ÖMSS ile Atanacak Adaylar 5 yıl Boyunca Nakil İsteyemeyecekÖMSS Tercihleri ve 5 Yıl

Bir ziyaretçimiz şu şekilde sormaktadır: 'Selam bazı sitelerde dönen bir bilgi üzerine yazıyorum atandığın taktirde 5 yıl farklı ile atanma şansın yok deniliyordu burada bu bilgi acaba bu söylenenler doğrumudur.'

Kılavuzda yer alan tüm kadrolar Milli Eğitim Bakanlığına yönelik kadrolardır.

MEB'deki memurların yer değiştirme işlemlerini kapsayan yönetmelik ise 12 Ekim 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Bu yönetmeliğin 33. maddesine göre, memur ve hizmetlilerin iller arası yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için en az 5 yıl görev yapmış olma şartı aranmaktadır. Yer değiştirme sırasında hizmet süresi üstünlüğüne bakılacak. İl içi yer değişikliğinde ise en az 3 yıl görev yapmış olma şartı aranacak.

MAZERET TAYİNLERİ

Ancak yönetmelikte sağlık durumu özrü vardır. Eğer, engellinin atanacağı yerde kendisinin, eşinin veya çocuklarından birinin tedavisinin mümkün olmadığının belgelenmesi halinde nakil istenebilecektir. Bunun için, Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden son altı ay içinde sağlık kurulu raporu alaral belgelendirme yapmak gerekmektedir. Ancak bu belgelendirme kişinin istediği yere nakil olacağı anlamına gelmez. Sadece belgede geçen tedaviyi sunabilecek bir hastanenin bulunduğu yere nakil hakkı verir.

Yine engelli eş durumu tayini de isteyebilecektir. Ancak yönetmelik eş durumundan nakilde sadece eşin memur olmasına bağlı olarak bir tayin hakkı vermektedir. Eşin özel sektörde çalışması halinde tayin istenebileceğine dair, yönetmelikte bir hüküm yer almamaktadır. MEB, öğretmenlere verdiği bu hakkı memurlara vermemiştir.

ÖMSS kılavuzu için tıklayınız.

Kategori: EKPSS Sınavı