LGS'de azınlıklar için ayrı bir sınav var mı?

LGS’de yanıt bekleyen sorular nedir? 2 Haziran’da yapılacak Liseye Geçiş Sınavı’nda LGS’de yanıt bekleyen soruların başında bu yıl öğrencilere ek puan verilip verilmeyeceği geliyor. Bir başka soru da din dersinden muaf olan öğrencilere sınavda ayrı bir süre tanınıp tanınmayacağına ilişkin LGS’de şu sorular yanıt bekliyor.

AZINLIKLAR İÇİN AYRI SINAV VAR MI?

TEOG döneminde Musevi ve Ermeni okullarında okuyan öğrenciler kendi dinlerinden sınava giriyordu. Bu yıl bu öğrencilere sınav olacak mı, yoksa Rum ve özel okullarda okuyan azınlık öğrencileri gibi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf mı olacaklar?

DİNDEN MUAF OLANA EKSİK SÜRE Mİ VERİLECEK?

Din dersinden muaf olan öğrenciler sınavın ilk bölümü olan Sözel alanda bu soruları yanıtlamayacak. Bu bölümde 20 Türkçe sorusunun yanı sıra 10'ar tane de TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil soruları yer alacak. 50 soru için 75 dakika süre olacak. Yani tüm soruları yanıtlayan öğrencinin bir soru için 1.5 dakikası olacak. Din dersinden muaf olan öğrencilerin süresi ise 1.875 dakikası olacak. Yani 15 dakika daha fazla süreleri olacak. Bu durumda muaf öğrenciler sınavdan 15 dakika erken mi çıkarılacak? Yoksa bu öğrenciler için ayrı bir salon mu açılacak?

EK PUAN OLACAK MI?

Geçmiş yıllarda ulusal ve uluslararası yarışmalarda derece alan öğrencilere ek puan veriliyordu. Bu yıl uygulamanın sürüp sürmeyeceğine ilişkin bir bilgi bulunmuyor.

Kategori: MEB