ÖSYM'den Üniversite Adaylarına Önemli Duyuru!ÖSYM, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuran adayların bilgilerini 30 Ocak'a kadar güncelleyebileceklerini bildirdi.

ÖSYS AdaylarI (https://ais.osym.gov.tr) adresinden işlem yapabilecek.

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, ÖSYS'ye 2 milyon 86 bin 87 aday başvurdu. YGS'ye girmek istediğini bildirenlerin sayısı 2 milyon 7 bin 659, sadece sınavsız geçiş hakkı için başvuran aday sayısı ise 78 bin 428 oldu.

ÖSYS'ye, henüz bir ortaöğretim kurumundan mezun olmayan 850 bin 840, bir ortaöğretim kurumundan mezun olan 1 milyon 235 bin 247 aday başvuru yaptı. YGS 23 Mart'ta yapılacak. Başvurusunu tamamlamış adaylar, 30 Ocak saat 23.59'a kadar TC kimlik numaraları ve şifreleriyle ÖSYM'nin internet adresinden, eğitim bilgileri hariç diğer bilgilerinde güncelleme yapabilecek. Eğitim bilgilerinde yapılması istenen değişiklik ise ekteki '2014-ÖSYS Eğitim Bilgileri Değişikliği Dilekçe Örneği' ile doğrudan ÖSYM'ye yapılacak.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda, adayların ve sınav görevlilerinin sınav binalarına giriş koşullarına yönelik usul ve esasları düzenleyen, 'Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik' gereğince sınavların güvenliğine yönelik alınan önlemler bu sınavda da uygulanacak. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecek, adaylar, sınav yeri bilgilerinin gösterildiği Sınava Giriş Belgesini sınav binalarına atama işlemleri tamamlandıktan sonra ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleriyle edinebilecek.

YGS için başvuru sonuçlarına bağlı diğer hazırlık çalışmaları devam ediyor.

YSK KARARI

ÖSYM açıklamasında, Yüksek Seçim Kurulu'nun, YGS'ye yönelik aldığı karara da yer verdi.

Buna göre, ÖSYM, YGS'nin uygulanacağı 23 Mart Pazar günü 08.00-13.00 saatleri arasında Mahalli İdareler Seçimi nedeniyle öğrencilerin rahatsız olmaması için seçim mitingi ve sesli duyuru yapılmamasının önlenmesi için YSK'ya yazı gönderdi. YSK da 30 Mart Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçiminin başlangıç tarihinin 1 Ocak, seçim propagandasının başlangıç tarihinin ise 20 Mart olduğunu hatırlattı.

Propagandaya yönelik düzenleme yapma yetkisinin ilçe seçim kurullarına ait olduğunu belirtti. YSK, YGS'nin önemi de göz önünde bulundurularak konunun il ve ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.