TÜBİTAK Bursu Alanların KYK Bursu Kesilir mi? – KYK Sorgulama | Şubat 2021

TÜBİTAK Bursu Alanların KYK Bursu Kesilir mi? – KYK Sorgulama | Şubat 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

TÜBİTAK Bursu Alanların KYK Bursu Kesilir mi?

Bakan Işık, Kanal 24’te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Üniversite sınavında ilk 25 bine giren öğrencilerin, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bursu kazanmaları halinde, Kredi Yurtlar Kurumu burslarının da kesilmeyeceğinin altını çizen Işık, başarı bursunu engelleyecek bir duruma müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Işık, kodlama dersiyle ilgili güzel gelişmeler olduğunu ve bu konuda Milli Eğitim Bakanlığının hazırlığını sürdürdüğünü söyledi. Kod yazmanın okur yazarlık gibi bir şey haline geldiğini ifade eden Işık, ‘Dijital çağda kod yazamayan insanlar, ‘Ben bu çağın aktörüyüm’ diyemeyecek. Eğer kod yazamıyorsanız başkalarının yazdığı kodu tüketirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığımıza yazıyla bildirdik, liselerde zorunlu olsun, ilk ve ortaokullarda da müfredata girsin diye. İnşallah Milli Eğitim Bakanımız yakın zamanda açıklama yapar diye ümit ediyorum’ değerlendirmesinde bulundu.

Bürokrasinin Azaltılması ve Mevzuatın Sadeleştirilmesi (BAMS) Projesi’ne değinen Işık, 2016 sonuna kadar elektronik alt yapıyı tamamlayacaklarını söyledi.

‘KODLAMA DERSİ YOLDA’

Işık, temel bilimlerle ilgili son dönemde atılan adımlar ve bursların, bu alandaki tercihleri 3 katına çıkardığını bildirdi. Bu yıl sosyal bilimleri de kapsama aldıklarına değinen Işık, ‘Temel bilimler mezunu bir genci Ar-Ge merkezi çalıştırırsa, o gencin, asgari ücret kadarlık kısmını, maaşın brüt asgari ücret kadarlık kısmını bakanlık olarak biz ödeyeceğiz. Yeter ki sen temel bilimler mezunu çalıştır. Üretim paketine temel sosyal bilimleri de almayı hedefliyoruz. Üretim paketini de şu anda çalışıyoruz’ şeklinde konuştu.

Kategori: KYK Sorgulama

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com