Son 5 Yılın ÖSYS Sınav Soru ve Cevapları (2018 TYT-YKS Hazırlık) – ÖSYS | Şubat 2021

Son 5 Yılın ÖSYS Sınav Soru ve Cevapları (2018 TYT-YKS Hazırlık) – ÖSYS | Şubat 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

Son 5 Yılın ÖSYS Sınav Soru ve Cevapları (2018 TYT-YKS Hazırlık)

Son 5 Yılın ÖSYS Sınav Soru ve Cevapları (2018 TYT-YKS Hazırlık) Aşağıda Linkler Halinde Verilmiştir.ÖSYS Soru ve Cevaplarını İndirmek için İlgili Linkin Üzerine Tıklamanız Yeterlidir.

TYT-YKS Haziran 2018’de yapılacak, sonuçlar Temmuz 2018’de açıklanacak. TYT başvuruları,Mart 2018’de alınacak.

2017-YGS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Tıkla İndir

2016-YGS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Tıkla İndir

2015 ÖSYS SINAV SORU ve YANITLARI:

2015-LYS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları (%20)

Yükseköğretime Geçiş Sınavı Temel Soru Kitapçığı (% 20)

2014 ÖSYS SINAV SORU ve YANITLARI:

2014-ÖSYS: LYS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları (%20)

Yükseköğretime Geçiş Sınavı Temel Soru Kitapçığı (% 20)

2013 ÖSYS SINAV SORU ve YANITLARI:

2013-ÖSYS: LYS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları

2012 ÖSYS SINAV SORU ve YANITLARI:

2012-ÖSYS: LYS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları
2012-YGS Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı

2011 ÖSYS SINAV SORU ve YANITLARI:

2011-ÖSYS: LYS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları
2011-ÖSYS: YGS Soruları ve Cevapları

2010 ÖSYS SINAV SORU ve YANITLARI:

2010-ÖSYS: LYS Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları
2010-ÖSYS: Düzeltme (30.04.2010)
2010-ÖSYS: YGS Soruları ve Cevapları

TYT-YKS Net Sihirbazı Tıkla İndir

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

TYT-YKS Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir

—————————————————————————————————————

YKS SORULARI NASIL OLACAK?

Adayların cumartesi günü sabah gireceği Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT), yeterliliğe dayalı bir değerlendirme esas alınacak. TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için, adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olacak, bütün adaylar için fırsat eşitliği sunacak.

Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına geçiş için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40’ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60’ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek.

Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT’den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek.

Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek.

Adaylar, cumartesi günü ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1’de 10, Coğrafya-1’de ise 6 olmak üzere toplam 40 soru, matematikte 40 soru cevaplandıracak.

Sosyal Bilimler-2 testinde Tarih-2’den 11, Coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, din kültürü ve ahlak bilgisinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru adaylara yöneltilecek.

Adaylar, Fen Bilimleri Testi’nde fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden 13 olmak üzere 40 soru çözecek.

Pazar günü yapılacak yabancı dil testinde ise adaylara 80 soru yöneltilecek.

ÜNİVERSİTE PUANLARI NASIL OLACAK?

YGS’de 6 puan türü vardı. TYT’de ise her adayın sadece bir puanı hesaplanacak. Bu puan, Temel Yeterlilik Testi Puanı (TYT-Puanı) olarak adlandırılacak.

Geçen sene adaylar YGS sonrası lisans programlarına yerleşmek için ikinci aşamada dil sınavı dışında LYS-1, LYS-2, LYS-3 ve LYS-4 olmak üzere 4 ayrı oturumda 4 sınava giriyordu ve bu sınavlar sonrasında da 9 puan türü hesaplanıyordu. Bu sene ise adaylar öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan tek bir sınava girecekler ve sadece 3 puan türü hesaplanacak.

Geçen sene Türkçe-Sosyal (TS) olarak adlandırılan puan türüne ‘Sözel’, Matematik-Fen (MF) olarak adlandırılan puan türüne ‘Sayısal’, Türkçe-Matematik (TM) olarak adlandırılan puan türüne ‘Eşit Ağırlık’ puan türü karşılık gelecek.

Aday, yerleşmeyi hedeflediği programın puan türünü dikkate alarak, ikinci oturumda ilgili testlerdeki soruları cevaplandıracak. Buna göre, adaylar ‘Sözel Puan’ için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerini, ‘Sayısal Puan’ için Matematik ve Fen Bilimleri testlerini, ‘Eşit Ağırlık Puanı’ için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Matematik testlerini, ‘Sözel + Eşit Ağırlık Puanı’ için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2 ve Matematik testlerini, ‘Sayısal+Eşit Ağırlık Puanı’ için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik ve Fen Bilimleri testlerini, ‘Sözel+Sayısal+Eşit Ağırlık Puanı’ için ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözecek.

Kategori: ÖSYS

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com