Üniversite Kayıt Tarihleri Değişti mi? – Üniversite Kayıt İşlemleri | Ocak 2021

Üniversite Kayıt Tarihleri Değişti mi? – Üniversite Kayıt İşlemleri | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

Üniversite Kayıt Tarihleri Değişti mi?

YÖK, her yıl eylülde yapılan üniversite kayıt tarihlerini değiştirdi. Kayıtlar artık Ağustos arasında yapılacak. Ek yerleştirme başvuruları da Ağustos’ta başlayacak

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), milyonlarca adayı ve velileri ilgilendiren önemli bir karar aldı. YÖK, üniversitelere kayıt ve ek yerleştirme başvuru tarihlerinde değişiklik yaptı. Eylül ayında başlayan kayıt tarihleri bu yıl Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak. Ekim ayında alınan ek yerleştirme başvuru tarihleri de Ağustos 2017 tarihlerine çekildi. Ek yerleştirme kayıt tarihleri ise Ağustos 2017 ile Eylül 2017’de yapılacak. Üniversite kayıt tarihleri aslında geçen yıl erkene çekilecekti. Ancak Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle, herhangi bir kargaşanın yaşanmaması için bu değişiklik bu yıl yapıldı.

BOLOGNA SÜRECİNE UYUM

Tarihlerdeki değişim kararı Avrupa yükseköğretim standartlarının yükselmesini amaçlayan Bologna süreci kapsamında alındı. Süreç gereği eğitim devam ederken üniversiteye kayıt işlemlerinin yapılmaması gerekiyor. Ancak Türkiye’de ek yerleştirme kayıtları eğitim devam ettiği ekim ayında yapılıyordu. Tüm kayıtların akademik takvim başlamadan yapılıp bitirilmesi için tarihlerin geçmiş yıllara göre öne çekildiği öğrenildi.

TATİL SÜRELERİNE DİKKAT!

YÖK, yeni kayıt tarihlerini tüm devlet ve vakıf üniversitelerine gönderdi. Bu karar milyonlarca aday ve velinin yanı sıra birçok sektörü de yakından ilgilendiriyor. Çünkü binlerce genç, özellikle turizm sektöründe yaz sezonu boyunca çalışıyor, staj yapıyor. Yeni karara göre mevsimlik çalışan gençlerin en geç Ağustos’ta kayıt işlemlerini bitirmesi gerektiği için iş başvurularını da bu tarihlere göre ayarlaması gerekiyor. Aynı şekilde velilerin de tatil programlarını yeni kayıt tarihleriyle çakıştırmaması gerekecek. Çocuklarını yurtlara kaydettirecek velilerin de bu yıl daha erken davranmalarında yarar var.

2018 Üniversite e Kayıt İşlemleri için Tıklayınız

Kategori: Üniversite Kayıt İşlemleri

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com