Sınav’da Nasıl Dikkati Arttırabilirim?

Lise öğrencilerinin heyecanla beklediği YGS’ye az zaman kaldı. Öğrenciler son hazırlıklarını yapıyor. Psikolog Ferahim Yeşilyurt, sınav başarısı için dikkat ve konsantrasyonun önemine vurgu yapıyor ve “Bir öğrencinin dikkati bir ders saatinde ortalama 5 ile 50 dakika arasında dağılıyor. Bu süre öğrenciden öğrenciye değiştiği gibi öğrenilmek istenen konuya göre de değişiklik gösteriyor. Öğrenciler dikkat hataları yapmazlarsa başarı oranları artıyor” diyor.

KOLAY SORU DEYİP GEÇMEYİN, EN ÇOK HATA KOLAYDAN ÇIKIYOR

Yeşilyurt, sınavda dikkat hatalarını azaltmak için 5 öneride bulunuyor:
- Sınava girdiğinizde hangi alanlardaki testleri, hangi sırayla çözeceğinizi belirleyin.
- Farklı soru tiplerinden bol bol sorular çözün.
- Sınavlarda zor soru, kolay soru ayrımı yapmayın. Kolay sorular en sık dikkat hatası yapılan sorulardır.
- Her öğrencinin dikkatinin zaman zaman dağıldığını unutmayın. Sınavda dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde 30 saniyelik kısa molalar verin.
- Baş etmekte zorlandığınız duygusal, psikolojik sorunlarınız konusunda sınavdan önce bir uzmandan yardım alın.

İÇİNDE BULUNDUĞUNUZ ANA ODAKLANIN

İnsan hayatında sınavlar sadece bilginin sınandığı değil, heyecan ve kaygıyla baş etmenin de sınandığı tecrübelerdir. Bu nedenle sınav öncesindeki hazırlık kadar, sınav sırasında da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Psikolog Yeşilyurt’un, sınav sırasında duyulan heyecan ve kaygı gibi olumsuzluk yaratan duygulara karşı önerileri de şöyle:

- Sınav esnasında vücudunuzda heyecan belirtileri hissederseniz bu belirtilerin sınavın başlarında normal olduğunu düşünün. Bu hafif heyecanın sınava daha iyi konsantre olmanıza katkıda bulunacağını aklınızdan çıkarmayın.
- Yanınızdaki kişilerin kaçıncı soruda oldukları ile ilgilenmeyin. Önemli olan sizin soruları nasıl çözdüğünüzdür. Onlar soruları atlayarak da yapıyor olabilir.
- Geçen zamanla ilgilenmek yerine, kendinizi sınav sorularına odaklamaya çalışın.
- Çok gerginleştiğinizi fark ederseniz birkaç nefes egzersizi yapmakta fayda var. Burnunuzdan derin nefes alıp, yavaşça ağzınızdan verebilirsiniz.
- Sınavdan süre bitiminden önce çıkmayın. Size ayrılan süreyi son saniyesine kadar değerlendirin. Süreniz kaldığı takdirde yanıtlarınızı kontrol edin.
- Uzun paragraf sorularından çekinmeyin. “Paragraf çok uzun” ya da “yapamam” diye önyargılı yaklaşmayın. Bu soruları önce soru bölümünden başlayarak okuyun. Yani önce soru bölümünü okuyun sonra bu bakış açısıyla paragrafı okuyun. Paragraf ne kadar büyük olursa soru o kadar kolay olacaktır.

SINAV BİTTİKTEN SONRA TATİL YAPIN

Sınav bittikten sonra artık rahat bir nefes alabilirsiniz. Uzun soluklu koşturmanın, gerilimin ardından şu 4 öneri işinize yarayabilir:
- Yapacaklarınızı yaptığınız için kendinizi tebrik edin.
- Bir süre tatil düşüncesini yaşama geçirmeye çalışın.
- Derslerle ve sınav sonucuyla aşırı ilgilenmemeyi deneyin.
- Biraz molanın ardından bir sonraki sınavın hazırlıklarına başlayın.

AİLELERE GERİLİMİ AZALTACAK 5 ÖNERİ

Her ailenin çocuğuna karşı tutumu birbirinden farklı. Her öğrencinin başarısına ya da başarısızlığına karşı anne ve babasının tepkisi de farklılıklar gösterebiliyor. Kimi daha hoşgörülü karşılarken, kimi sınav bitmesine rağmen sürekli sınavın gerilimini çocuğuna hissettirmeye devam ediyor. Psikolog Ferahim Yeşilyurt, sınav öncesinde olduğu kadar sınav sonrasında da ailelerin desteğinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, anne ve babalara şu önerilerde bulunuyor:

- Çocuğunuzun geleceği konusundaki endişeleriniz çocuğunuza yansır. Bu nedenle öncelikle bu endişeleri çocuğunuza yansıtmamaya çalışın.
- Çocuğunuzdan beklentilerinizde gerçekçi olmaya özen gösterin.
- Bu zor dönemde çocuklarınıza karşı anlayışlı ve destekleyici davranın.
- Çocuğunuzu hiçbir zaman başka çocuklarla kıyaslamayın.
- Çocuğunuzu takdir edin, geçmişteki başarılarını vurgulayın.

Kategori: Sınav Motivasyonu