KYK Yurt Kayıtları Nereden Yapılacak?

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğüne bağlı yurtlara kayda hak kazanmış öğrenciler, işlemlerini e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecek.

TÜRKSAT AŞ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, öğrenciler, daha önce üniversitelerinin bulunduğu şehre bizzat giderek tamamlayabildikleri yurt kayıt işlemlerini artık e-Devlet Kapısı üzerinden verilmeye başlanan 'Yurt Kayıt İşlemleri Hizmeti' ile elektronik ortamda gerçekleştirebilecek.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencileri, yurt kayıtlarını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecek. Yurt kayıt işlemleri hizmeti ile öncelikle yurda asil olarak kayıt hakkı kazanmış öğrenciler yararlanabilecek. Bu kayıtların tamamlanması ve yurtlarda açık kontenjan bulunması durumunda yedek durumdaki öğrenciler kalan kontenjanlar için yurt kaydını yine e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecek.

İlk etapta 166 bin civarında öğrencinin hizmetten yararlanması ve üniversitelerin açılış tarihlerine kadar ilk yerleştirmelerin tamamlanması bekleniyor. İlk yerleştirmelerin ardından boş kontenjan yerleştirmeleri, özel yetenek sınavı sonuçlarına göre ek yerleştirme gibi ihtiyaçlara uygun olarak yıl sonuna kadar yeni hizmetin tekrarlı olarak kullanılması da planlanıyor.

Ayrıca, yurtların kayıt tarihleri farklılık gösterebileceğinden Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün internet sitesindeki duyurular bölümünün öğrenciler tarafından takip edilmesi isteniyor.

YURT KAYITLARI SADECE E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK

YURTKUR'a bağlı yurtlara yerleşmeye hak kazanan öğrenciler, kayıtlarını evlerinden e-kayıt sistemiyle yapacak.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu e-kayıt sistemi, bu dönem tüm yurtlarda uygulanıyor. Bu kapsamda, Eylül 2018 tarihinden itibaren Eylül’e kadar YURTKUR’a bağlı yurtlara yerleşmeye hak kazanan öğrenciler 'www.turkiye.gov.tr' internet sitesi üzerinden kayıtlarını yapabilecek. Bu uygulamanın amacı yurtlara kayıt yaptırmak için bulunduğu ilden kazandığı yurda gitmek zorunda kalan öğrencilerimizi ekonomik olarak rahatlatmak ve onlara zaman tasarrufu sağlamaktır.

Uygulama, 2018-2019 dönemi için YURTKUR’a asil ve yedek listeden yerleşmeye hak kazanan öğrencileri kapsayacak.

E-devlet üzerinden kayıt yapabilmek için öğrencilerimizin e-devlet şifresi temin etmesi gerekmektedir.

KYK YURT KAYITLARI E-DEVLET GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

E-Devlet sistemine giriş için şifre nereden alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları devlet kurumları ile olan işlerini internet üzerinden yapabilmek için devlet e-devlet platformunu kurmuştur. Bu platform sayesinde vatandaşlar devlet ile ilgili olan işlerini internet üzerinden online olarak yapabilmektedir.

Devlete bağlı çoğu kurum ve kuruluşun internet uygulamaları bu sistem altında toplanmıştır. Bu sisteme giriş yaparak bütün kurum ve kuruluşların internet uygulamalarına toplu bir şekilde internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Devlet bu sistemi kurarken vatandaşların devlet dairelerinde olan işlerini internet üzerinden yapmalarını amaçlamıştır. Bu sistem ile birlikte vatandaşlar internet üzerinden online olarak işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Böylelikle devlet dairelerinde oluşan sıra ve kuyruklar azalmıştır. Bu sistemin ana sayfasında E-Hizmetler, kamu kurumları ve belediyeler olmak üzere 3 ana bölüm bulunmaktadır.

