OSYM Sonuç Açiklama - 2018 YKS Sonuçlari (ais.osym.gov.tr)

2018-Yükseköğretime Geçiş Sınavının (2018-YKS) Değerlendirilmesi

Haziran 2018 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2018-YKS) girerek sonuçlarını bekleyen iki milyonunun üzerinde aday ve ailelerinin heyecanlı bekleyişini en kısa sürede bitirebilmek amacıyla tüm ÖSYM personeli, sınavın yapıldığı tarihten bu yana büyük bir özveri ile çalışarak sınav sonuçlarını Haziran 2018 tarihinde açıklama aşamasına getirmiştir.

2018 YKS Sonuçları Tıkla Öğren

Yaklaşık 6 aydır sınavda sorulacak soruların oluşturulmasından, sınav sonrasında sonuçların açıklanmasına kadar geçen süre içerisinde her anı dakika dakika planlanmış olan bu süreç hak ve adalet ölçüsünde, sorunsuz ve büyük bir başarı ile planlandığı gibi tamamlanmış ve değerlendirme süreci sonlandırılmıştır. Her cevap kağıdı optik okuyucularda iki kere okunmuş ve kontrol edilmiştir. Toplam 160 dakika boyunca adaylarımız bilgilerini cevap kağıtlarına işaretlediler. Sınavın başarılı olmasında tüm adaylarımızın, velilerimizin, vatandaşlarımızın, medya mensuplarının anlayışları ve yapıcı tutumları büyük önem arz etmiştir.

(https://sonuc.osym.gov.tr)

İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. 2018-YKS Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Sınava giren adayların cevap kâğıtları daha sonra erişimlerine açılacaktır. Adaylar, kendi cevap kâğıtlarının görüntüsüne, ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile erişebileceklerdir.

2018-YKS Sayısal Bilgiler için Tıklayınız

2018 YKS Sınav Sonuçları AİS Şifre Değiştirme İşlemleri

Adayların ÖSYM Başvuru merkezlerinde yapılan başvuru işlemi yaptıktan sonra aldıkları şifre, adayın geçici ÖSYM AİS şifresidir. Adaylar, kendilerine verilen geçici şifreyi sınav başvuru süresi içinde ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) (Aday İşlemleri Sistemi) İnternet adresinden değiştirmeli ve başvuru bilgilerini başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden kontrol etmelidir. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından itinayla korunmalı ve kesinlikle her hangi bir nedenle de olsa kimseyle paylaşılmamalıdır.

Şifrenizi ösym başvuru merkezinden aldıktan sonra ais.osym.gov.tr adresinen giriş yapınız (TC. Kimlik No + Şifreniz) İlk defa giriş yaptıgınızda şifre değiştirme sayfası doğrudan açılır, eğer daha önce girdiyseniz sağ menüdeki Şifre Değiştir‘e tıklayınız.

Şifre değişikliği için tekrar T.C. Kimlik numarasınız ve geçici şifrenizi giriniz. Kalıcı olacak şifrenizi “Yeni Şifre” bölümüne giriniz. Şifre için harf ya da rakam olması fark etmez. Ancak en az 6 karakterli olması gerekir. Daha sonra güvenlik sorusu olarak verilen seçeneklerden birini seçiniz ve alt satırdaki “Güvenlik Sorusu Cevabı” bölümüne cevap yazınız.“Şifre Değiştir” seçeneğini tıklayınız.Güvenlik sorunuzun cevabını unutursanız sisteme giriş yapamadığınızda tekrar ÖSYM Merkezlerinden geçici şifre almanız gerekir.

ÖSYM Şifrem Nasıl Olmalı ? ÖSYM şifre değiştirme yaparken sistem kolay kısa şifreleri kabul edilmiyor bu nedenle şifrenizi oluştururken lütfen aşağıda belirtiğimiz kuralları uygulayın:

Şifreniz en az 6 haneden oluşmalı.Oluşturduğunuz şifrede

En az 1 Noktalama işareti (,.;)

En az 1 büyük harf
En az 1 Rakam