ÖSYS Tercihlerinde EK PUANI ile Tercih Yapacak Adayların Dikkatine – ÖSYM Tercih Kılavuzu | Şubat 2021

ÖSYS Tercihlerinde EK PUANI ile Tercih Yapacak Adayların Dikkatine – ÖSYM Tercih Kılavuzu | Şubat 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

ÖSYS Tercihlerinde EK PUANI ile Tercih Yapacak Adayların Dikkatine

2018-LYS Sonuçları Temmuz 2018 tarihinde açıklanmıştır. 2018-ÖSYS Kılavuzuna göre bu yıl, bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarına 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt yaptırmış olan adaylara (bu yılki son sınıf öğrencilerine) ek puan hesaplanmamıştır. Bunun neticesi olarak birçok puan türünde ek puanı hesaplanan aday sayısı bir önceki yıla göre azalmıştır. 2017 ve 2018 yıllarında yapılan YGS ve LYS’lerde her bir puan türünde ek puan hesaplanan aday sayılarını gösteren tabloya aşağıdaki “Tablo-1: Ek Puan Hesaplanan Aday Sayısı” bağlantısından ulaşılabilir.

2018-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda tercih edilebilecek lisans programlarına ait bilgiler Tablo-4’te yer almaktadır. Bu tabloda adayların tercihlerini yaparken kullandıkları “2017-ÖSYS 0,12 BAŞARI SIRASI (9)” ve “2016-ÖSYS EK PUANLI B.SIRA (10)” bilgileri yer almaktadır. “2017-ÖSYS 0,12 BAŞARI SIRASI (9)”, ilgili programa 2017-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarına göre 0,12 OBP’li yerleştirme puanı ile en son sırada yerleşebilen adayın başarı sırasını göstermektedir. “2017-ÖSYS EK PUANLI B.SIRA (10)” ise ilgili programa 2017-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarına göre ek puanlı yerleştirme puanı ile en son sırada yerleşebilen adayın başarı sırasını göstermektedir.

2017-ÖSYS Yerleştirmesi için ek puanı ile tercih yapacak adayların, 2018-LYS Sonuç Belgelerinde yer alan “EK PUANLI YERLEŞTİRME BAŞARI SIRASI” bilgilerini kullanırken, bu yıl ek puanlı YGS ve LYS yerleştirme puanı hesaplanan aday sayılarındaki azalmayı göz önünde bulundurması gerekmektedir. Ayrıca bu adayların tercihlerini yaparken aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilecekleri “Tablo-2: 2018-YGS Ek Puanlı Adaylar İçin Yerleştirme Puan Dağılımı” ve “Tablo-3: 2018-LYS Ek Puanlı Adaylar İçin Yerleştirme Puan Dağılımı” tablolarını kullanmaları yararlı olacaktır. Bu tablolar sayesinde, ek puanı olan adaylar ilgili puan türünde yerleştirme puanı hesaplanan tüm adaylar arasındaki başarı sırasına dair bilgi edinebilecektir. Sonrasında adaylar bu bilgiyi, 2018-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo-4’te yer alan “2017-ÖSYS 0,12 BAŞARI SIRASI (9)” sütunundaki değerler ile karşılaştırarak tercihlerini daha sağlıklı bir şekilde yapma imkanı elde etmiş olacaktır.

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla iki adet ek puanlı tercih örneği hazırlanmıştır. Bu örneklere aşağıda yer alan “Ek Puanlı Tercih Örnekleri” bağlantısından erişilebilir.

Tablo-1: Ek Puan Hesaplanan Aday Sayısı

Tablo-2: 2018-YGS Ek Puanlı Adaylar İçin Yerleştirme Puan Dağılımı

Tablo-3: 2018-LYS Ek Puanlı Adaylar İçin Yerleştirme Puan Dağılımı

Ek Puanlı Tercih Örnekleri

Kategori: ÖSYM Tercih Kılavuzu

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com