ÖSYS Başvuru İşlemini Yapan Adayların Dikkatine!TYT için başvurular ne zaman bitiyor? Başvurular ne zaman son buluyor? ÖSYM,2018-ÖSYS’ye Başvuru Yapmak İsteyen, 2018-ÖSYS Başvuru İşlemini Yapan Adayların Dikkatini Çekmek Üzere Önemli Açıklamalarda Bulundu.

2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS): Başvuru İşleminin Yapılması ve Sınav Ücretinin Ödenerek Başvuruların Tamamlanması. 2018-ÖSYS’ye Başvuru Yapmak İsteyen, 2018-ÖSYS Başvuru İşlemini Yapan Adayların Dikkatine!

Mart 2018 tarihinde başlayan 2018 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri,Mart 2018 tarihinde sona erecektir.

2018-ÖSYS’ye başvuru işlemini yapan ancak, sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırmadığı için başvurusu henüz tamamlanmayan adayların, Mart 2018 tarihi mesai saati bitimine kadar sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlamaları ve ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmeleri önemle hatırlatılır.

2018-ÖSYS’ye başvuru işlemini yaptığı halde sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırmadığı için başvurusu tamamlanmayan adayların, süresi içinde sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adaylar sınava alınmayacak, ve yararlanamayacaklardır.

İnternet’ten bireysel başvuru yapacak adayların başvuru ekranında “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” açıklamasını mutlaka görmeleri ve başvurularının tamamlanabilmesi için sınav ücretini yatırarak aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan edinmeleri gerekmektedir.

Bir başvuru merkezinden başvuru işlemi yapacak adayların, ÖSYM’nin İnternet adresinden edinecekleri Aday Başvuru Formunu, engelli/sağlık sorunu olan adayların ise Aday Başvuru Formu ile birlikte Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurarak başvuru yapacakları başvuru merkezine gitmeleri gerekmektedir. Aday bilgilerinin, kısa süre içinde doğru ve eksiksiz olarak sisteme girişlerinin yapılabilmesi için bu durum önem arz etmektedir.

2018-ÖSYS, TYT YKS ile birlikte yükseköğretim programlarına geçiş işlemlerini kapsamaktadır. 2018-ÖSYS’de sadece kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen mesleki ve teknik eğitim kurumları öğrencileri ve mezunları ile TÜBİTAK’ın katıldığı kılavuzda belirtilen bazı uluslararası yarışmalarda birincilik, ikincilik veya üçüncülük elde ederek kendi alanları ile ilgili sınavsız yerleştirme hakkından yararlanmak isteyen adayların da başvuru süresi içinde başvuru işlemini yapmaları ve sınavsız geçiş ücretini ödeyerek 2018-ÖSYS başvurularını, kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Bu adaylardan başvuru süresi içinde 2018-ÖSYS başvuru işlemini yaptığı halde sınavsız geçiş ücretini yatırmayanlar, başvuruları tamamlanmadığından 2018-ÖSYS yerleştirme işlemine alınmazlar.

Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylardan TYT’ye girmek istemeyip sadece sınavsız geçiş ücretini yatırarak 2018-ÖSYS’ye başvurularını tamamlayan adaylar da, istedikleri takdirde başvuru süresi içinde kılavuzda belirtilen kurallar doğrultusunda TYT’ye girmek için başvuru işlemini yapabilecek ve TYT sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabileceklerdir.

Başvuru merkezlerinde yapılan başvuru işlemi sonrası adaya verilen şifre, adayın geçici şifresidir. Adaylar, kendilerine verilen geçici şifreyi 2018-ÖSYS başvuru süresi içinde ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) (Aday İşlemleri Sistemi) İnternet adresinden değiştirmeli ve başvuru bilgilerini başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden kontrol etmelidir. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır.

Başvurusunu tamamlayan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden aday başvuru kayıt bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek özenle korumalıdır.

İnternet üzerinden bireysel başvuru işlemi, Mart 2018 tarihinde saat 23.59’da, başvuru merkezlerinden başvuru işlemi ise Mart 2018 tarihinde mesai saati bitiminde sona erecektir.

Başvuru işlemini bir başvuru merkezinde yapacak adayların, başvuruların son günlerinde başvuru merkezlerinde oluşan yoğunluğu ve kış şartlarını göz önünde bulundurarak başvurularını son günlere bırakmamaları, en kısa sürede başvuru merkezine giderek başvuru işlemlerini yapmaları yararlarına olacaktır.

Haziran 2018 tarihinde yapılacak TYT için başvuru kayıt bilgilerine bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2018-ÖSYS başvuru süresi uzatılmayacaktır.

2018-ÖSYS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2018-ÖSYS Başvuru İşlemini Yapmak için Tıklayınız

2018-ÖSYS Kendi Okulu Başvuru Merkezi Olan Son Sınıf Öğrencileri Hariç Diğer Adayların Başvuru Yapabilecekleri Başvuru Merkezlerinin Listesi (Kendi okulu Başvuru Merkezi olan son sınıf öğrencileri başvuru işlemlerini kendi okullarında yapacaklardır.)

Kategori: ÖSYS