TYT Bu Yıl Eleyici Mİ Olacak? – Temel Yeterlilik Testi | Nisan 2021

TYT Bu Yıl Eleyici Mİ Olacak? – Temel Yeterlilik Testi | Nisan 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

TYT Bu Yıl Eleyici Mİ Olacak?

YGS’ye giren adayların yüzde 76.7’si barajı geçti. Başarının yüksek olması rekabeti artıracak. LYS’nin bu yıl daha eleyici olması bekleniyor.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları geçen hafta açıklandı. Adaylar son 5 yılın en yüksek performansını sergiledi. Sınava girenlerin yüzde 46.7’si Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) giriş için gerekli 180 barajını aştı. Ancak ortalamaların yüksek olması beraberinde başarı sıralamalarını da düşürdü. Geçen yıl YGS’de aynı puanı alan bir aday ile bu yıl aynı puanı alan arasında ortalama 200 bin gerileme oldu. Bu durumda haziranda yapılacak LYS’nin daha eleyici bir sınav olması bekleniyor.

ADAYLAR ARTTI, REKABET KIZIŞACAK

Geçen yıl 1 milyon 369 bin 147 aday 180 barajını geçti, bu yıl bu sayı 1 milyon 600 bin 49 aday oldu. Böylece LYS’ye katılacak aday sayısı da fazlalaştı. Bu da başarı sırası sırasını yükseltmek için geçen yıla göre daha fazla net çıkarılması gerektiği anlamını taşıyor. Puanların YGS’nin yüzde 40’ı LYS’nin de yüzde 60’ı dikkate alınarak hesaplandığını hatırlatan uzmanlar adayların hazirandaki sınava daha donanımlı hazırlanmaları gerektiğini hatırlattı. Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal ‘Adaylar morallerini bozmadan süreci devam ettirirlerse YGS’de kaybettiklerini düşündükleri sıralama değerlerini LYS’de ufak dokunuşlarla kapatabilirler. LYS’nin zorluk kolaylık derecesi de bunda etkili olacak’ diye konuştu.

HAZIRLIK SÜRECİNİ VERİMLİ GEÇİRİN

Uğur Okulları Kariyer Merkezi Direktörü Nazik Kösegil ‘LYS’ye gerekli ağırlığı vererek geçmişe yönelik tüm eksikliklerin sistematik olarak giderilmesi gerek. Her yılın kendine özgü yapısı olduğu, adayın YGS sıralamasında tüm alanlardaki adayların da bulunduğu dikkate alınmalı ve LYS’ ye bu gerçek göz önüne alınarak hazırlanılmalıdır. Önemli olan LYS’ ye hazırlık sürecini verimli geçirmektir’ dedi.

BAŞVURULAR NİSANDA

LYS’ye başvurular Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak. LYS-1 ve LYS-4 Haziran, LYS-2 ve LYS-5 Haziran, LYS-3 de Haziran’da gerçekleştirilecek. Sonuçların Temmuz’da açıklanması beleniyor. Tercih süreci de Temmuz’da başlayacak.

Kategori: Temel Yeterlilik Testi

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com