KYK Yurt Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? – KYK Sorgulama | Ocak 2021

KYK Yurt Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? – KYK Sorgulama | Ocak 2021 .articles {text-transform:capitalize}img {max-width: 90%}

Öğrenci yardımı

KYK Yurt Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Yurt başvurularının Ağustos’ta başladığını ve Ağustos 2018 günü sona ereceğini anımsatan Aksu, burs ve kredi başvurularının ise Ekim ayında başlayacağını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürü Sinan Aksu, yurtlarda barınmak isteyen öğrencilerin başvurularını yapmalarını isteyerek, ‘Mutlaka bize doğru bilgi versinler. Biz o doğru bilgiler ışığında bir araştırma yapıyoruz’ dedi.

Aksu, kurumun yurtlarında barınmak isteyen öğrencilerin başvuruları sırasında dikkat etmeleri gereken hususlara ilişkin, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Yurtlarda barınacak öğrencilerin daha konforlu ve avantajlı olacağını belirten Aksu, pek çok yurtta ranza sisteminden bazaya geçildiğini, her öğrenciye çalışma masası tahsis edildiğini, kütüphane sayısının ve spor alanlarının artırıldığını söyledi. Aksu, öğrencilerin bilgiye ulaşımını kolaylaştırmak için yurtlarda sınırsız internet hizmeti sunulduğunu anlattı.

Aksu, öğrencilerin derslerden bunaldıklarında, gönüllülük esasına dayalı olarak yurtlardaki eğitsel, sosyal, kültürel faaliyetlere katılabileceklerini dile getirdi. Aksu, yurtları yaşam alanına dönüştürmek istediklerini vurguladı.

– ‘Burayı evi gibi sahiplenmesini istiyoruz’

Güvenlik önlemlerini de en üst seviyede almaya devam edeceklerine işaret eden Aksu, yurt projelerinin önemli ölçüde değiştirildiğini ve yurtların engelliler açısından da daha kullanılabilir hale dönüştürüldüğünü aktardı.

Aksu, engelli öğrencilerin rahat barınması için projelerde yurt girişlerindeki platformlardan, lavabolara, dolaplardan yataklara kadar gerekli değişikliklerin yapıldığını belirterek, ‘Öğrencimizin iyi bir şekilde barınması, rahat bir şekilde derslerine kendini vermesi ve netice itibarıyla burayı evi gibi sahiplenmesini istiyoruz’ diye konuştu.

Yurtlardaki yemekhanelerde ev yemeklerine en yakın lezzetin sunulması için çalıştıklarının altını çizen Aksu, yemeklerin diyetisyenlerce hazırlanan menüler doğrultusunda yapıldığını ifade etti.

Aksu, yurtlarda kalan öğrencilerin iyi ders çalışabilmesi için kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmesinin önemine işaret ederek, şunları belirtti:

‘Geçen yıldan bu yıla, kapasite artışımız yüzde 67’ye ulaştı. 432 bin öğrenci bu yıl Eylül ayı itibarıyla yurtlardan istifade edecek. Önümüzdeki sene kapasiteyi, 500 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Şu anda devam eden yatırım ve kiralama şeklinde temin ettiğimiz inşaatlarımız var. Bunlar tamamlandığında inşallah Türkiye’de yurt ihtiyacı önemli ölçüde bitmiş olacak. Bu süreçte, sürekli inşaatlarımızın teslim tarihi geldiği için ‘yedek’ diye açıklayacağımız bir öğrenci listesi olacak. Yedekteki öğrenci arkadaşlarımızın geçtiğimiz yıl tamamına yakını yurtlara alındı. Bu yıl da ben büyük bir kısmının yedek listesinden yurda alınacağına garanti gözüyle bakıyorum. Çünkü, ara dönemde yani Ekim, Kasım, aralık ve Ocak aylarında yeni hizmete girecek yurtlarımız da var. Yeni yaptığımız yurtlarımızı hizmete almaya başladıkça, daha fazla öğrencimizi yurtlarımızda barındırma imkanına ulaşacağız.’

– Bilgilerin doğruluğu kontrol edilecek

Öğrencilerin yurt başvurusunda bulunurken öncelikle sistemdeki formu doğru bilgilerle doldurması gerektiğine vurgu yapan Aksu, ‘Bu yıl da 11 devlet kurumundan, öğrencilerimizin verdiği daha çok ekonomiye dayalı bilgilerini doğrulatma yoluna gidiyoruz. Gerçek ihtiyaç sahibi öğrenci arkadaşlarımıza ulaşmak için bu bir zorunluluk’ değerlendirmesinde bulundu.

Başvuruların geçen yıllara göre daha kolaylaştığını söyleyen Aksu, internette hiçbir şekilde yığılma yaşanmadığını, alt yapının iyileştirildiğini belirtti.

Aksu, ‘Öğrencilerden şunu özellikle rica ediyorum, mutlaka müracaatlarını yapsınlar, ‘Ben kalmayacağım, kalmam’ demesinler. İhtiyaçların ne zaman, ne şekilde gerçekleşeceği belli olmayabilir. Mutlaka bize, doğru bilgi versinler. Biz o doğru bilgiler ışığında bir araştırma yapıyoruz ve onun neticesinde de gerçek hak sahibi arkadaşlarımıza öncelik veriyoruz’ dedi.

– Doğru telefon numarası önemli

Öğrencilerin bilgilerinin doğru olması gerektiğinin altını çizen Aksu, şöyle dedi:

‘Çünkü kayıt döneminde, hem internet adresimizden hak kazanan arkadaşlarımızı yayınlayacağız hem de cep telefonlarına SMS olarak hak kazandıklarını ileteceğiz. Bize, ulaşılabilir ve doğru bir telefon numarası vermeleri çok önemli. Yedek sırası gelen öğrenci arkadaşlarımızı da yine SMS ile bilgilendireceğiz. Fakat kendilerinin de mutlaka takip etmeleri lazım. Haftada en azından iki kere yedek listesini güncelleyeceğiz. Bu konuda öğrenci arkadaşlarımızdan zamanında haberdar olup zamanında kayıtlarını yaptırmalarını bekliyoruz.’

Başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından da öğrencilerin düzenli olarak ‘kyk.gov.tr’ internet adresinden sıralarını takip etmesini isteyen Aksu, ‘Öğrenci arkadaşlarımız onu takip ettiklerinde kendilerine kısa bir zaman içerisinde sıra geleceğini görecekler’ dedi.

Bu yıl ilk kez yurt kayıtlarının internet üzerinden yapılacağını bildiren Aksu, öğrencilerin kayıtlarını tamamladıktan sonra gereken evrakı yurt müdürlüklerine teslim edebileceğini, bunun da öğrencilerin işlerini kolaylaştıracağını anlattı.

Aksu, öğrencilerin başarısının gelecek için önemli olduğunu, onların rahatı, konforu ve eğitime uyumları için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

KYK Yurt Başvurusu Yapmak için Buraya Tıklayınız

Kategori: KYK Sorgulama

Popüler gönderiler

Kategoriler

Diğer Makaleler

Copyright © document.write(new Date().getFullYear()); Tüm hakları Saklıdır | antalyayeniiklim.com