LGS tercihlerinde dikkat edilecek hususlar neler? – MEB | Aralık 2020

LGS tercihlerinde dikkat edilecek hususlar neler? – MEB | Aralık 2020 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

LGS tercihlerinde dikkat edilecek hususlar neler?

Liselere geçiş sınavı, LGS ile öğrenci alacak nitelikli liseler (nitelikli okullar) listesi nihayet belli oldu. LGS kılavuzunu yayınlayan MEB, il il nitelikli liselerin listesini de sitesinde paylaştı. LGS ile öğrenci alacak bu nitelikli okullar, uzun zamandır öğrenciler ve veliler tarafından merak ediliyordu. 11 Nisan’da başlayacak LGS başvurularının ardından öğrenciler hangi liseyi tercih edecekse bu listelerden yararlanacak. MEB’in kılavuzu yayınlamasıyla sınav şartları, tercihlerde dikkat edilecek hususlar da netleşti. Tüm detaylar sizler için hazırladığımız LGS rehberinde.

TEOG yerine getirilen yeni sistem LGS ile öğrenci alacak 2018 nitelikli liseler listesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) son açıklaması ile netleşti. Yüz binlerce öğrenci ve veli nitelikli liseler başka bir deyişli nitelikli okulları merak ediyordu. MEB bu yıl ani bir kararla TEOG’un yerine LGS sistemini getirmişti. Sınav tarihi, çıkacak soruların türü gibi konularda yeni sistem netleşirken, yaklaşık 600 tane olarak belirlenen sınavla öğrenci alacak nitelikli liseler ise açıklanmamıştı.

NİTELİKLİ LİSE DAHA İYİ BİR EĞİTİM…

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) iki ayak üzerine kurulu. Birincisi sınavsız geçiş yani adrese dayalı olarak öğrencinin en yakın liseye geçişinin sağlanması, ikincisi ise sınavla nitelikli liselere öğrenci alınması. Buna özel okullar da dahil. Bir farkla özel okullar isterlerse kendi sınavlarını da yapabilecek, LGS’yi de kriter olarak alabilecek. İşte bu nedenle nitelikli liseler bu yüzden önemli hale geldi. Daha iyi bir eğitim ve daha iyi bir üniversite kazanmanın adresi olarak artık nitelikli liseler ön plana çıkıyor.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK OKULLAR

Peki nitelikli lise ne demek? Diğerlerinden farkı ne? Her ilde sınavla öğrenci alacak liseler arasında Fen Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri de yer alıyor. Bunlar MEB’nin eğitim kalitesi kriterine göre belirlenen liseler. Bir anlamda yatırım yapılan, proje okullar.

NİTELİKLİ LİSELER / OKULLAR LİSTESİNE BURADAN ULAŞEBİLİRSİNİZ

LGS BAŞVURULARI OKULLARDAN YAPILACAK

Hangi ilde olursanız olun, nitelikli liseleri bilmek yani tercih konusu LGS’de dikkat edilmesi gereken tek konu değil elbetti. MEB’in açıklaması ve yayınladığı kılavuzu iyi okumak gerekiyor. İşte detaylar…

Milli Eğitim Bakanlığı 10 Nisan akşamı resmi internet sitesinde Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzunu yayınladı. Klavuzda MEB sınavla öğrenci alacak okullar yani nitelikli liselere yer verildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 29 Aralık 2017 tarihinde yayımladığı sınav takvimi ile LGS’nin tarihi 2 Haziran 2018 olarak duyurulurken, başvuru şartları, sınav giriş yeri belgelerinin yayınlanma zamanı da netleşmişti. MEB kılavuzu yayınlarken, başvuru tarihini de paylaştı ve diğer şartları ilan etti.

Açıklamada “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanları 10 Nisan 2018 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayımlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır’ ifadelerine yer verilirken, isteğe bağlı LGS’ye başvuru tarihleri 11-18 Nisan 2018 olarak verildi. Başvurular elektronik ortam üzerinden öğrencinin öğrenim gördüğü okullarda yapılacak.

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri ise Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecek. Yurt dışında e-Okul Sistemi’ne kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak denklikleri yapıldıktan sonra başvurularını Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri/Konsoloslukları üzerinden yapacak.

LGS’DE DİĞER ÖNEMLİ DETAYLAR

MEB’in nitelikli liseler listesini de yayınladığı kılavuzda detaylarına yer verdiği açıklamada öne çıkan diğer noktalar şöyle:

Merkezî Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. Öğrencinin herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşmaması için elektronik ortam üzerindeki bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.

Merkezî Sınav; 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. 02 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan sınav, iki bölüm hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.

Sınavın iki bölümü arasında verilen süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacaktır. Bu sürede öğrenciler okullarından ayrılamayacaklardır.

Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi 22 Mayıs 2018 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaktır. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.

Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.

Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemler 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alacaktır.

Kategori: MEB

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com