ÖSYM Başkanı Ömer Demir’den Adaylara Uyarılar! – ÖSYM Arşiv | Nisan 2021

ÖSYM Başkanı Ömer Demir’den Adaylara Uyarılar! – ÖSYM Arşiv | Nisan 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

ÖSYM Başkanı Ömer Demir’den Adaylara Uyarılar!

Değerli adaylar, sınavda başarılı olmanın ön şartı, sınavı sorunsuz biçimde tamamlamak. Bu yüzden sınav yerine zamanında gelmeye ve kılavuzda belirtilen sınav kurallarına uygun biçimde sınavı tamamlamaya özen göstermelisiniz.

Özellikle sınav salonuna alınması yasak olan saat, kolye, takı gibi metal araç gereçler ile sınav binasına gelmeyin. Bu tür araç gereçlerle gelen adayların sınavları geçersiz sayılıyor. 2015 yılında Yönetim Kurulu kararı ile sınavı iptal edilen adayların büyük kısmı bu tür kural ihlallerinden kaynaklanıyor. Kol saati, anahtarlık, metal takılar, cüzdan gibi eşyalarla sınav salonuna gelmek en sık görülen ihlal türü. Özellikle kol saati nedeniyle çok kişinin sınavı iptal ediliyor. Bunu, süre bittiği halde işaretlemeye devam etmek, salona giriş-çıkış kurallarına uymamak, salona geçersiz kimlikle gelmek gibi kural ihlalleri izliyor.

UNUTKANLIĞINIZ SINAVINIZIN İPTALİNE YOL AÇMASIN

İyi hazırlanmanıza rağmen sınav kurallarına uymadığınız için sınavınızın iptaline sebep olmayın. Adaylarımız kamera kayıtları veya tutanaklar esas alınarak kural ihlali nedeniyle sınavları iptal edilince, ‘Ben kopya çekmedim ki’ diyerek itiraz ediyor. Kopya çekenlerin sadece sınavını iptal etmekle kalmıyor, hapis cezası almaları için savcılığa bildiriyoruz. Unutkanlığınız sınavınızın iptaline yol açabilir, dikkatli olun. Kurallara hepimiz titizlikle uyarsak, ancak o zaman haksızlıkların önüne geçebiliriz.

BİLDİKLERİNİZİ DOĞRU YAPMAYA ODAKLANIN

Ayrıca YGS ve LYS’lerde sorulacak sorular, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da tamamen ortaöğretim müfredatına dayalı olarak hazırlanıyor. Bu konudaki spekülasyonlara itibar etmeyin.

Unutmamanız gereken bir diğer nokta ise; üniversiteye girmeyi belirleyen yegane faktör soruların zorluk ya da kolaylık seviyesi değil, kaç kişinin üniversiteye gireceği kontenjanlar tarafından belirleniyor. Zor soru herkes için zor, kolay soru herkes için kolay olacağı için, sınava hazırlanırken bildiklerinizi en doğru şekilde yapmak dışında hiçbir şeye odaklanmayın.

BEKLENTİMİZ ORTAK BAŞARIYI BİRLİKTE SAĞLAMAK

Bildiklerinizi iyi ölçen bir sınav için ÖSYM olarak gerekli tüm hazırlıkları yaptık ve sınavın güvenli bir biçimde yapılabilmesi için gerekli her türlü önlemi aldık. Sizlerden de beklentimiz, kurallara uygun davranarak bu ortak başarıyı birlikte sağlamak. Bilmenizi isterim ki; ‘Geleceğiniz, geleceğimizdir.

Kategori: ÖSYM Arşiv

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com