Şifresiz KYK Burs Sorgulama Nasıl Yapılır? – KYK Sorgulama | Nisan 2021

Şifresiz KYK Burs Sorgulama Nasıl Yapılır? – KYK Sorgulama | Nisan 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

Şifresiz KYK Burs Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK burs sorgulama işlemi için öncelikle yapmanız gereken öncelikle aşağıdaki linke tıklamak.

KYK BURS SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Bu işlemin ardından açılacak sayfada kredi numaranızı ya da T.C. kimlik numaranızı giriniz. Ardından hangi şekilde arama yapacağınızı seçiniz. Daha sonra resimdeki işlem kodunu doğru bir şekilde yazınız. Son işlem olarak da ara seçeneğine tıklayınız.

Eğer işleminizi gerçekleştiremiyorsanız 444 19 61 numaralı telefonu arayarak burs sonucu sorgulamanızı yapamadığınızı iletiniz. Bu işlemleri hallettikten sonra öğrenim kredisi sorgulamanızı tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet KYK Burs Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden KYK öğrenim kredisi sorgulaması yapılabilmektedir. Bir E-Devlet şifresiniz yoksa bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmalısınız. Şifreyi aldıktan sonra gerekli birime yönlendirilecek ve 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi alabileceksiniz. Daha sonra yapmanız gerekenler ise şöyle:

E DEVLET ŞİFRESİYLE KYK BURS VE KREDİ SORGULAMA

Yukarıdaki linke tıkladıktan sonra kimlik doğrulamasını yapınız. Yönlendirildiğiniz sayfada T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmelisiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra KYK bursu sorgulamanızı yapmış olacaksınız.

KYK BURS VE KREDİ SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR? DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak? Kimler başvurabilir?

KYK burs ve kredi başvuruları için henüz açıklama yapılmadı. KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman başyalayacağını merak eden üniversite öğrencileri gün sayıyor. Kurumdan bu konuda henüz bir açıklama gelmedi. Yine de hazırlık yapmak isteyen öğrenciler için KYK burs ve kredi başvuru rehberi haberimizde.

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlıyor? KYK yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversiteye yeni başlayan ve devam eden öğrenciler, KYK burs ve kredi başvurusu için beklemeye başladı. Okulların açılmasıyla öğrenciler burs ve kredi başvuru işlemleri için gün sayıyor. Peki KYK burs ve kerdi başvuruları ne zaman başlayacak. KYK yetkilileri burs ve kredi başvuruları için bu yıl farklı bir yöntem izleneceğini, başvuru takviminin yakında açılacağını belirttiler.

Kredi Yurtlar Kurumu, burs ve kredi başvuruları konusunda bir duyuru yayınladı. Yapılan açıklamaya göre KYK burs başvuruları Ekim ayında başlayacak ve ödemeler Ocak 2019’den itibaren yapılacak.

KYK Burs ve Kredi miktarları ne kadar?

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada KYK burs başvuruları için şu bilgilere yer verildi:

‘Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır.’

Burs verilen öğrenci sayısının artmasının ardından öğrencileri sevindiren bir diğer gelişme de burs ve krediye zam yapılması oldu. Geçtiğimiz yıl lisans öğrencileri için aylık 330 lira olan burs/kredi miktarı bu sene 400 liraya yükseltildi. Kredi ve burs ödemeleri yüksek lisans öğrencileri için aylık 660 liradan 800 liraya, doktora öğrencileri için ise aylık 990 liradan 1200 liraya yükseltildi.

Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Beslenme yardımı

Üniversitede öğrenim görmekte olan veya yeni üniversiteyi kazanmış öğrenciler için Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi bursu adı altında üniversiteli gençlere destek veriyor. Bu destekten yararlanmak isteyen öğrenciler online olarak yapabilecekleri burs başvurusu sonucunu da yine online şekilde öğrenebilecekler. Devlet tarafından geri ödeme şartı olmaksızın olarak verilecek olan öğrenim kredilerine her öğrenci başvuru yapabilir. Başvurular değerlendirmeye alındıktan sonra KYK burs sorgulama işlemi yaparak öğrenim kredisialıp almayacağınızı öğrenebilirsiniz.

KYK Burs ve Kredileri için kimler başvurabilir?

– Ön lisans öğrencileri,
– Lisans öğrencileri,
– Açık Öğretim öğrencileri, (Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
– İki yıllık üniversitelerden mezun olup, dört yıllık üniversitelerin üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
– Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında burs verilmez)
– Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
– YKS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100’e giren öğrenciler (öncelikli olarak),
– Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,
– Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
– İkinci öğretimde okuyan öğrenciler.

KYK Burs ve Kredileri için kimler başvuramaz?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun belirlemiş olduğu ve KYK burs ve kredi başvurusu yapamayacak, yapsalar dahi başvuruları dikkate alınmayacak öğrencilerin özellikleri şu şekildedir:

– 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
– Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
– Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
– Yabancı uyruklu öğrenciler,
– Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
– Ek süre öğrenim gören yani artık yıl öğrencileri,
– Yüksek lisans öğrencisi olup, hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
– Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan ya da gelire sahip olan öğrenciler,
– Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
– Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler.

MEB burslarına rekor başvuru

Öte yandanMilli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla yurtdışında lisansüstü eğitim alan öğrencilere verdiği bursluluk programı için ilan edilen bin 500 kontenjana bu yıl 10 bin 661 öğrenci başvuru geldi. Program kapsamında öğrenciler 67 farklı ülkeye gönderilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yüksek Öğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Semih Aktekin, MEB Sakıp Sabancı Basın Merkezi’nde burs programlarına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Türkiye’de hizmetine ihtiyaç duyulan bilim ve teknoloji transferinin gerçekleştirilmesi ve yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak üzere cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren yurtdışı eğitim bursunun verildiğini dile getiren Aktekin, başlangıçta yılda 120 öğrenciye burs verilirken, 1929-1964 arasında 4 bin 200 öğrencinin burslu öğrenim görmesine imkan tanındığını aktardı.

Aktekin, 1964-2005 yılları arasında ise 5 bin 489 öğrencinin burslu statüde yurtdışına gönderildiğini belirterek, ‘2006 yılında hayata geçirilen ‘5 Yılda 5 bin Öğrenci Projesi’ ile program ivme kazanmış ve özellikle yeni kurulan üniversitelerimizin can simidi olmuştur’ değerlendirmesini yaptı.

KYK Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

Kategori: KYK Sorgulama

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com