Türkiye’de İlk Kez Üniversite Öncesi Kariyer HizmetiKariyerlerini doğru planlamaları ve doğru meslek seçmeleri amacıyla, Lise ve öncesi dönemde eğitim gören çocuk, ergen ve gençlere gönüllü danışman, eğitimci ve rehberlerin öncülüğünde hizmet verecek olan Kariyer Planlama Derneği 25 Kasım Öğretmenler Günü'nde kuruldu.

Kariyer Planlama Derneği, lise ve öncesi dönemde eğitim gören çocuk, ergen ve gençlerin kariyerlerini doğru planlamaları, doğru meslek seçmeleri amacıyla bir araya gelen gönüllü danışman, eğitimci ve rehberlerin öncülüğünde çalışma hayatına başladı.
Çoğunluğu Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlerden oluşan Kariyer Planlama Derneği kurucu üyeleri arasında, bu alanda kendini geliştiren Öğretmenler, Kariyer Danışmanları, İnsan Kaynakları Yöneticileri, Kurumsal İ.K. Danışmanlığı yapan yöneticiler, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Yöneticileri, Okul öncesi alanında çalışan eğitimciler, akademisyenler ve üniversitelerin Kariyer Merkezi Yöneticileri yer alıyor.

Kurucu Yönetim Kurulu’nda ayrıca, Kariyer Planlama konusunda yıllardır çalışmaları olan ve gençlere eğitimler veren Prof. Dr. Erhan ERKUT’un da yer aldığı dernek, gençlerin gelecekte yapacakları meslekleri tanıma ve doğru meslek seçimi konusunda projeler üretecek, üniversitelerin ve bölümlerin tanıtımları için etkinlikler düzenleyecek.

Üniversitelerle ortak sertifika programları

Bu yıl içerisinde Kariyer Planlama ve Doğru Meslek Seçimi Sertifika Programı ile bu alanda çok daha fazla yetkin profesyonelin öğrencilere hizmet vermesi için çalışma yapacak olan Kariyer Planlama Derneği, projelerinde üniversitelerle işbirliği yaparak kusursuz eğitim programları kurgulamak için çalışmalarına başladı.

Doğru meslek, başarılı gelecek

Derneğin bu yılki bir diğer büyük projesi ise, Doğru Meslek Başarılı Gelecek projesi. Bu proje ile de liseli gençlerin doğru meslek seçmeleri için büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza atmak isteyen Kariyer Planlama Derneği, kısa sürede binlerce gence ulaşmayı hedefliyor.

Bireysel üyelerin yanında kurumsal üyeler

Gençlerin kariyer planlamaları konusunda çalışmalar yapmak isteyen tüm bireylerin üyeliğine açık olan dernek, aynı zamanda başta üniversiteler ve eğitim kurumları olmak üzere projelerine destek vermek isteyen kurumlara da üyelik için kapılarını açıyor.

Türkiye’de ilk kez üniversite öncesi kariyer hizmeti

Kariyer planlama konusunda çalışmaların çoğunlukla üniversite seviyesinde başladığını ancak bunun kariyer planlama için oldukça geç olduğunu gördüklerini belirten Kariyer Planlama Derneği kurucuları, bu alanda bir ilke imza atarak liselilerin kariyer planlaması konusunda çalışmalar yaparak kariyer hizmetleri vererek ülke çapında bir problemin erken çözümünde katkı sağlamayı hedefliyor.
İlk olarak lise seviyesinde projeler geliştirecek olan Kariyer Planlama Derneği, orta ve uzun vadede lise öncesi dönemler için de projeler geliştirmeyi hedefliyor.

Kategori: Sınav Motivasyonu