ÖSYM Başkanı 'esnetme' talebinde bulundu

ÖSYM Başkanı Ali Demir, yeni Yükseköğretim Yasa Tasarısı Taslağı'na ilişkin görüş ve önerilerini YÖK'e ilettiklerini bildirdi. Ali Demir, tüm alanlarda sınav yapabilmeleri için yetkililerden 'esnetme' talebinde bulundu.Demir, yeni Yükseköğretim Yasa Taslağı'na ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Taslakta kendileriyle ilgili kısımlarını incelediklerini anlatan Demir, bu konularda hem yazılı hem de davet edildikleri toplantıda görüşlerini ilettiklerini dile getirdi.

Bir öğretim üyesi olarak da yasasının kendilerini de ilgilendirdiklerini dile getiren Demir, Türkiye'nin bu yasaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

2547 sayılı Kanun'un günün şartlarına göre gözden geçirilmesi ve kamuoyunun görüşleri doğrultusunda iyileştirilmesinin bir beklenti haline geldiğine dikkati çeken Demir, ''Yasanın bu beklentilere cevap vereceğini ümit ediyorum'' dedi.

Taslakta üniversitelere uzman, uzman yardımcısı, araştırma görevlilerinin ÖSYM'nin yapacağı merkezi bilim sınavıyla alınmasının belirlendiğini ifade eden Demir, ''Tüm alanlarda sınav yapma yeteneğimiz başlangıçta olmayabilir. Bunu biraz esneterek önce genel alanlarda, daha sonra da detaylı alanlarda sınav yapabiliriz. Sanıyorum o görüş doğrultusunda revize edecekler'' diye konuştu.

DOĞRUDAN BİZİ ETKİLEYEN ÇOK FAZLA KONU YOK

YÖK taslağında kendilerini doğrudan etkileyen fazla konu bulunmadığını söyleyen Demir, üniversiteye girişin YÖK'ün yetkisi altında olduğunu ve ÖSYM'nin kendilerinden tanımlanması istenen sınavları yaptığını belirtti.

Göreve geldiği 2010 yılı Eylül sonundan 3 Mart'a kadar birinci önceliklerinin ÖSYM Yasası olduğunu anlatan Demir, YÖK'ün altında bir birim olarak çalıştıklarını, ÖSYM'nin pek çok konusunun da yasa ve yönetmelikten yoksun olduğunu hatırlattı.

Yoğun bir çalışmayla Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki 6114 sayılı Kanun'un 3 Mart 2011'de yürürlüğe girdiğini hatırlatan Demir, o tarihten itibaren ÖSYM'nin idari, mali özerkliğe sahip bir kurum olduğuna dikkati çekti.

YÖK Yasası kapsamında bir talepleri olmadığını ifade eden Demir, ancak kurum olarak bazı ihtiyaçlarının olduğunu, bunların da zamanı gelince Bakanlar Kurulu ve Meclis'teki yetkililerle görüşeceklerini söyledi.

Demir, bazı değişiklikler isteyeceklerini ve bu konuda çalıştıklarını anlattı.

Kategori: ÖSYM Arşiv