E-Hizmetler bölümünde sisteme kayıtlı olan bütün kurumların internet uygulamaları bulunmaktadır. E-Hizmetler bölümüne giriş yaptığınızda sol tarafta bulunan harflerden birisini seçerek kolay bir şekilde işlem yapacağımız kuruluşa ulaşabilirsiniz. E-hizmetler bölümünde üst tarafta bulunan seçenekler ile hizmetleri bölüm olarak ayırabilirsiniz. Tüm hizmetler linkinde sisteme kayıtlı olan tüm hizmetleri görebilirsiniz. Belediye hizmetleri bölümünde sisteme kayıtlı olan belediyeler ile ilgili yapabileceğimiz bütün işlemleri görebilirsiniz.

E-Devlet internet sistemine giriş yapabilmek için ilk olarak internet sayfasına giriş yapılır.

Elektronik imza seçeneğiyle giriş yapmak isterseniz şahsınıza ait elektronik imza kartınız ile kimliğinizin sistemde kayıtlı olması gereklidir. Eğer sisteme kayıtlı ise kart tipini seçtikten sonra giriş seçeneğini de seçmelisiniz. Bu işlemlerin ardından sisteme giriş yapabilirsiniz. T.C. kimlik kartı ile giriş yapabilmek için sisteme kayıtlı olan T.C. kimlik kartınız olmalıdır. Sisteme T.C. kimlik kartınızı okuttuktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

Vatandaşlar daha rahat bir yol olduğu için genellikle E-Devlet şifresi ile giriş seçeneğini kullanmaktadır. Bu seçenek ile giriş yapmak için sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifrenizi girmelisiniz.

Eğer şifreniz yok ise şifrenizi alma işlemi çok basittir. şifrenizi alabilmek için öncelikle T.C. kimlik numaranızın bulunduğu herhangi bir nüfus kağıdına ihtiyacınız vardır. T.C. kimlik numaranızın bulunduğu nüfus kağıdınız ile istediğiniz PTT şubesine giderek 2 TL gibi bir ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme T.C. kimlik numarası ve şifreniz girilmelidir.

E-DEVLET NEDİR?

Vatandaşlar tarafından dijital platform üzerinde yer alan bu sanal devlet sisteminde daha güvenli işlem gerçekleştirme fırsatı sunuluyor. Bu neden ile de günümüz modern Türkiye'sinde kamu kurumlarının her geçen gün hızla artan online hizmetleri e-devlet sistemi içerisinde kendisine yer bulurken, vatandaşlar tarafından da 7 gün 24 saat her gerekli durumda internete bağlanabilen her noktada yoğun olarak kullanılıyor. Böylelikle kamu hizmetlerinde mesai saati ve tatil durumu söz konusu dahi olmadan ve çok daha pratik bir şekilde işlemler yapılabiliyor.Günümüzün hızla gelişen teknolojisi kamu kurumlarının da dijital dünyada yer bulmasına yol açıyor. Vatandaşın son derece pratik ve kolay bir şekilde dijital platform üzerinde yer alan online hizmetlerini gerçekleştirebilmelerine imkan veren e-Devlet portalı tüm kamu kurumlarını ve online hizmetlerini tek bir çatı altında bir araya getiren, sanal bir devlet sistemidir.

E-DEVLET İLE HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR?

e-Devlet uygulaması ile neredeyse tüm kamu işlemlerini bir tık ile yapabilirsiniz. Örnek olarak e-Devlet şifresi ile ösym sonuçlarını, ssk hizmet dökümünü, bağkur hizmetlerini öğrenebilir, vergi borcunu ödeyebilir, elektrik, telefon, dogal gaz, su ödemelerini gerçekleştirebilir ve vergi kimlik numaranızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Verginizi sorgulama yapabilir ve ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Türk telekom hizmeti olan telefon rehberi servisine erişebilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse; Beyaz Sayfalar ev abonesi; Sarı Sayfalar iş veya kurum adına kayıtlı telefon bilgisine ulaşmak amacıyla hazırlanmış bir sistemdir.

KYK Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

Kategori: KYK Sorgulama