MEB 12. Sınıflar Değerlendirme E-Sınav Giriş EkranıÜlke genelinde destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden 12'inci sınıf öğrencileri ilgili tarihe kadar EBA şifreleriyle (www.odsgm.meb.gov.tr/kurslar) veya (http://e-kurs.eba.gov.tr/) adreslerinden, elektronik olarak sınava girebilecek. Türkiye'de bir ilk olma niteliğinde olan değerlendirme sınavında, bakanlığın soru bankasına online bağlanılarak sorular ekrana yansıtılıyor.

MEB 12. Sınıflar Değerlendirme E-Sınav Giriş Ekranı için Tıklayınız

Öğrenci, sınav bittiğinde sınav sonucunu ve kazanım karnesini anlık olarak görebilecek. Daha sonra öğrencilere ve kurs merkezlerine bilgi amaçlı geri dönüşler yapılarak, öğrencilerin Türkiye ve il genelinde yüzdelik olarak başarıları da istatistiksel olarak iletilecek. Bu sayede tüm yurtta genel bir değerlendirme imkanı olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden 12'inci sınıf öğrencilerinin kazanım durumlarını görebilmeleri amacıyla başlattığı elektronik değerlendirme sınavının ilk uygulamasını gerçekleştirdi.

Öğrencilerin EBA şifresiyle sisteme girerek soruları yanıtlacağını belirten Kurt, sınav bittiğinde de anında öğrenciye kazanım karnesinin grafikle birlikte verileceğini ifade etti.

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANAN MEZUNLAR İÇİN DE KAZANIM TESTLERİ YAYINLANDI

Sınavın etkileşimli tahtanın karşısında, online olarak yapıldığına dikkati çeken Kurt, bu sınavın büyük bir tarama sınavı olduğunu kaydetti.

Öğrencilerin kazanım karnesinde eksik olduğu yerleri görerek daha sonra telafi edebileceğine dikkati çeken Kurt, haftalık yayınlanan kazanım testlerinin de öğrencilere katkı sağlayacağını belirtti.

Üniversiteye hazırlanan mezunlar için de kazanım testlerinin yayınlandığını aktaran Kurt, ilk kez 8'inci sınıf matematik dersine ait test sorularından başlayarak, videolu çözümlerin de yer aldığı cevap anahtarlarını da yayımlamaya başladıklarını bildirdi.
Kurt, '40 bin soruluk 2 bin 500 kazanım testi hazırladık. Sınavlara kadar biz bunları peyderpey yayınlayacağız. Her ay bu tarama sınavlarını da yapacağız. 8'inci sınıflar için yılda 4, 12'inci sınıflar için de 5 sınav yapacağız. Dolayısıyla üniversiteye gitmek isteyen, TEOG'da başarılı olmak isteyen, bu kurslar vasıtasıyla gerekli eğitimi almış olacak' diye konuştu.

Sınavla merkezi olarak öğrencilere aynı zorluk derecesindeki sorular yöneltildiği için başarının objektif ve standart şekilde ölçülebileceğini anlatan Kurt, ABİDE projesinin hayata geçirilmesiyle, sınavlarda öğrencilere yöneltilecek 20 sorudan 5'inin açık uçlu olmasının planlandığını kaydetti.

Kategori: MEB