Öğretmenler KPSS Puanını Kaç Yıl Kullanacak?

Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavına girecek öğretmen en çok bu sorunun cevabını merak ediyor. KPSS'ye girecek öğretmenlrin aldığı puan kaç yıl geçerli olacak. Öğretmenler bu puanı kaç yıl içinde kullanabilecek.

Öğretmen adayları KPSS puanlarının geçerlilik süresini merak ediyor. Puanlar kaç yıl kullanulacak, puanını bu sene kullanmayan öğretmen seneye puanını kullanabilecek mi?

İşte bu soruların cevabı...

Resmi Gazetede yayınlanan 14 Ağustos 2018 tarihli yönetmelik ile daha önce Öğretmenler için bir yıl geçerli olan KPSS puanları artık iki yıl geçerli olacak.

“Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” kapsamında geçmiş yıllarda uygulanmaya başlanılan sistem ile Öğretmen Atamaları için kullanılan KPSS Puanları 1 yıl boyunca geçerli oluyordu.

Bu sebeple de iyi not almasına rağmen yerleşemeyen Öğretmen Adayları her sene KPSS için çalışmak zorunda kalıyordu. Bu durumda zaman ve ciddi bir mali kayıp anlamına geliyordu.

Yeni yapılan düzenleme ile birlikte artık KPSS ile atama yapan diğer kamu kurumlarında olduğu gibi Öğretmen atamalarında da KPSS Puanları iki yıl boyunca geçerli olacak.

Eski Yönetmelik ( 11. Madde)
Madde 11- KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS’de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır.

Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.

Yeni Yönetmelik (11. Madde)
KPSS’nin geçerlilik süresi sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir.

Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.”

Kategori: KPSS Sınavı