Email: [email protected]   |   24/7 Support: 123-456-7890

Temel Liselerde YGS LYS Hazırlık Çalışmaları Yapılacak mı? – MEB | Ekim 2020

by | Feb 5, 2022 | Uncategorized

Temel Liselerde YGS LYS Hazırlık Çalışmaları Yapılacak mı? – MEB | Ekim 2020 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

Temel Liselerde YGS LYS Hazırlık Çalışmaları Yapılacak mı?

Dershanelerin 1 Eylül 2015’ten itibaren kapanacak ya da özel okula dönüşecek olması, liselerin 11’inci sınıflarını hareketlendirdi.

Köklü devlet liselerine dereceyle giren öğrencilerin büyük kısmı, dershaneden okula dönüşecek liselere göçe hazırlanıyor. Kolejler de öğrenci kaybetmemek için dışarıdan hoca ya da temel lise olacak bir kurumla anlaşarak kendi okulunda YGS-LYS hazırlık sınıfları oluşturuyor.

Dershane dönüşümünde sona yaklaşılırken okulların ‘üniversite hazırlık’ alternatifleri şöyle:

1 – Dışarıdan hocalarla YGS-LYS hazırlık sınıfları: Birçok kolej, isim yapmış dershane öğretmenlerini kadrolarına alarak önümüzdeki yıl için YGS-LYS hazırlık sınıfı oluşturuyor. Bu modelle bir yandan Milli Eğitim Bakanlığı’nın 12’nci sınıf müfredatı uygulanacak bir yandan da üniversiteye hazırlık dersleri yapılacak. Bu yöntemde öğrenci okulunda kalacak, LYS-YGS öğretmenleri de okulda sadece bu alanda ders verecek.

2 – Temel liselerle anlaşmalı takviye kurslar: Sadece mevcut kolejler veya devlet liseleri alternatif arama çalışmaları yapmıyor. Temel lise olacak kurumlar da okulların kapısını çalarak, öğretmen kadrolarıyla üniversiteye hazırlıkta destek vermeyi teklif ediyor. Bu yöntemde öğrencinin kaydı eğitim aldığı okulda kalacak. Temel lise öğretmenleri, belirlenen günlerde koleje giderek üniversite sınavlarına hazırlık desteği verecek. Birçok özel okul bu tür anlaşmalar yapmaya başladı bile.

3 – Kendi hocalarıyla hazırlık kursu: Öğretmenlerine güvenen bazı özel okullar ise sorunu kendi kadrolarıyla çözmeye çalışıyor. Bu okullarda hafta içi 3 gün müfredata yönelik ders, 2 gün de üniversiteye hazırlık amaçlı kurslar verilecek. Bazıları ise öğretmenlerine ek ders ücreti vererek, kursları hafta sonuna alacak.

4 – Devlet lisesinde hafta sonu kurs: Maddi imkanları sınırlı ama yüksek puanlı köklü okullardan bir kısmı ise hafta sonu takviye kursları açacak. Önümüzdeki yıl kurs saatlerinin genişletilmesi planlanıyor. Takviye kursların ücreti Bakanlık tarafından ödeniyor. Velilerin desteğiyle de kurslara katılan öğrencilere ücretsiz kitap dağıtılıyor.

5 – Merdivenaltı kurslar: Köklü devlet liselerinde okuyan öğrenciler hem kendi okullarından vazgeçmek istemiyor hem de üniversiteye hazırlanmaya çalışıyor. Ancak birçok önemli devlet lisesinde, MEB’in verdiği takviye kurs ders ücreti düşük olduğu için öğretmenler kursta ders vermeyi kabul etmiyor. Öğrenciler de çareyi ‘merdivenaltı kurs’larda arıyor. Çünkü temel liseye dönüşecek bazı kurumlar, devlet lisesi öğrencilerine dershane ücreti ödeyerek üniversite sınavlarına hazırlamayı teklif ediyor. Bulunduğu liseden ayrılmak istemeyen öğrenciler de bu yolu seçiyor.

6 – Son sınıflarda öğrenci göçü: Bazı okullarda ise alternatif bulamayan veliler, temel lise adıyla açılacak okullara ön kayıt yaptırmaya başladı bile. Birçok okul yetkilisi şimdi 11’inci sınıfta olan öğrencilerinin yaklaşık yarısının temel liselere ön kayıt yaptırdığını itiraf ediyor. Böyle bir durumda eylül ayında hem özel hem de devlet liselerinden temel liselere büyük bir öğrenci göçü yaşanacağı öne sürülüyor.

Velilere izin uyarısı

Eğitimciler, dershaneler kapanınca çocuğunu üniversiteye nasıl hazırlayacağını düşünerek şimdiden tedbir almaya çalışan velileri, dikkatli olmaları için uyarıyor. Çünkü 27 Mayıs’ta Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yaptığı açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan temel lise adıyla önümüzdeki yıl eğitime başlama izni alan sadece 249 kurum var. Bu durumda velilerin temel liselere ön kayıt yaptırırken maddi zarara uğramamak için, önce Bakanlık’tan gerekli izni almış olan okulların listesini kontrol etmeleri gerekiyor. Temel lise olma onayı alan kurumların listesi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayınlanıyor.

Kategori: MEB

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com

Written By admin2

من افضل كتابة المحتوى المخضرمين في عدد من المجالات مثال المجالات العلمية والمعلوماتية وله العديد من الاعمال في الكثير من المواقع مثال موقع شركة مقابر للبيع في مصر ويساهم في تقديم محتوى مفيد وجذاب للزوار cell seo

مقالات ذات صلة

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

كتالوج واجهات خارجية للمنازل

تعتبر المنازل من أهم الأصول لأي عائلة. يمكن استخدامها كمكان للعيش ومكان لتربية الأطفال وحتى مكان لتخزين الأشياء الثمينة. يعد المظهر الخارجي لمنزلك الهاشمي ستون من أهم الميزات التي تجعل منزلك فريدًا.فك وتركيب العفش كتالوج المنزل الخارجي هو سوق عبر الإنترنت يساعد أصحاب...

read more
فك وتركيب العفش

فك وتركيب العفش

تفكيك وتركيب الاثاث عملية تتطلب عناية وصبر ومهارة. إنها عملية يجب أن تكون على دراية بها لتجنب سدن للخدمات إتلاف أثاثك.ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين فيما يلي بعض النصائح المفيدة في شركة نقل عفش بالقطيف فك وتركيب الأثاث:ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين شركة نقل...

read more
ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

ليموزين شرم الشيخ من سفنكس ليموزين

شرم الشيخ هي مدينة جميلة في مصر تشتهر بشواطئها الخلابة ومياهها الزرقاء الصافية. يمكن لزوار شرم الشيخ الاستمتاع بالكثير من الأنشطة مثل السباحة والغطس وركوب الأمواج شراعيًا. إذا كنت تبحث عن إجازة أكثر استرخاء، فهناك أيضًا العديد من المنتجعات الصحية الموجودة في شرم...

read more

0 Comments