ÖSYM’de köstebek iddiası – ÖSYM Arşiv | Ekim 2020

ÖSYM’de köstebek iddiası – ÖSYM Arşiv | Ekim 2020 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

ÖSYM’de köstebek iddiası

Yedi ilde düzenlenen operasyonla çökertilen ‘joker’ çetesinin ÖSYM’de bir mühendisle bağlantısının olduğu iddia edildi.

İzmir Emniyeti’nin, ‘joker’ tabir edilen başarılı kişileri sahte belgeler düzenleyerek başka kişilerin yerine ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara sokan terör örgütü bağlantılı suç örgütüne yönelik düzenlediği operasyonda gözaltına alınan dokuzu kamu görevlisi 19 kişi adliyeye sevk edildi. Sınav çetesinin, bir kere jokerlik yaptıktan sonra pişman olup polise giden başarılı bir öğrencinin ihbarı sonucu çökertildiği ortaya çıktı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü sınav soruşturmasında Kaçakçlık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, geçen salı yedi ilde eşzamanlı operasyonlar düzenleyerek altısı öğretmen, üçü araştırma görevlisi ve biri ÖSYM çalışanı 19 kişiyi gözaltına aldı. İlki geçen temmuz ayında yapılan operasyonun ikinci dalgasındaki 19 şüphelinin emniyetteki sorguları tamamlandı. Aralarında sahte kimliklerle başkalarının yerine sınava girdiği belirlenen jokerler ve yerine sınava girildiği belirlenen kişilerin de bulunduğu zanlılar, sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

JOKER PİŞMAN OLDU, POLİSE GİTTİ

Sahte belgelerle başkalarının yerine KPSS, KPDS, LYS, ÜDS gibi sınavlara girilmesini sağlayan, terör örgütü PKK/KCK ile bağlantılı şebekenin, İzmir’de okuyan ve çok başarılı olan bir öğrenci tarafından yapılan ihbar üzerine çökertildiği ortaya çıktı. Sınav çetesinin kandırması sonucu bir kere başkasının yerine sınava giren mühendislik fakültesi öğrencinin, bu işi tekrar yapması için PKK/KCK üyesi kişiler tarafından, ‘Arkamızda PKK örgütü var. Bu işe girmek kolay ancak çıkmak zor. Ona göre. İyi düşün.’ şeklinde tehdit edilmesi üzerine polise başvurduğu öğrenildi. Pişman olan jokerin ifadeleri sonucu teknik takibe başlayan İzmir polisi, birçok ili kapsayan operasyon düzenledi.

ÖSYM’DEKİ KÖSTEBEK ARANIYOR

Geçen cuma günü İstanbul’da yakalandıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanan ve çetenin elebaşı olduğu iddia edilen M.K.Ö.’nün, ÖSYM’de bir mühendisle bağlantısı bulunduğu de öne sürüldü. Sınav çetesine çalışan köstebeğin kimliğinin tespiti için çalışmalar devam ediyor.

Kategori: ÖSYM Arşiv

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com