ÖSYM YKS Sınavına Kaç Aday Katılacak?

2018 YKS'de Matematik,Sosyal bilimler, Fen bilimleri, Edebiyat oturumları için başvuran aday sayısı belli oldu...

YKS, TYT 180 ve üzerinde puan alan adayların başvuru hakları bulunuyor. TYT herhangi bir puan türünde puanınızın 180 ve üzerinde olması YKS'nin isterseniz tümüne başvuru yapmanıza yeterli. Birçok aday tek bir puan türünde 180’i aştıklarında YKS'ye başvuru hakkı olup olmadığını soruyor.

TYT’de her adayın tek puan türü hesaplandı. İşte bu puan türlerinden herhangi birinde 180 puanı aştıysanız YKS'ye girebilirsiniz.

ŞİFRENİZİ UNUTURSANIZ?

Tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav ve yerleştirme sonuçlarını öğrenme vb. işlemlerinizi şifrenizle yapacaksınız. Elektronik ortamda yapacağınız tüm işlemlerde gerekli olacak bu şifreyi özenle saklamanız gerekiyor. Ama kaybeder ya da unutursanız da ÖSYM’nin https://ais.osym. gov.tr adresine girerek ücretsiz edinebilirsiniz. Bunun için “Şifremi Unuttum” alanına girip soruları doğru yanıtladığınızda yeni şifre alabilirsiniz. Bir başka seçenek ise ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri’ne veya ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezleri’ne nüfus cüzdanı ya da pasaport ile şahsen başvurup, 5 TL ödeyerek yeni şifre alabilirsiniz.

HEM LYS HEM DE ÖZEL YETENEK HAKKI VAR YÜKSEKÖĞRETİM

kurumlarına iki yol ile öğrenci alınıyor. Bunlardan birisi TYT ve YKS puanlarına göre tercih listesi hazırlama ve ÖSYM’ye gönderme. Merkezi yerleştirme denilen bu sistemde ÖSYM sizi puanlarınıza göre bir yükseköğretim programına yerleştiriyor. Üniversiteli olmak için ikinci yol ise özel yetenek sınavları. Bu sınavları üniversiteler kendileri düzenliyor ve öğrencilerini de kendileri seçiyor. Bu sınavlara katılmak için adayların TYT’de herhangi bir puan türünde 150 ve üzerinde puan alması gerekiyor.

Adayların merak ettiği sorulardan biri de hem özel yetenek hem de YKS'ye başvuru hakkı olup olmadığı. Hem özel yetenek hem de YKS'ye başvurabilir ve ikisinin sınavlarına da girebilirsiniz. Hatta YKS puanlarınızla da tercih yapabilirsiniz. Sadece eğer bir yükseköğretim programına yerleşir, özel yetenek sınavıyla da aynı hakkı kazanırsanız birini seçmeniz gerekir. Çünkü aynı anda iki programa birden kayıt olamazsınız.

TERCİH İÇİN 180 PUAN ŞARTI VAR

Önümüzdeki haziran ayında yapılacak LYS’lerin ardından adayların hem TYT hem de YKS yerleştirme puanları ortaöğretim başarı puanları eklenerek açıklanacak. Tercihlerde bu puanlar kullanılacak. YKS’de de tercih hakkına sahip olabilmek için 180 puan barajı olacak. YKS’de 180 ve üzerinde puan alanlar YKS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan lisans programlarını ve önlisans programlarını tercih edebilecek. YKS’de 180 ve üzeri puanı olmayan adayların; sadece meslek yüksekokulu önlisans programları, açıköğretim programları ve TYT puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları olacak.

MATEMATİK FEN (MF) PUANLARI

MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 olmak üzere 4 farklı puan türü var. Matematik ağırlıklı MF-1 puanlarını istatistik ve temel bilimler gibi bölümleri tercih ederken kullanacaksınız. Fen ağırlıklı temel bilim programları için ise MF-2 puan türüne ihtiyacınız olacak. Bu bölümler arasında fizik, kimya, biyoloji ile bu bölümlerin öğretmenlikleri yer alıyor. MF-3 puanlarını ise diş hekimliği, eczacılık, tıp gibi sağlık bilimleri programlarını tercihlerinizde kullanacaksınız. Mühendisliklerin de aralarında olduğu bölümlere girebilmek için MF-4 puanı kullanılacak.

TÜRKÇE MATEMATİK (TM) PUANLARI

TM-1, TM-2, TM3 olmak üzere 3 farklı TM puan türü olacak. Bu puanlarla girebileceğiniz bölümlere baktığımızda ise işletme, ekonomi, uluslararası girişimcilik, finans gibi programlar matematik ağırlıklı TM-1 puanı ile öğrenci alacak. Türkçe-edebiyat ve matematik ağırlıklı bir puan türü olan TM-2 ile ise eşit ağırlıklı programları tercih edebileceksiniz. Geçen yıldan bu yana TM-3 puanı ile öğrenci alan hukuk fakültelerinin yanı sıra AB ilişkileri, kamu yönetimi, siyaset bilimi programlarına girebileceksiniz.

TÜRKÇE SOSYAL (TS ) PUANLARI

TS puanlarında TS-1 ve TS-2 olmak üzere 2 puan türü olacak. Bunlar sözel puanları ifade ediyor. TS-1 puanı ile animasyon, basın yayın, TS-2 ile ise görsel iletişim, halkla ilişkiler gibi programları tercih edebilirsiniz. DİL PUANLARI 3 farklı Dil puanı var. İngilizce, Fransızca gibi Batı dillerini Dil-1, İspanyolca gibi programları DİL-2, Çince, Japonca gibi Doğu dillerini ise Dil-3 puanı ile tercih edeceksiniz.

TYT YKS Net Sihirbazı Tıkla İndir

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

TYT YKS Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir