Meslek Liseliler için Sınavsız Geçiş Ek Puan Uygulaması

Mesleki ve teknik lise mezunlarının üniversite sınavlarında ek puan almalarını sağlayan uygulamanın yeniden getirilmesi gündemde. Uygulama geri gelirse öğrencilere tanınan sınavsız geçiş hakkı kaldırılacak. Bilindiği gibi üniversite giriş sınavlarında meslek liselerine verilen ek puan uygulaması kaldırılmıştı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) gelen tepkiler üzerine başta öğretmen ve imam hatip liseleri olmak üzere meslek lisesi öğrencilerine verilen ek puan uygulamasını yeniden gündemine aldı.

Öğrencinin başarı durumuna göre 15 ila 30 arasında değişecek olan ek puan uygulamasının taslağı hazırlandı.

Taslağa göre meslek veya teknik liselerden mezun olan öğrenciler YÖK tarafından belirlenen ön lisans bölümlerini tercih ettiklerinde ek puan alacak.Ek puan lisans programlarına uygulanmayacak.

SINAVSIZ GEÇİŞ KALKIYOR

Eğer ek puan geri gelirse öğrencilere tanınan sınavsız geçiş hakkı kaldırılacak.

Sınavsız geçiş uygulaması önlisans programlarını tercih eden meslek ve teklik lisesi öğrencilerine Dikey Geçiş Sınavı’na girmeden lisans programlarına kayıt yaptırabiliyor.

MESLEKİ LİSELERDE YENİ DÜZENLEME

YÖK’ün hazırladığı taslakta istihdam garantisi veren özel şirketler devlet teşviğiyle mesleki lise açıp kendi işgücünü yetiştirebilecek.

STAJYERLERE MAAŞ ZORUNLULUĞU

Yasa değişikliğinde, özel sektörde iş gücünün arttırılması ve meslek liselerinin özendirilmesi için bir takım tedbirler de yer alıyor.

Mesleki teknik Anadolu lisesi öğrencilerinin son sınıfta yaptıkları stajlara en az asgari ücretin yüzde 30'u kadar maaş zorunluluğu getiriliyor.

Bu kapsamda, öğrencilerin stajlarındaki maaşlarının büyük bir oranı devlet, kalan oranı da özel sektör tarafından ödenecek.

YGS-LYS Net Sihirbazı Tıkla İndir

Yükseköğretim (Lisans-Önlisans) Program Atlası Tıkla İndir

YGS LYS Başarı Sırası Sihirbazı Tıkla İndir