OSYM BAŞVURULARI AİS.OSYM.GOV.TR SON GÜN GELDİ – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Ocak 2021

OSYM BAŞVURULARI AİS.OSYM.GOV.TR SON GÜN GELDİ – Yükseköğretim Kurumları Sınavı | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

OSYM BAŞVURULARI AİS.OSYM.GOV.TR SON GÜN GELDİ

2018-ÖSYS Kılavuz ve Başvuru Bilgileri için Buraya Tıklayınız

2018-ÖSYS Başvuru İşlemleri için Buraya Tıklayınız

YGS başvuru süresinin son günü bugün. Henüz başvuru yapmamış üniversite adaylarının YGS başvurusunu bugün yapmaları gerekiyor.

YGS yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile üniversitelere sınavsız geçiş için başvurular bugün Ocak 2018 sona eriyor. Hatırlanacağı gibi ÖSYM başkanı Ali Demir üniversite adaylarını YGS başvurularını son güne bırakmamaları için uyarmıştı. ÖSYM başkanı Ali Demir ayrıca YGS başvurusu yaptıktan ve para yatırdıktan sonra öğrencilerin “ais.osym.gov.tr” adresinden teyit etmelerini istedi.

ÖSYM’nin sınav takvimine göre YGS başvuruları için son gün Ocak 2018. Başvurular Ocak’ta başlamıştı. Peki YGS başvurusu nasıl yapılıyor?

YGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvurular 2 aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada, aday bilgileri ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine işlenecek ve onay kodu sisteme girilecek. İkinci aşamada ise sınav ya da sınavsız geçiş ücreti yatırılacak. ÖSYS başvuru işlemlerinde yapılan değişiklikle YGS veya sınavsız geçiş ücreti, başvuru işlemi yapıldıktan sonra yatırılacak. Başvurusunu bir başvuru merkezinden veya ÖSYM’nin internet adresinden bireysel olarak yapan adaylar, daha sonra kılavuzda yer alan bilgiler doğrultusunda başvuru süresi içinde YGS veya sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacak.Adaylar, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için geçen sene 60, sınavsız geçiş için 15 lira yatıracak.

Bir ortaöğretim kurumunda eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylardan kendi okulu başvuru merkezi olanlar, başvurularını kendi okullarından yapacak. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak (https://ais.osym.gov.tr) adresinden yapacak. Diğer tüm adaylar (kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan veya var olan eğitim bilgisinde değişiklik olanlar), başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezlerinin herhangi birinden gerçekleştirecek.Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf geçerli olacak.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde eğitim bilgileri kayıtlı olan adayların başvuru için başvuru merkezine gitmeden önce ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) internet adresine kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak, sistemde mevcut eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekiyor.

ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların, 2018-ÖSYS’ye (sınavsız geçiş dahil) ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemlerin ayrıntılı olarak belirtildiği kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor. Adaylar, 2018-ÖSYS kılavuzuna ve başvuru merkezleri listesine, ÖSYM’nin internet sitesinden erişebilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Adaylar isterlerse başvuru merkezlerine gönderilen örnek kılavuzları da başvuru süresi içinde başvuru merkezlerinde inceleyebilecek.

Adayların, sınav veya sınavsız geçiş ücretini ödeyerek ÖSYS’ye başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) internet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeleri ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinerek, ÖSYS’nin diğer aşamalarında gerekebileceği için özenle saklamaları gerekiyor.

Başvurularını merkez tarafından yapacak adayların, başvuruları,Ocak 2018 gününe kadar resmi iş gününde ve resmi iş saatleri içinde alınacak.Başvuru merkezine giderken adayın yanında, eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş aday başvuru formu, üzerinde soğuk damga basılı, güncel bir fotoğraf ve T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport olması gerekiyor. ÖSYS’ye internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, “2018-ÖSYS Bireysel Başvuru” alanındaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak başvurularını süresi içinde tamamlayacak ve sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini yatıracak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru Ocak Ocak saat 23.59’da sona erecek. Başvuru işleminin yapılması için başvuru ekranında “Başvuru işlemi ÖSYM’ye bildirilmiştir” açıklamasının mutlaka görülmesi ve ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekiyor.

Başvuru ücreti ödeme işlemleri Ocak’ta, bankadan ödeme yapacak adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “Ödemeler” alanından kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapacak adaylar için saat 23.59’da sona erecek. Süresi içerisinde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların, başvuruları tamamlanmamış sayılacak.

YGS ve sınavsız geçiş başvuru ücretlerinin yatırılacağı bankalar:

Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı Halkbank ATM ve İnternet bankacılığı Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı Tüm PTT iş yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa) * Sınav/sınavsız geçiş başvuru ücreti, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

YGS ve Sınavsız Geçiş Başvuru Ücretleri Online Ödeme Yapmak için Tıklayınız

2018-ÖSYS Kendi Okulu Başvuru Merkezi Olan Son Sınıf Öğrencileri Hariç Diğer Adayların Başvuru Yapabilecekleri Başvuru Merkezlerinin Listesi (Kendi okulu Başvuru Merkezi olan son sınıf öğrencileri başvuru işlemlerini kendi okullarında yapacaklardır.)

Alan/Dal Dönüşüm Tablosu

2018 YGS Kamu Spotu

Kategori: Yükseköğretim Kurumları Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com