ÖSYM 2018 DGS Tercih İşlemleri TIKLA-YAP! – Dikey Geçiş Sınavı | Ocak 2021

ÖSYM 2018 DGS Tercih İşlemleri TIKLA-YAP! – Dikey Geçiş Sınavı | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

ÖSYM 2018 DGS Tercih İşlemleri TIKLA-YAP!

ÖSYM DGS Tercih Kılavuzu 2018 İndirmek için Tıklayınız

ÖSYM DGS Tercih İşlemleri 2018 için Buraya Tıklayınız

ÖSYM’den günlerdir beklenen 2018 DGS Tercih İşlemleri hakkında resmi açıklama geldi mi? ÖSYM DGS Tercih İşlemleri 2018 yılı için Eylül 2018 – Ekim 2018 tarihleri arasında ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) internet adresinden başlatılacak. Adayların tercihlerini, TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak internet aracılığıyla yapabilecekleri belirtildi.

Ayrıca, tercih işlemlerinin Eylül 2018 – Ekim 2018 tarihleri arasında başlayacağı bildirildi.Tercihlerle ilgili genel bilgiler ile ilgili tablo ve koşullar tercih süresi içinde ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr/) internet adresinden yayımlanacağı ifade edildi.

TERCİH İŞLEMLERİ NASIL OLACAK

2018 DGS sınav sonuçlarını öğrenen adaylar, tercih işlemlerini yapabilmek için gün saymaya başladı. ÖSYM’nin resmi web adresi olan osym.gov.tr adresinden sonuçlarını öğrenen adaylar, yine aynı adres üzerinden tercih işlemleri hakkında ki duyuruları da görebilir. Öncelikle adaylar tercih işlemlerini yapmadan önce mutlaka kılavuza göz atmalıdırlar. Kılavuzda tüm detaylar resmi bir şekilde yer almaktadır. Tercihlerin doğru bir şekilde yapılabilmesi için ön lisans programı öğrencilerinin tablo-2 dikkatlice incelemesi gerekmektedir.

Ön lisans programı öğrencisinin kendi bölümüne göre hangi lisans programlarını tercih edebileceği burada yazmaktadır. Burada yazan bölümler haricinde tercih yapmanız, tercihlerinizi geçersiz hale getirecektir. Tablo-1 ise Dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, isimlerini, kontenjanlarını, puan türlerini ve öğretim süresini gösteren rehberdir. Tablo-1 üzerinden bölümlere dair açıklamaları ve özel koşulları iyi takip etmeniz gerekir. Şayet koşulları sağlamadığınız bir bölüm tercih ederseniz, o tercihiniz geçersiz olur. Adaylar 30 adet tercih yazabilecekler. Bu tercihleri kendi istek sıralarına göre sıralayabilirler. Tercih listesinin tamamını doldurmak gibi bir zorunluluk yoktur. Tercih işlemleri yapıldıktan sonra Tercih süresi bitene kadar tercih işlemlerinde değişiklik yapabilirsiniz. Geçmiş Senelerin Puanlarına Göre Tercih Yapmak Ne Kadar doğru ? DGS ile geçiş yapılan bölümlerin her sene kontenjanları ve üniversiteleri değişmektedir. Bu nedenle puanlarda ciddi anlamda değişmeler olmaktadır. Puanlar sadece size biraz fikir verme açısından faydalıdır fakat geçen yılın taban puanları 5 ila 20 puan aralığında aşağı veya yukarı yönlü farklılıklar gösterebilir.

DGS İLE İLGİLİ BİLENMESİ GEREKENLER

1- Dgs ile geçiş de kontenjanlar çok azdır. (Her bölüm için 05-10 kişi arası)

2- Yeni yapılan tüzük değişikliği ile kontenjanlar 19000 civarına çıkarlımıştır.

3- Dgs’de ek yerleştirme 2009 yılı sınavı itibariyle vardır.

4- 2009 yılından itibaren dgs de tercihler sınavdan sonra yapılır.

5- 2009 yılından itibaren dgs de en fazla 18 tercih yapılır.

6- Aöbp’nin sınava etkisi oldukça yüksektir.

7- Ösym’nin yaptığı yaklaşık 100’e yakın sınavdan en kolay olanıdır.

8- 80 sözel 80 matematik sorusu sorulmaktadır.Her iki bölüm içinde 10’ar tane mantık sorusu bulunmaktadır.

9- Sınav sonuçlarının açıklanma süresi 1 aydır.

10- Son yapılan değişiklikler ile intibak senesi ve okuldan atılma durumu kaldırılmıştır.Ancak üniversitelerin dikey geçiş yapan öğrencilere nasıl bir uygulama yapacağı netlik kazanmamış.Genel kanı ile 1. sınıftan başlatılması durumu ortaya çıkmıştır.

11- Sayısal ve sözel bölümde çıkan mantık soruları, öğrencilerin en çok zorlandığı kısım olarak görülmektedir

Kategori: Dikey Geçiş Sınavı

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com