Meslek Liseliler Polis Olabilir mi?

Polis meslek yüksek okulu sınavlarına girmek isteyen adaylarla ilgili olarak daha önceleri hangi lise mezunu olmaları halinde sınavlara katılabileceklerini Açık lise mezunları polis olabilir mi? bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Şimdilerde ise meslek liseli arkadaşların polis meslek yüksek okuluna girip giremeyeceği sorusu bizlere sorulmakta.

Meslek Liseliler Polis Olabilir mi?

Lise mezunu polis adaylarının girebilecekleri okul bilindiği üzere polis meslek yüksek okullarıdır. Polis meslek yüksek okulu öğrenci adaylarında aranan eğitim şartları ise lise 4. sınıfta okuyor olmak veya liseden mezun olmaktır. Şartlara bakıldığı zaman şu lise mezunu olmak diye bir kaide yoktur yani meslek lisesi, anadolu lisesi veya açık lise mezunu dahi olsanız polis meslek yüksek okulu sınavlarına girerek polis olabilirsiniz. Unutmadan şunu da hatırlatalım arkadaşlar sadece lise mezunu olmanız yetmemektedir bunun yanında diğer şartlarda vardır onları da taşımanız gerekmektedir. Meslek lisesi mezunu arkadaşlar kendi kişisel tavsiyemiz yüksek öğretime geçiş sınavına iyi hazırlanmalarıdır çünkü meslek lisesi mezunu adaylar ygs de zorlanabilmektedirler.

Meslek lisesinden mezun olan adaylar diğer liselerden mezun olan adaylar gibi okul puanı eklenmeden aldıkları puan ile polis meslek yüksek okulu baraj puanını geçmek zorundadırlar. Ayrıca arkadaşlar okul birinci kadrosu diye bir kadro da polis meslek yüksek okulları için geçerli değildir.

Kategori: MEB