ÖSYM Sınav Güvenliği Nasıl Sağlanıyor? Sorular Nasıl Hazırlanıyor?

Üniversiteye girecek adayların heyecanla beklediği YGS sınavına sayılı günler kaldı. Peki YGS sınavında sorular nasıl hazırlanıyor? İşte detaylar...

Üniversiteye geçiş sınavlarının ilk aşamasını oluşturan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Mart Pazar günü yapılacak.2.5 milyona yakın aday üniversiteli olma yolculuklarında ilk olarak bu sınavın barajlarını aşmak zorundalar. Peki ÖSYM Sınav Güvenliği Nasıl Sağlanıyor? Sorular Nasıl Belirleniyor?

YGS SORULARI NASIL HAZIRLANIYOR?

YGS'ye sayılı günler kala ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, Habertürk'e YGS sorularının nasıl hazırlandığını anlattı. Demir, sınav için hazırlanan soruların yazıldıktan sonra her birinin 3 farklı akademisyen tarafından incelendiğini, sorulacak soruların her birinin sayısının 10 katı kadar sorunun 'şifreli soru havuzuna' alındığını söyledi. Demir, havuzdaki sorulara 'kriptolu cihazlarla' ulaşıldığını belirterek 'Başkan dahil sorular kimsenin erişimine açılamaz. Soruları ben de göremem' diye konuştu.

YGS SINAV GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANACAK?

Demir, sınav sorularının nasıl hazırlandığı ve güvenliğinin nasıl sağlandığını Demir şöyle anlattı: Sınav,akademisyenlerden oluşan bir kurulun testin içeriğini belirlemesiyle başlar. Belirlenen içerik doğrultusunda soru yazımına ve yazılan bu soruların denetlenmesine geçilir. Her soru en az 3 farklı akademisyen tarafından denetlenir. Denetimi geçen sorular soru havuzuna aktarılır. Kurumumuz çalışanlarından oluşan alan uzmanları,akademisyenlerle birlikte soru hazırlama sürecinin her aşamasında çalışmaktadırlar. Sınavda çıkacak sorular matbaa aşamasında seçilmekte olup matbaaya gönderilen soru bankası, ilgili sınavda çıkacak soru sayısının yaklaşık 10 katı kadar soru içerecek şekilde hazırlanmaktadır.

BAŞKAN DAHİL KİMSE ERİŞEMEZ

Soru havuzundaki sorular hiçbir koşulda kısmen ya da tamamen hiç kimseye verilemez, Başkan dahil hiç kimsenin erişimine açılamaz. Basılı ortamda yapılan sınavlarda soru kitapçıkları kapalı dönemde basılır. Kapalı dönem ise, ilgili sınavın bitmesiyle birlikte sona erer.

YGS-LYS Net Sihirbazı Tıkla İndir

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

YGS LYS Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir