TYT YKS Baraj Puanları Kaldırılmalı mı?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) baraj puanı nedir? TYT baraj puanı kaçtır?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) baraj puanı, Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS)’de olduğu gibi 150’dir. TYT baraj puanı, adaylara tercih etme hakkını kazandırır. Başka bir ifade ile yükseköğretim programlarından tercihte bulunabilmek için YKS’nın ilk basamak sınavı olan TYT’den en az 150 ham puan almak gereklidir.

Adaylar 150 TYT baraj puanı aldıklarında Meslek Yüksekokullarında bulunan önlisans (2 yıllık üniversite programları) programlarını tercih etmeye hak kazanır. Tabii ki tercih etme hakkı kazanmak anlamına gelmemektedir. Talep gören yani adaylarca çokça tercih edilen 2 yıllık programlar için 150 TYT Puanından çok daha fazlası gerekli olacaktır.

Müzik, Resim, Beden Eğitimi gibi Özel Yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarının özel yetenek sınavlarına başvuru yapabilmek için de TYT baraj puanı olan 150 puana ulaşmak gerekmektedir. Önceki sistemde olduğu gibi yeni sistemde de özel yetenek sınavlarına başvurabilmik için TYT’den 150 ve üzeri puan almak gerekmektedir.

150 Puan İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

Peki TYT baraj puanına ulaşmak çok mu zor? TYT baraj puanı olan 150 puana ulaşmak için kaç net yapmak gereklidir? Şu ana kadar açıklanan verilerden hareketle TYT’den 150 puan alabilmek için 15 net yapmanın yeterli olacağı söylenebilir. 40 Türkçe, 40 Temel Matematik 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri sorusu olmak üzere 120 soruluk TYT testinden sadece 15 net çıkarmak 150 TYT puanına ulaşmak için yeterli olacaktır. 15 netin bir kısmı Temel Matematik, bir kısmı Türkçe, bir kısmı Sosyal Bilimler, Bır kısmı da Fen Bilimleri veya 15 netin tamamının Türkçe veya tamamının Temel Matematik olması farketmeyecektir. Dağılımı ne şekilde olursa olsun, 150 puan almak için 15 net çıkarmak yeterli olacaktır.

Lisans yani 4 ve üzeri yıl eğitim veren yükseköğretim programlarını tercih edebilmek içinse, öncelikle TYT puanı 150 ve üzeri olmalı ve sonrasında da TYT puanı ile birlikte YKS’nin ikinci oturumundaki testlerden alınan puanlarla hesaplanan sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanlarının en az birinden 180 puana ulaşmış veya 180 puanı aşmış olmak gerekmektedir. Adaylar 180 puan ve üzeri aldıkları puan türlerinden öğrenci alan yükseköğretim lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT YKS Net Sihirbazı Tıkla İndir

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

TYT YKS Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir