmesinin ardından üniversiteye yerleşmek için sözel, eşit ağırlık ya da sayısal puan türüne göre tercih yapacak adaylar, TYT’de girdikleri dört temel dersten de çözdükleri oranda puan alacak. Yani, tüm puan türleri için matematik ve Türkçenin ağırlığı, ilk oturumun tüm puana yapacağı yüzde 40’lık etkinin yüzde 26’sını oluşturacak. Adaylar, geri kalan oranın yüzde 7’sini sosyal bilimler, yüzde 7’sini ise fen bilimleri testlerini netlerine göre alacak. Adaylar sözel tercih yapmak için yeni sistemde matematik ve fen bilgisi çözmek durumunda kalırken, sayısal alanda tercih yapacak bir aday da Türkçe ve sosyal bilimler testlerini aynı oranda çözmek zorunda kalacak.

Puan türüne göre

AYT’de ise adayların tercih yapacağı puan türüne göre soru çözmesi yeterli olacak. Sözel tercihi yapacak bir aday, ikinci oturumda sadece Türk dili ve edebiyatı-sosyal bilimler 1 testi ile, sosyal bilimler 2 testlerini çözecek. Sayısal puan türü ile tercih yapacak adaylar ise ikinci oturumda yalnızca matematik ve fen bilimleri testlerini yapacak. İkinci oturumun toplam puana yüzde 60 etkisi olacak ve AYT’de sayısalcılar için matematiğin ağırlığı yüzde 30; fizik testinin ağırlığı yüzde 10, kimya testinin ağırlığı yüzde 10 ve biyoloji testinin ağırlığı yüzde 10 olacak. Eşit ağırlık tercihi yapacak adayların ise ikinci sınavda ağırlıkları eşit olmak üzere yalnızca matematik ve Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler 1 testini yapmaları gerekecek. Bütün puan türlerinden puanlarının hesaplanmasını isteyen adaylar, AYT’de 160 sorunun tamanını çözmek zorunda olacak. ‘‘Tek bir alanda puanlama bana yeter’’ diyen adayların alan testlerinden 80 soru çözmesi yeterli olacak.

Arapça ve Rusça’dan sınav

Yabancı dil oturumuna bu sene bir ilk olarak İngilizce, Almanca ve Fransızca testlerine ek olarak Arapça ve Rusça testleri de eklendi. Böylece YÖK, ortaöğretim sisteminde yabancı dil eğitimi verilen ilk 5 dilin tamamını, üniversite sınavında “dil testi” içerisine almış oldu. Ayrıca YÖK yeni bilgilendirmesinde tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik programları için başarı sırası şartının değişmeyeceğini, yeni sistemde de aynen kalacağını açıkladı.

Kategori: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com

Written By admin2

من افضل كتابة المحتوى المخضرمين في عدد من المجالات مثال المجالات العلمية والمعلوماتية وله العديد من الاعمال في الكثير من المواقع مثال موقع شركة مقابر للبيع في مصر ويساهم في تقديم محتوى مفيد وجذاب للزوار cell seo

مقالات ذات صلة

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

تعتبر المنازل من أهم الأصول لأي عائلة. يمكن استخدامها كمكان للعيش ومكان لتربية الأطفال وحتى مكان لتخزين الأشياء الثمينة. يعد المظهر الخارجي لمنزلك الهاشمي ستون من أهم الميزات التي تجعل منزلك فريدًا.فك وتركيب العفش كتالوج المنزل الخارجي هو سوق عبر الإنترنت يساعد أصحاب...

read more
فك وتركيب العفش

فك وتركيب العفش

تفكيك وتركيب الاثاث عملية تتطلب عناية وصبر ومهارة. إنها عملية يجب أن تكون على دراية بها لتجنب سدن للخدمات إتلاف أثاثك.ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين فيما يلي بعض النصائح المفيدة في شركة نقل عفش بالقطيف فك وتركيب الأثاث:ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين شركة نقل...

read more
ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

شرم الشيخ هي مدينة جميلة في مصر تشتهر بشواطئها الخلابة ومياهها الزرقاء الصافية. يمكن لزوار شرم الشيخ الاستمتاع بالكثير من الأنشطة مثل السباحة والغطس وركوب الأمواج شراعيًا. إذا كنت تبحث عن إجازة أكثر استرخاء، فهناك أيضًا العديد من المنتجعات الصحية الموجودة في شرم...

read more

0 Comments